4

Blogumda Yeniden Banner Reklamlar

16 Mayıs 2021
Share
Blogumda Yeniden Banner Reklamlar

5 Yıldır açık olan blogumu, 5 yıldır da reklamsız bir şekilde sizlere sunuyordum. Fakat artık tanıtım yazılarının git gide azalması, yazılı içeriğe olan ilginin azalması, kurların artması ile alan adı ve hosting masraflarının yükselmesi gibi nedenlerden ötürü yeniden banner reklam almak zorunda kaldım. Blogumu baştan beri takip edenler bilecektir normalde blogumda okuyuculara sadece içeriklerimi sunmak, onların çok rahat bir şekilde reklamsız bir siteye ulaşmalarını sağlamak amacımdı, fakat yukarıda da belirtiğim sebeplerden ötürü istemeyerek de olsa yeniden reklam almak zorunda kaldım.

Blogumda Yeniden Banner Reklamlar Kullanma Sebeplerim

Yukarıda kısaca özet geçsem de ayrıntısını merak edenler için daha detaylı olarak neden banner reklamları siteme ekledim bahsedeyim.

  • İlk ve en büyük sebep maalesef artan maliyetler. Sitemi ilk açtığım yıllarda hosting ve domain maliyetleri gözüme görünmeyecek kadar düşüktü fakat şu anda domain yıllık 100, hosting aylık 15-20 TL’den başlıyor. Daha ucuz hosting firmalarından hosting aldığımda maalesef site çok yavaşlıyor bu nedenle oradan da kısamıyorum. Tüm bu maliyetler birleşince ortaya çok yüksek meblağlar çıkıyor ve “neyse cebimden karşılarım” demem imkansız oluyor.
  • İkinci ve diğer önemli sebep ise yazılı içeriğe olan ilginin azalması. Blogum 5 yıldır açık toplamda 563 tane yazı var. Durum böyle olunca insan bu kadar emeğinin karşılığında bir şey bekliyor. Yazılı olan içeriğe ilgi bu kadar azalmadan önce gelen yorumlarla, iletişim kısmından gelen maillerle mutlu oluyor, para düşünmüyordum. Fakat artık ilginin azalması ile o eski yorumlarda gelmez oldu bu da ister istemez “5 yıllık emeğimin karşılığı bu mu?” diye sormama sebep oldu.
  • Banner reklamların kullanıcıları rahatsız ettiği için eklemekten hoşlanmıyordum. Fakat kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde, mobilde kapatılabilen reklamlar, masaüstü tarafında ise sadece kenar çubuğunda ufak bir reklam koydum. Bunun hem okuyucularımı fazla rahatsız etmeyeceğini, hem de en azından sitemin masraflarını çıkaracak kadar bir gelir sağlayacağında karar kıldım.

Bu 3 temel sebeple bloguma tekrar reklamları ekledim. Sizlerden de bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.