Blogum Hakkında Aldığım Kararlar / Blog Yazaları Ne Kadar Kazanıyor? - Ali Yatarkalkmaz

Blogum Hakkında Aldığım Kararlar / Blog Yazaları Ne Kadar Kazanıyor?

Blogum hakkında aldığım kararlar  Sitem hakkında gerek tasarımsal olarak gerekse de yazılarım olarak bir çok karar aldım. Bunları da sizlerle paylaşma kararı aldım 🙂 İlk olarak tasarımsal olarak aldığım kararlarla başlayalım;

Görsel ve Tasarımsal Yenilikler ve Kararlar:

Blogumu uzun süredir takip edenler bilir genelde sade temalar kullanırım. Zaten bu sade tema sevme alışkanlığımdan dolayı da genelde bloguma da reklam koymam. Hatta 3.5 yaşında olan blogumun 2 yılında hiç reklam olmadı. Ama .com domaine vb geçince en azından kendi masraflarını çıkarması için reklam eklemiştim. Bunlar doğrultusunda;

 

 1. Sade ama kullanışlı, bir çok özellik sunan, günümüz teknolojilerini içeren, göze çok batmayan bir temaya geçiş yaptım.
 2. Reklamların sayısını azalttım siteme giren kullanıcı en fazla ekranında aynı anda 2 reklam görecek şekilde düzenledim. (Ekran çözünülrüğünüze göre 1 de görebilirsiniz. 4k veya daha yüksek çözüürlüklü ekranlarda ise 3 tane görme ihtimaliniz de var. Malum her ekran çözünürlüğüne uygun yapmak imkansız oluyor. Ama genelde kullanılan 1366×768, 1920×1080(full hd) , 2048×1080 (2k), 1280×720 çözünürlüklerde 2 reklamdan fazlasını göremeyeceksiniz.

Yazılarım İle İlgili Karar ve Yenilikler: 

Bu konuda da yine blogumu eskiden beri takip edenler bilirler ilk başladığım zamanlarda haftada 3 yazıya yakın paylaşıyordum, daha sonraları 2 ye düşürdüm ve son zamanlarda haftada en az 1 yazı paylaşıyordum. Linux inelemeleri, ürün incelemeleri veya gündem yazıları da yazdığım için bu sayı bazı haftalar 2-3 hatta 4′ bile çıkabiliyordu. Fakat sonradan fark ettim ki artık bu kadar çok yazmaktan sıkılmaya başladım, bunun sonucunda da yazılarımın kalitesinde bazı düşüklükler gördüm. Gerçekten canım isteyerek yazdığım (örneğin Linux incelemeleri gibi) yazılar çok daha okunaklı, çok daha kaliteli olurken her hafta pazartesi günü paylaştığım önceden zamanlanmış yazılarımda aynı kaliteyi göremedim. Bu da içime sinmedi ve artık haftada bir yazı paylaşacağım kuralımı kaldırdım. Bunun yerine canım istedikçe kaliteli yazı paylaşacağım kuralına geçtim. Bu bağlamda bazı haftalar hiç yazı da paylaşmayabilirim bazı haftalar 10 yazı da paylaşabilirim. Genelde canım yazı yazmak istediğinde bir oturuşta 5-6 tane yazı hazırlamış oluyorum ama canım istemeden sadece yazı olsun diye yazdığımda 1 yazıyı 1 günde zor çıkarıyorum bu nedenle burada dediğim gibi bir düzen olmayacak tamamen sevdiğim konularda, kaliteli içerikler üreteceğim.

Videoya Geçiş: 

Yine blogumu uzun zamandır takip edenler bilecektir. Her sene sonunda blogumun değerlendirmesini yaparım. Toplam kaç yorum geldi, yazılarım kaç okundu, en çok okunan yazım ne oldu vb bunları yazarım. Bu yazıların en alt kısmında da “bu sene neler yapacağım?” diye bir bölüm olur. 3 yıldır yazdığım için bu yazıdan da tam 3 tane var blogumda ve hepsinin bu kısmında YouTube’ye gireceğim yazıyor 😀 Sonuç 3.5 yıl geçti ben hala YouTube’ye gireceğim. Artık bu konuda da net konuşmama ve “canım istediği zaman kaliteli içerikler ile” YouTube’ye girme kararı aldım. Bundan sonraki yıl sonu değerlendirmemde YouTube’ye başlayacağım yazmayacak 😀

Kararları Alma Sebeplerim:

