17

Blogum Hakkında Aldığım Kararlar / Blog Yazaları Ne Kadar Kazanıyor?

Paylaş

Blogum hakkında aldığım kararlar  Sitem hakkında gerek tasarımsal olarak gerekse de yazılarım olarak bir çok karar aldım. Bunları da sizlerle paylaşma kararı aldım 🙂 İlk olarak tasarımsal olarak aldığım kararlarla başlayalım;

Görsel ve Tasarımsal Yenilikler ve Kararlar:

Blogumu uzun süredir takip edenler bilir genelde sade temalar kullanırım. Zaten bu sade tema sevme alışkanlığımdan dolayı da genelde bloguma da reklam koymam. Hatta 3.5 yaşında olan blogumun 2 yılında hiç reklam olmadı. Ama .com domaine vb geçince en azından kendi masraflarını çıkarması için reklam eklemiştim. Bunlar doğrultusunda;

 

  1. Sade ama kullanışlı, bir çok özellik sunan, günümüz teknolojilerini içeren, göze çok batmayan bir temaya geçiş yaptım.
  2. Reklamların sayısını azalttım siteme giren kullanıcı en fazla ekranında aynı anda 2 reklam görecek şekilde düzenledim. (Ekran çözünülrüğünüze göre 1 de görebilirsiniz. 4k veya daha yüksek çözüürlüklü ekranlarda ise 3 tane görme ihtimaliniz de var. Malum her ekran çözünürlüğüne uygun yapmak imkansız oluyor. Ama genelde kullanılan 1366×768, 1920×1080(full hd) , 2048×1080 (2k), 1280×720 çözünürlüklerde 2 reklamdan fazlasını göremeyeceksiniz.

Yazılarım İle İlgili Karar ve Yenilikler: 

Bu konuda da yine blogumu eskiden beri takip edenler bilirler ilk başladığım zamanlarda haftada 3 yazıya yakın paylaşıyordum, daha sonraları 2 ye düşürdüm ve son zamanlarda haftada en az 1 yazı paylaşıyordum. Linux inelemeleri, ürün incelemeleri veya gündem yazıları da yazdığım için bu sayı bazı haftalar 2-3 hatta 4′ bile çıkabiliyordu. Fakat sonradan fark ettim ki artık bu kadar çok yazmaktan sıkılmaya başladım, bunun sonucunda da yazılarımın kalitesinde bazı düşüklükler gördüm. Gerçekten canım isteyerek yazdığım (örneğin Linux incelemeleri gibi) yazılar çok daha okunaklı, çok daha kaliteli olurken her hafta pazartesi günü paylaştığım önceden zamanlanmış yazılarımda aynı kaliteyi göremedim. Bu da içime sinmedi ve artık haftada bir yazı paylaşacağım kuralımı kaldırdım. Bunun yerine canım istedikçe kaliteli yazı paylaşacağım kuralına geçtim. Bu bağlamda bazı haftalar hiç yazı da paylaşmayabilirim bazı haftalar 10 yazı da paylaşabilirim. Genelde canım yazı yazmak istediğinde bir oturuşta 5-6 tane yazı hazırlamış oluyorum ama canım istemeden sadece yazı olsun diye yazdığımda 1 yazıyı 1 günde zor çıkarıyorum bu nedenle burada dediğim gibi bir düzen olmayacak tamamen sevdiğim konularda, kaliteli içerikler üreteceğim.

Videoya Geçiş: 

Yine blogumu uzun zamandır takip edenler bilecektir. Her sene sonunda blogumun değerlendirmesini yaparım. Toplam kaç yorum geldi, yazılarım kaç okundu, en çok okunan yazım ne oldu vb bunları yazarım. Bu yazıların en alt kısmında da “bu sene neler yapacağım?” diye bir bölüm olur. 3 yıldır yazdığım için bu yazıdan da tam 3 tane var blogumda ve hepsinin bu kısmında YouTube’ye gireceğim yazıyor 😀 Sonuç 3.5 yıl geçti ben hala YouTube’ye gireceğim. Artık bu konuda da net konuşmama ve “canım istediği zaman kaliteli içerikler ile” YouTube’ye girme kararı aldım. Bundan sonraki yıl sonu değerlendirmemde YouTube’ye başlayacağım yazmayacak 😀

