12

Blogum 6 Yaşında

31 Aralık 2021
Share
Blogum 6 yaşında
Blogum 6 yaşında

01.01.2016 tarihinde saat tam 00:00’da Blogger üzerinde kurduğum blogum bugün tam 6 yaşına girmiş oldu. 6 yıl önce yılbaşı kutlamalarının arasında bir hevesle açılan ve şimdiye kadar yaptığım en uzun soluklu maceram olan blogum bugün yeni yaşına girdi. 6 koca yıl geçti. kulağa az gelse de 6 yıllık süreçte hayatımda bir çok değişiklik oldu. Hayatımın büyük bir bölümüne tanıklık etmiş oldu. Hem görüşlerimdeki, hem de yazı tarzımdaki değişimlerin bir numaralı tanığı oldu. Blogumla birlikte ben de büyüdüm. Hayatımın belki de en yoğun kısmında hayatıma girdi ve hala benimle devam ediyor. Kimi zaman aramız soğusa da kimi zaman uzun soluklu ayrılıklar yaşasak da bugün hala beraberiz. Cümleye böyle başlayınca bir sevgiliden bir arkadaştan bahsediyor gibi olsam da blogum da benim için en değerli arkadaşım olmuş durumda. Yazmak zaten en sevdiğim aktivitelerin başında yer almakta. Blogum da bu en sevdiğim aktiviteyi yapabildiğim, kafamı dağıtabildiğim, canım her sıkıldığında koştuğum en iyi dostum gibi.

Blogumun Kısa Tarihi

Bu kısımda tabii ki uzun uzun blogumun tarihine girmeyeceğim. Blogumun bu uzun yolculuğun ayrıntısına hakkımda sayfamdan ulaşabilirsiniz. Bu kısımda ise biraz dönüm noktalarına bakalım 🙂

aliytrklkmz.blogspot.com adı ile 01.01.2016 yılında açtım. İlk yazımı da aynı gün “Yepyeni bir yolculuğa merhaba!” adı ile paylaştım. İlk yazımda daha önce açtığım sitelere de ufakça değindim. Hiç bir internet sitemin uzun soluklu olmadığından bahsettim. Ama bu blogumun uzun süre dayanacağına, uzun süre benimle olacağına olan inancımı “Hiç başara bildiğime, gerçekten internet dünyasına girdiğime, burada var olduğumu kanıtladığıma inanmadım.  Ama bu blogumu açarken gerçekten  “bu site benim” diyebiliyorum. İnanıyorum! Bu sefer olacak.” cümleleri ile dile getirdim. Bugün 6. yılına giren blogumda bu inancımın gerçeğe dönüştüğünü görüyorum.

Blogumun dönüm noktalarından birisi de 2018 yılında gerçekleşti. 2018 yılında aliytrklkmz.blogspot.com olan alan adını değiştirmeye karar verdim. İlk kez ücretli bir domain aldım. Blogumun adı aliytrklkmz.com oldu. İlk kez bir internet siteme para yatırmıştım. Bunu yaparken de en büyük motivasyonum internet sitemden o yıl ilk kez kazandığım tanıtım yazısı geliri olmuştu.

Blogumun son dönüm noktası ise 2020 yılı oldu. Bu yılda hem teknik olarak hem de yine alan adı olarak bir değişikliğe gittim. Blogumun 4 yılını geçirdiği Blogger platformunu bırakarak WordPress’e geçtim. Bunun yanında domain konusunda da değişikliğe gittim. aliyatarkalkmaz.com.tr alan adına geçiş yaptım.

6 Yıldır Ne Yapıyorum?

İnanın bu soruyu bazen ben de kendime soruyorum. 6 yıldır bu blogda ne yapıyorum diye bakıyorum. Gördüğüm ilk şey bloguma gereken özeni maalesef göstermediğim oluyor. 6 yıl boyunca emek verdiğim internet sitemin çok daha iyi bir pozisyonda olması gerekirdi. Fakat sık sık yapılan alan adı değişiklikleri, uzun dönemli ayrılıklar yaşamamız, zamansızlık gibi sebepler bir araya gelince maalesef hak ettiği pozisyona ulaşamadı. Tabii ki çok fazla sayıda okuyucusunun olmaması benim için önem taşıyan bir nokta da olmadı. Ben yazmayı seviyorum, yeni şeyler öğrenmeyi bu öğrendiklerimi de başkaları ile paylaşmayı seviyorum. Bunu yapabildiğim yegane noktada blogum. Baştan beri dediğim gibi bir kişi dahi okumaya devam etse hatta o bir kişi dahi okumasa ben yazmaya devam edeceğim. Değil 6, ömrüm yeterse 66 yıl sonrada burada olmaya ve yazmaya devam edeceğim 🙂

6 yıl boyunca ne yaptığıma gelirsek bol bol yazmışım. Her konuda bir şeyler karalamışım. İlk başlarda acemilikle başlayan yazılar git gide gelişmiş. Cümle tarzlarım bile değişmiş. Değişmeyen tek şey paylaşma isteğim ve o ilk gün ki heyecanım olmuş. Hala bloguma yeni bir yorum geldiğinde o ilk yorum geldiği gün gibi seviniyorum. Hala blogumu bir yerlerde paylaşan birisini görünce o ilk paylaşım gibi seviniyorum.