YouTube. Böyle tek kelime ile bırakacaktım aslında burayı ama yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için biraz da açıklamalr yapacağım. İnsanlar YouTube’den hazırca içeriklere ulaşmayı çok seviyor, yazı okumaktan artık hoşlanmıyorlar. (Bu konuda da uzun uzun yazdığım yazılar var.  Bu konuda yazdığım son yazım olan Ne Olacak Bu Bloglar? adlı yazımı da okuyabilirsiniz. )  Bu nedenle de blog okuyan insan sayısı daha doğrusu yazılı içeriklere ilgi giderek azalıyor. Buna bağlı olarak görüntülenmeler, gelen yorumlar, iletişim bölümünden ulaşan insan sayıları da azalıyor ve ister istemez insanın şevki kırılıyor. Yazmama isteği gelmesinin sebeplerinden biri de bu. Linux yazıları neden seviyorum mesela iki sebebi var birincisi Linux’u seviyorum ikincisi en az okunanı 1000-1500 defa okunuyor. Hee burada da okunmasını istememim sebebi çok kişi gelsin çok reklamlara tıklasınlar da çok para kazanayım değil. Dediğim gibi blogum ilk aylarında Adsense onayı aldığı halde 1 ay yayınladıktan sonra 1.5 yıl reklamları kaldırdım okuyucular rahatsız olmasın diye. Okunmasını istememim amacı emeklerimin bir karşılık bulduğunu, birilerinin işine yaradığını görmek.  Hatta yazılarım çok okunsun, çok yorum gelsin de yeterki banner reklamları da kaldırırım 🙂 Zaten günde getirdiği eğer şanslı günümdeysem 20-30 kuruş. Tıklama başına 1 kuruş kazandığım günler bile var.  (Buna da pek kimse inanmıyor şimdi kolay kolay görmeyeceğiniz bir şey yapacağım ve Adsense istatistiklerini de paylaşacağım 🙂  (bilerek de mobilden paylaşacağım ki yok ögeyi denetle yapmışsın şöyle yapmışsın muhabbetleri olmasın.)

Adsense İstatistikleri ve Kazançlar ?

Şimdi biraz da bu konuda duralım. Öncelikle bu kullanımda olduğu süre boyuncayı çok dikkate almayın çünkü bu 3 aylık Adsense hesabı. İlk onay aldığım hesap birisinin aynı reklama defalarca tıklaması sonucu maalesef kapatıldı. Farklı firmalar vb kullansam da Adsense’ye küsüp diğerlerinde kazanılan paralar çok daha acı durumda olduğu için yeniden Adsense’ye geçtim. Şimdi bugün 1 tıklama gelmiş ona da 12 kuruş vermiş. Bu durumda TBM yani tıklama başına maliyet 12 kuruş olmuş. TBM’yi en iyi şöyle açıllayabilirim. Örneğin bugün 5 tıklama geldi ve toplamda 50 kuruş getirdi bu durumda TBM 10 kuruş olur yani toplam kazancın tıklama sayısına bölünmesi ile bir tıklamadan ortalama ne kadar kazandığımız TBM oluyor. Gördüğünüz gibi Geçen ay ortalama tıklama başına 24 kuruş vermiş. Bu ay işler içler acısı 8 kuruşa kadar düşmüş. (ilk yazmaya başladığım zamanlar 1 tl’leri bile gördüğüm ayları hatırlıyorum.)
Tabii istatistiklerden de bahsedeyim biraz bu yazımla birlikte toplam 450 tane yazım oldu. Bunlar da toplamda 1.655.131 görüntüleme aldı. Bir ayda (geçen ayın istatistiklerine göre ) ortalama 47.549 kişi siteme girmiş. Yani 47.549 kişiden geçen ay toplamda sadece 1,69 ₺ kazanmışım. Ama sitemde reklam az benim bunu daha çok doldurursanız biraz daha yükselir. Yani banner reklamlardan kazandığımız para bu.
Share

Benzer Yazılarım...

