7

Blogger’den WordPress’e Geçiş

Paylaş

Blogumu takip edenler bilecektir bir kaç gün önce Blogger’den WordPress’e geçtim. Bende bu geçiş sürecinde yaşadıklarımı, Blogger’den buraya gelinceBlogger'den WordPress'e Geçiş olumlu ve olumsuz olan yanları, geçiş sürecindeki sorunları anlatayım ve benim gibi Blogger’den WordPress’e geçecek olan kullanıcılara ufak da olsa bir katkı sağlasın istedim. Bu arada WordPress ile ilgil isöylediklerimin WordPresscom’da geçerli olmadığını onun bence Blogger’den daha kısıtlı bir sistem olduğunu belirteyim ve lafı uzatmadan yazıya geçeyim;

Yazıların ve Resimlerin Taşınması:

Yazıları ve resimleri taşımak bir kaç eklenti ile kolaylıkla yapılabiliyor. Fakat bu sorunsuz olduğu anlamına da gelmiyor. Yaşayacağımız 2 büyük problem var burada. Birincisi “öne çıkan görsel” sorunu öne çıkan görsel Blogger’de olmayan bir kavram bu yüzden yazılarınızı WordPress’e taşıdığınızda öne çıkan resim olmuyor bu da temaların yazı önizlemelerinde resmin görünmemesine neden oluyor. Blogumu taşıdığımda 490 tane yazım olduğu için hepsine tek tek öne çıkan resim seçmek zorunda kaldım tabii ki bu da işimi baya zorlaştırdı.

İkinci büyük problem ise blogger’de etiket ve kategori sistemi ayrı olamdığı içni WordPress’e geçtiğinizde tüm her şey etiketlere atılıyor ve bütün yazılar “kategorisiz” olarak görünüyor. Neyise ki bunu etiket-kategori dönüştürücü eklentiler ile kolaylıkla haleldebiliyorsunuz.

Yaşadığım Problemler:

Yine blogumu takip edenler bilecektir yaklaşık bir yıl öncesinde bir kez daha WordPress’e geçmiştim fakat o dönem hostingimi aldığım firma o kadar yavaştı ki lanet okuyarak yeniden Blogger’e dönmek zorunda kalmıştım bu yüzden aldığınız Hosting çok önemli yaşayabileceğiniz en büyük problemlerde genellikle hosting kaynaklı oluyor. Fakat şu anki firmamdan çok memnunum ve yaşadığım herhangi bir (yukarıda ki sorunlar dışında) sorun olmadı.

Blogger Mi? WordPress Mi?

Yaklaşık 3- 3.5 yıl Blogger kullandım bu yüzden şimdi Blogger’i bıraktım diye WordPress daha iyidir. Blogger çöptür gibi yerden yere vurmayacağım bunun yerine maddeler halinde gidip gerçekten hangisi seçilir bunu size özetlemeye çalışacağım.

  • Eklenti konusunda Blogger’e bir şey eklemek için kodlarla boğuşmak zorundasınız. WordPress’de ise bir kaç tıklama ile kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz.
  • WordPress’de temayı gerçek anlamda Türkçe yapmak içni bir sürü php dosyası kurcalamak hatta hostinginizin dosya yönetimine girip oradaki dil dosyasını Türkçe’leştirmeniz gerekiyor. Blogger’de ise html düzenleyici ile yabancı kelimeleri Türkçe’ye çevirmeniz yeterli.
  • Tema konusunda Blogger’de de artık bir çok tema var. Fakat bunların çoğu WordPress’den uyarlama bu nedenle de çalışmayan özellikleri olabiliyor. WordPress bu konuda bir adım önde ve hem tema sayısı hem de bu temaların özellikleri olarak çok daha iyi.
  • 2 yıllık blogger kullanım deneyimlerim ve blogger’in olumlu ve olumsuz yanları adlı iki yazımda Blogger hakkında daha ayrıntılı bilgi vermiştim bu kısımda isterseniz onları da okuyabilirsiniz.
  • WordPress’in olumsuz bir yanına değinecek olursak o da Hosting ve Domain masrafı (tabii ki WordPress.com üzerinden Blogger gibi ücretsiz bir site açabilirsiniz fakat burada saydığım çoğu olumlu özelliği size vermeyeceği için bu söylediklerim geçerli olmaz) ortalama kaliteli bir hizmet için yıllık Hosting + Domain için 100-150₺li gözden çıkarmanız gerekiyor. Genellikle de gelen reklam paraları bunu kurtarmaya yetmiyor bu nedenle bu parayı da cebinizden ödemeye hazır olun.
  • WordPress’in bir iyi yanı da sürekli güncelleme alması, sadece cms olarak WordPress değil eklentileri, temaları da sürekli güncelleniyor. Bloger’de ise böyle bir sistem maalesef yok.  Bu nedenle temada bir sorun varsa bu sorunun düzeltilme ihtimali çok düşük. Olurda düzeltilirse de tüm temanızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu yüzden de yaptığımız tüm değişiklikler ve eklediğimiz tüm eklentiler de gidiyor.
  • WordPress özellikle biraz da derinlemesine kullanmak isteyen insanlar için teknik bilgi gerektirebilir. Hosting yönetimi vb sizi zorlayabilir. Fakat Blogger bu konuda biraz daha rahat. G-mail ile hemen hesap oluşturup blogunuzu kurup yazmaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle Blogger bu konuda biraz daha iyi. Özellikle hiç teknik bilgisi olmayan ve uğraşmak da istemeyen için Blogger daha avantajlı.

Kısaca ikisinin de iyi kötü yanları var. Ama özetle şunu söyleyebilirim ki ikisi de kendi kulvarında rakipsizler.