2021 Yılında Neler Yaptım?

Artık her yıl alışkanlık haline gelen “bu yıl YouTube’ye gireceğim” cümlemi artık gerçeğe döktüm. Yıllardır YouTube’ye girme planımı 5. yılda gerçekleştirdim. Yine kendi adımla bir YouTube kanalı açtım ve bu yıl ilk videolarımı paylaştım. orada da blogumda yazdığım alanlarda içerik üretmeye başladım. Yazılarımı da videolar ile desteklemiş oldum. Yıllardır hedeflerimden biri olan YouTube’ye de böylece biraz geç de olsa girmiş oldum. Bunun yanında bu yıl kendi hayatımda da bir çok değişiklik oldu. Üniversitem bitti. Ücretli öğretmenliğe başladım. Blogumu kurduğumda henüz lise son sınıf öğrencisi olan ben şu anda bir okulda öğretmenlik yapıyorum 🙂 Böyle düşününce zamanın nasıl hızlı geçtiğini, blogumun da hayatımın ne kadar uzun bir dönemine şahitlik ettiğini bir kez daha hatırlıyorum.

Bunun yanında bu yıl blogumda sadece 20 yeni yazı paylaşmışım. Bu 20 yeni yazı ile toplam yazı sayısı (bu yazı ile) 574’e çıkmış. Geçen bu 6 yıllık sürede blogum açısından en verimsiz geçen yıl maalesef bu yıl olmuş. Bunda tabii ki üniversitenin son yılında olmam, ALES, YDS ve KPSS gibi sınavlara hazırlanmam, iş arayışına çıkmam etkili oldu. Bunun yanında 2021 yılının getirdiği olumsuzluklarda yazma hevesimi kıran noktaların başında geldi. Bunu da maalesef yıl boyunca fark edemedim. Bugün bu yazıyı hazırlarken baktığımda gördüm ve çok üzüldüm. 6 yılını benimle paylaşan blogumda sadece 20 yazı paylaşmak maalesef onun hak ettiği yerlere gelememesinin önündeki en büyük engellerden birisi.

Bu yıl yaptığım ve yine kısa süren iki projem oldu. Birisi konumuzekonomi.com diğeri ise otomobil.info.tr. Yeni başladığım işlerin uzun süre dayanmaması lanetinden onlarda maalesef nasibini aldı. Üstüne de içerik üretme anlamında bu kadar kısır olduğum bir döneme gelmeleri büyük şansızlıkları oldu. Gelecekte tekrar bunlara bakar mıyım? Bilmiyorum. Belki bir gün onları da tekrar hayata döndürür ve içerik üretmeye başlarım.

2022 Yılında Neler Yapacağım?

Bu yıl açıkçası blogum hakkında ilk hedefim hak ettiği yere yaklaştırabilmek. Tabii ki bunu tanıtımlarla reklamlarla değil içerik kalitesi ile yapmak. Kullanıcı sayısı hiç bir zaman yazma sebebim veya blogumun büyüklüğünü bana gösteren bir sayı olmadı. Bundan sonra da olmaz. Benim için önemli olan içeriklerimin kalitesi. Bu kaliteyi anlamamın en iyi yolu da tabii ki bloguma gelen okuyucuların yorumları. Bunun yanında yukarıda da bahsettiğim yazı sayısı noktasına da el atacağım. İçerik kalitesini yükseltmenin yanında içerik sayısını da artıracağım.

Bunun yanında YouTube kanalına da daha sık içerik üretmeye başlayacağım. YouTube kanalını da blogumu da hızla geliştirmeye, içerik ve kalite anlamında geliştirmeye devam edeceğim.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Blogum 6 Yaşında

Blogumun 6 yaşına girdiği bu saniyelerde biz de yeni bir yıla giriyoruz. 2021 yılı maalesef genellikle kötü haberler getirdi, Covid belası hala bitmedi, felaket üstüne felaket haberleri getirdi. Fakat onun da sonu geldi. Umarım 2022 yılı hepimiz için çok daha umut dolu, çok daha güzel haberler alacağımız, yüzümüzün hep güleceği bir yıl olur. Yeni yılın hepinize güzellikler getirmesi dileği ile yeni yılınız kutlu olsun!