17 Yorum

 1. Web Kenti dedi ki:

  Güzel. Bence doğru yolda alınmış mantıklı kararlar. Bir şeyi düzelteyim "ortalama 47.549 kişi siteme girmiş" o tekil ziyaretçi değil sayfa görüntüleme sayısıdır. Yani bir kişi 50 sayfa görüntülerse o sayaç1 değil 50 artar. Kısaca Google Analytics daha ayrıntılı sonuçlara bakabiliyoruz. Bence güzel bir blog , umarım uzun ömürlü olur.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Tabii ki bunu biliyorum 🙂 Yandex Metrika kullanıyorum ama bu kadar da bilgi paylaşmayı doğru bulmuyorum 🙂 Ayrıca reklam tıklamasında siteye giren kişi sayısı kadar ne kadar kaldığının da önemli olduğunu düşünüyorum sonuçta girne kişyie bir defa reklam görünmüyor. 47.549 defa bu reklamlar görünütlenmiş 🙂

 3. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Zaten Adsense'den bakınca da blogda toplam 4 reklam olduğu için geçen aynı görünütleme sayısı 100.000'den fazla.

 4. ReHiTu dedi ki:

  Yazı devam edecekmiş de bir anda kesilmiş gibi olmuş. Youtube kanalı açtın mı açmadın mı orayı da anlayamadım. Aldığın kararlar hayırlara vesile olsun.

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yani YouTube gecmek için daha çok zaman olduğuna karar verdim abi. 🙂 Yorumun için teşekkür ederim.

 6. Bloğunuz için aldığınız kararlar umarım sizin için güzel adımlar olsun. Blogdan kazanmak çok mümkün olmuyor. Bloğun ziyaretçisi ne kadar iyi de olsa fazla bir getirisi olmuyor maalesef. Zaten birçoğumuz da bu işi keyif için yapıyoruz. Ama kazansak fena olmaz tabii. 🙂

 7. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  🙂 Tabii en azından masraflarımızı çıkarmayı hepimiz isteriz. Bende biraz bu işi keyif, zevk için değil de para için yapacaklara gerçekleri göstermek amacı ile yazdım bu yazıyı. Büyük hayallerle girmesinler boşuna 🙂

 8. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  YAZI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER ALİ BEY. BİLGİLENMİŞ OLDUK. BİR DE ŞUNU SORMAK İSTERİM. COM UZANTISI VE ALAN ADI ALMAK REKLAM GELİRLERİNİN ARTMASINA SEBEP OLUYOR MU ACABA? TEŞEKKÜRLER.

 9. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Rica ederim işinize yaradı ise ne mutlu bana 🙂 Sorunuza gelince alan adının kazançlar üzerinde (Tabii Google Adsense, Reklam Store vb gibi hizmetlerde) hiç bir etkisi yok.

  Tabii tanıtım yazısı vbyi de reklam olarak kabul edersek o zaman reklam veren .com isteyebilir. Ama .blogspot. olup da ya da wordpress.com uzantılı olup da tanıtım yazısı paylaşanlar da yok değil.

 10. Aldığın kararlar hayırlı olsun Ali kardeşim. Adsense kazancını bir tarafa bıraktım. Ne kadar da uğraşsak belli bir getirisi yok. En iyisi hobi olarak yapmak 🙂

 11. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet haklısın abi. Zaten kazançlar konusuna yeni başlayacak arkadaşlarımız için girdim. Bilerek gelsinler ki kazançları sonradan pişman olmasınlar.

 12. Blog yazarak para kazanmak hayal ama ben youtube mecrasında yapamazdım.
  Bu arada mail abonelik butonu koyar mısın?

 13. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Blog yazmaya alışınca gerçekten YouTube zor ve saçma geliyor. Abonelik butonu koymayı bende düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda koyabilirim ama açıkçası insanların bloguma gelip görmeleri öyle okumaları daha güzel geliyor. Yine de koyabilirim. Tekrar yorumunuz için teşekkür ederim.

 14. Şöyle bir durum olduğu için bunu rica etmiştim. Yazıları zaten ben bloglarda okuyp, yorumluyorum. Ama çok fazla takipte olduğum blog olduğundan tek tek gidip yeni yazı girmiş mi diye kontrol şansım yok, çalıştığım için zamanımda yok. Bu şekilde yeni yayınlar mailde kalıyor. Müsait olduğumda kontrol edebiliyorum. Yine de siz bilirsiniz. Teşekkürler.

 15. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Haklısınız. Sizin gibi yapanlar olabilir 🙂 Bu nedenle ekledim e-posta aboneliğini. Desteğiniz ve öneriniz için teşekkür ederim 🙂

 16. Ben teşekkür ederim 🙂

 1. 1 Ağustos 2020

  […] Banner reklamlar ile ilgili şikayetlerimi, çok az kazandırdığını önceki yazılarımda blog yazarları ne kadar kazanıyor adıyla görsellerle açıklamıştım. Her ne kadar az kazandırıyor olsalarda damlaya damlaya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir