Blogumu Baştan Sona Yeniledim

Uzun süredir bloguma vakit ayıramıyordum. Bugün blogumu baştan sona yeniledim. Sayfa yapılarından, genel temasına kadar görsel anlamda bir çok özelleştirme yaptım. Bundan sonra da yazılarda da gerekli düzenlemeleri yaparak tamamen yenilenme sürecini bitireceğim. Gelin şimdi yeniliklere tek tek bakalım.

Tema

Blogumda değişen en önemli kısım teması oldu. Beni eskiden beri takip edenler bilecektir çok sık tema değiştiren biriyim. Fakat yeni temamla buna bir dur deme kararı aldım ve hem blogumu sürekli ziyaret eden kullanıcıların farklılık yaşamaması hem de bir imaj oluşturması için artık bir tema seçtim ve bu temayı uzun bir süre kullanma kararı aldım. Seçimimi ThemeGrill adlı firmanın bir temasından yana kullandım. Şu anda da gördüğünüz temayı seçerken;

  1. Temanın responsive (uyumlu) olmasına özen gösterdim.
  2. Kullanıcı dostu olup gereksiz eklentilerden uzak olmasına özen gösterdim.
  3. Kendi takıntım olan sabit bir menüsünün (sayfayı kaydırdıkça hareket eden) olmasına özen gösterdim. Bu sayede artık sayfayı aşağı doğru kaydırırken yazının başlığını, sayfayı azıcık yukarı kaydırdığınız anda da menüleri görerek hem menüler arası kolay geçiş yapabilir, hem de yazı bilgisini görebilirsiniz.
  4. Renk düzenini gözü fazla yormayacak ama aynı zamanda soluk kalmayacak biçimde düzenledim.

Sayfalar:

Blogumun kullanım şartları, hakkımda, iletişim, gizlilik politikaları vb. sayfaları blogumu açtığım 01.01.2016 yılından beri değiştirmeden sadece güne uyarlayarak bu yıla kadar getirmiştim. Bu da sayfaların çok uzun ve karışık olmasına neden olmuştu buna da bir el atarak tüm sayfaları sıfırdan yapılandırdım. Artık açılır menüler kullanarak hem tasarım hem de okunabilirlik açısından farklı bir boyuta taşıdım. Sayfaların eski hali (solda yer alan) düm düz yazı ve başlıklar şeklinde giderken artık yeni sayfalar açılır menüler halinde daha düzenli ve daha okunabilir bir hal aldı. Sayfalardaki yazım yanlışlarını da düzenledim.

Blogumu Baştan Sona Yeniledim
Eski Sayfa Yapısı
Blogumu Baştan Sona Yeniledim -3
Yeni Sayfa Yapısı


Hakkımda Sayfam:

Blogumu Baştan Sona Yeniledim -5

Hakkımda sayfam da yenilikten nasibini alanlar arasına katıldı ve o da diğer sayfalar gibi modern bir görünüme geçti. Modern görünümünün yanında uzun zamandır güncellemediğim bilgileri de güncelledim. Artık içime sinen bir hakkımda sayfasına geçiş yaptım.

Yazı Düzenim:

Yazı düzenimde de blogumu ilk açtığım yıllardaki düzene dönme kararı aldım ve yeniden haftada bir yazı paylaşmaya başladım. Bu yazıları da artık çok daha düzenli yazıyorum ve konu hakkında aklınızda hiç bir soru işareti bırakmayacak şekilde hazırlamaya çalışıyorum.

Reklamlar:

Yine blogumu takip edenlerin bileceği gibi 4 yıldır reklam eklemediğim bloguma geçen günlerde banner reklam eklemiştim. Bu reklamların insanları rahatsız ettiğini düşündüğüm ve blogumu yavaşlatıklarını düşündüğüm için tekrar kaldırdım. (Çerezlerden dolayı daha önce bloguma giren kişilerde reklamlar görünmeye devam edebilir. Bunlar zamanla kalkacaktır veya tarayıcınızın çerezlerini silerek hemen de kaldırabilirsiniz.)

Yeni temamım ve yeni sayfalarımın hoşunuza gitmesini umuyorum 🙂 Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum. Sitemin tasarımı hakkında görüşlerinizi yorum olarak paylaşırsanız hem çok sevinirim. Hem de yapacağım yeniliklerde bloguma belki de benden daha çok giren siz değerli okuyucuların da isteklerini göz önünde bulundurmuş olurum.

3 Yorum
Bir cevap yazın