0

Blogumdaki Reklamları Kaldırdım

Paylaş

Blogumda yer alan Google Adsense’ye ait banner reklamların hepsini bugün kaldırma kararı aldım. Artık blogumu ziyaret eden okuyucularım çok daha temiz, reklamsız bir site ile buluşacak.

Reklamları Neden Kaldırdım?

 Bugün ara ara yaptığım gibi tema sitelerinde dolaşırken yeni bir tema ile karşılaştım, daha sonra temanın genel görünümü, seosu ve hızı mevcut kullandığım temadan daha iyi olduğu için bu temaya geçme kararı aldım. Daha sonra temayı siteme yükledim, gerekli düzenlemeleri yaptım. Tam reklamları ekleyecektim ki baktım reklamları eklemek için güzel bir yer yok. Sonra bir kaç yere ekledim ve bunlar hem tasarımı çok bozdu hem de sitenin açılış hızını özellikle mobilde çok fazla yavaşlattı.  Bende biraz düşündükten sonra zaten 3-5 kuruş getiren reklamları ( Bu yazımda gelirlerden ayrıntılı olarak bahsetmiştim.) tamamen sitemden kaldırdım. Kısaca sebepleri özetlersek;
  1. Tasarımı çok fazla bozmaları.
  2. Sitenin açılış hızına fazla etki etmeleri.
  3. Sitenin hızına etkilerinden dolayı Seo’yu olumsuz yönde etkilemeleri.
  4. Çok fazla yer kaplamaları, okuyucuları rahatsız etmeleri.

Nasıl Para Kazanacağım?

Yukarıda da belirtiğim gibi banner reklamlar zaten tıklama başına 3-5 kuruş, günde bana en fazla 40 kuruş 50 kuruş getiriyor. Düşününce yılda 146₺ yapıyor ki bu en iyi şartlarda.  Bazı günlerde hiç tıklama almadıklarını düşünürsek bu sayı çok daha az. (Ki 200₺ olmadan parayı çekemediğimizi de varsayınca bir yıl boyunca cebime giren 0 tl oluyor. )  Fakat bir tanıtım yazısı aldığımda ortalama 30-50₺ arası kazanıyorum. Bu da ortalama 3 tane tanıtım yazısı yapıyor. Bu nedenle artık sitemde sadece kendi masraflarını çıkarması için ara ara tanıtım yazıları ve backlinkler yayınlayacağım. Bunlar dışında bir reklam modelini kullanmayacağım.