Kararları Alma Sebeplerim:

YouTube. Böyle tek kelime ile bırakacaktım aslında burayı ama yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için biraz da açıklamalr yapacağım. İnsanlar YouTube’den hazırca içeriklere ulaşmayı çok seviyor, yazı okumaktan artık hoşlanmıyorlar. (Bu konuda da uzun uzun yazdığım yazılar var.  Bu konuda yazdığım son yazım olan Ne Olacak Bu Bloglar? adlı yazımı da okuyabilirsiniz. )  Bu nedenle de blog okuyan insan sayısı daha doğrusu yazılı içeriklere ilgi giderek azalıyor. Buna bağlı olarak görüntülenmeler, gelen yorumlar, iletişim bölümünden ulaşan insan sayıları da azalıyor ve ister istemez insanın şevki kırılıyor. Yazmama isteği gelmesinin sebeplerinden biri de bu. Linux yazıları neden seviyorum mesela iki sebebi var birincisi Linux’u seviyorum ikincisi en az okunanı 1000-1500 defa okunuyor. Hee burada da okunmasını istememim sebebi çok kişi gelsin çok reklamlara tıklasınlar da çok para kazanayım değil. Dediğim gibi blogum ilk aylarında Adsense onayı aldığı halde 1 ay yayınladıktan sonra 1.5 yıl reklamları kaldırdım okuyucular rahatsız olmasın diye. Okunmasını istememim amacı emeklerimin bir karşılık bulduğunu, birilerinin işine yaradığını görmek.  Hatta yazılarım çok okunsun, çok yorum gelsin de yeterki banner reklamları da kaldırırım 🙂 Zaten günde getirdiği eğer şanslı günümdeysem 20-30 kuruş. Tıklama başına 1 kuruş kazandığım günler bile var.  (Buna da pek kimse inanmıyor şimdi kolay kolay görmeyeceğiniz bir şey yapacağım ve Adsense istatistiklerini de paylaşacağım 🙂  (bilerek de mobilden paylaşacağım ki yok ögeyi denetle yapmışsın şöyle yapmışsın muhabbetleri olmasın.)

Adsense İstatistikleri ve Kazançlar ?

Şimdi biraz da bu konuda duralım. Öncelikle bu kullanımda olduğu süre boyuncayı çok dikkate almayın çünkü bu 3 aylık Adsense hesabı. İlk onay aldığım hesap birisinin aynı reklama defalarca tıklaması sonucu maalesef kapatıldı. Farklı firmalar vb kullansam da Adsense’ye küsüp diğerlerinde kazanılan paralar çok daha acı durumda olduğu için yeniden Adsense’ye geçtim. Şimdi bugün 1 tıklama gelmiş ona da 12 kuruş vermiş. Bu durumda TBM yani tıklama başına maliyet 12 kuruş olmuş. TBM’yi en iyi şöyle açıllayabilirim. Örneğin bugün 5 tıklama geldi ve toplamda 50 kuruş getirdi bu durumda TBM 10 kuruş olur yani toplam kazancın tıklama sayısına bölünmesi ile bir tıklamadan ortalama ne kadar kazandığımız TBM oluyor. Gördüğünüz gibi Geçen ay ortalama tıklama başına 24 kuruş vermiş. Bu ay işler içler acısı 8 kuruşa kadar düşmüş. (ilk yazmaya başladığım zamanlar 1 tl’leri bile gördüğüm ayları hatırlıyorum.)
Tabii istatistiklerden de bahsedeyim biraz bu yazımla birlikte toplam 450 tane yazım oldu. Bunlar da toplamda 1.655.131 görüntüleme aldı. Bir ayda (geçen ayın istatistiklerine göre ) ortalama 47.549 kişi siteme girmiş. Yani 47.549 kişiden geçen ay toplamda sadece 1,69 ₺ kazanmışım. Ama sitemde reklam az benim bunu daha çok doldurursanız biraz daha yükselir. Yani banner reklamlardan kazandığımız para bu.