0

Blog Yazılarımda Dikkat Ettiklerim ve Öğrendiklerim

Paylaş

Blog Yazılarımda Dikkat Ettiklerim ve Öğrendiklerim  İki yılı geçkin süredir bu blogumda öncesinde de bir çok sitede yazdım. Gerek bu site öncesinde açtığım siteler olsun gerekse de başka arkadaşlarımın / tanıdıklarımın sitelerinde olsun kısa veya uzun süreli yazarlıklar yaptım.  Bunun yanında internette ücretli olarak bilindik sitelerde de makaleler, yazılar yazdım. Tabii bu kadar yazdıktan sonra artık benim de bu konuda ufak ufak tecrübelerim olmaya, neleri yapıp neleri yapmama gerektiğini anlamaya ve en önemlisi bir yazının kendini nasıl okutacağını öğrenmeye başladım. Bu yazıda da bunları bir araya getirme kararı aldım.

Her Şeyin Başı “Özgünlük”

   Biliyorum artık bu kelimeyi benim blogumda da internette de bir çok sitede duydunuz ve bunu duymaktan sıkıldınız fakat sadece bir blog veya internet değil herhangi bir yerde herhangi bir yazı yazıyorsanız bu yazıyı aynı konuda yazılmış yazılardan ayıracak, bu yazıyı öne çıkaracak olan yazının özgünlüğüdür. Yazı diğer yazılara göre ne kadar farklı olmayı bu farklılığın yanında da bilgiyi tam sunmayı başarıyorsa o kadar da başarılı oluyor. Aynı şekilde ne kadar kopyala yağıştır yapar, ne kadar bir yerlerden aşırdığınız yazıları paylaşırsanız da başarısız olma ihtimaliniz o kadar yüksek. Hatta sürekli kopyala yapıştır yapıp kaynak bile göstermeden paylaşıyorsanız size başarısız olacağınızın garantisini verebilirim.

Diğer Blogları Takip Etmek Çok Önemli

   Diğer blogları yani bir yandan da aslında rakiplerimizi takip etmek çok önemli. Onların neler yaptığına, neler sunduğuna bakıp daha fazlasını kendi kullanacılarımıza sunmalıyız. Böylelikle ortaya çok daha kaliteli bir yazı çıkarmış olacak ve kullanıcıların bizi tercih etmesini sağlamış olacağız.

Belli Bir Düzen Kurmak En Temel Görevimiz

   Yazılarınızın içeriği, özgünlüğü kadar ne zaman yazıldığı da önemli. Eğer sitenizde kafanız estikçe yazı paylaşıyorsanız bu başarısızlığa dönüşebilir. Bu nedenle kendinize belli bir yazı düzeni oluşturun örneğin ben her 5 günde 1 yazı paylaşacağım deyin ve bu düzenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Böylelikle hem aramam motorlarının sitenizi düzenli olarak indesklemesini hem de ziyaretçilerin kalıcı bir kullanıcıya dönüşmesine imkan vermiş olursunuz.

Yazılarınızda Seoya Önem Verin

   Artık seonun öneminden bahsetmeme gerek yok herhalde. Blogumda bu konu hakkında onlarca yazı yazdım. Seo çalışması eksiksiz olan bir blogun ve yazının arama motolarında nasıl üst sıralara çıkacağını, nasıl kullanıcı çekeceğinden onlarca kez bahsettim. Bunlara bir kez daha değinip burada canınızı sıkmak istemiyorum. Burada diyeceğim kesinlikle ve kesinlikle bu yazılarıma tekrar bakıp gerek blogunuz gerekse de yazınız için seo kurallarına dikkat etmeniz. (Bir hafta sonra yine seo ile ilgili güzel bir yazım gelecek 🙂 )

Ne İçin Yazdığınızı ve Ne Yazdığınızı Belirleyin

   Her türlü konuda yazmayın önce hangi konuda yazacağınıza karar verin. Bunu yaparken de hangi konularda daha nitelikli ve bilgili olduğunuzu göz önünde bulundurun. Bunun yanında ne için yazdığınızı da düşünün amacınız okunmak mı? para kazanmak mı? kendinizi geliştirmek mi? yoksa sadece vakit geçirmek mi?  Kendiniz ne yapacağınıza karar vermeden yazarsanız belli bir düzen tuturmanız da zor olacaktır yazı yazmanız da.