0

Blog Yazarlığı Meslek Olabilir Mi?

Paylaş

İlk olarak Türkiye’de pek örneği olmasa da yurt dışında özellikle de blogların çok meşhur olduğu dönemde bunu iş olarak yapıp, ciddi paralar kazanan bir çok insan var yani bu yönüyle bakacak olursak tabii ki blog yazarlığı bir meslek sayılır. Fakat benim bugün ele alacağım konu gerçekten sadece blog yazarlığı yaparak hayatımızı geçire bilirmiyiz? tek işimiz bu olsa yaşaya bilirmiyiz? Buna bakmak olacak.

Blog Yazarlığı Nedir?

Tabii ki ilk olarak konunun başına gitmemiz gerekmekte. Tabii burada sözlük tanımını yapmayacağım. Blog yazarlığı genellikle günlüğün web hali olarak başlamış olsa da daha sonra benim de yaptığım gibi teknoloji, bilim, sanat gibi bir çok konuda yazılan internet siteleri haline geldiler. Tabii bu gelişim sonucunda insanlar bu hobilerinden para kazanabileceklerini de keşfedince blogculuk birden patladı. Bu patlama maalesef ülkemizde çok sürmedi ve açılan çoğu blog kapandı. Günümüzde ise Türkiye’de bir çok içeriğe sahip harika bloglar olsa da bir dönem olan o patlamanın duraksadığını ve son zamanlarda açılan blogların hızla geri kapandığını görüyoruz.  Bunda ise bana kalırsa en büyük etmenlerden birisi tabii ki reklam gelirleri. Herkes blog açıp zengin hayali kurduğu için ve böyle bir durum maalesef olmadığı için bu heves kısa sürüyor.

Blog Yazarlığı Para Kazandırır Mı?

Bu soruya direk hayır demeyeceğim. Fakat benim de bir dönem hayalini kurduğum Adsense onayını alıp zengin olmak gibi bir hayaliniz varsa baştan söyleyeyim çok üzülüyorsunuz. Çünkü maalesef bu tür reklam ağlarından gelen para -özellikle de benim gibi büyük bir blog değilseniz- çok cüzi bir miktar oluyor. Hatta o kadar cüzi oluyor ki 3 ay önce onaylandığınız halde eşiğe ulaşıp paranızı bile çekemiyorsunuz.  Bu nedenle eğer blog yazarlığını gerçek anlamda iş edinmek istiyorsanız özellikle internet dünyası ile çalışan ajanslara kendinizi göstermeniz lazım.  Örneğin bir teknoloji blogunuz var diyelim. O zaman gidip kendinizi teknoloji firmalarınız reklam sorumlularına ve tabii ki  bu firmaların çalıştığı ajanslara gösterip direk bu firmalardan reklam almalısınız. Aksi halde gidip reklam ağlarından birine katılıp ben bunu iş edeceğim derseniz çok üzülürsünüz. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim büyük teknoloji firmaları ve tabii ki bunların ajansları da size “aaa bende tam sizi bekliyordum buyrun gelin içeri geçin hemen size reklam verelim” demeyecekler. Bu tür firmalardan reklam almak için 40 değil 400 fırın ekmek yemelisiniz.

Ne Yapalım Yani Blog Yazmayalım Mı?

Benim yukarıda bahsettiklerimden asla bu sonucu çıkarmayın. Blog yazın fakat bunu ciddi paralar kazanacağım, ömrünün sonuna kadar blog yazarak hayatımı sürdüreceğim fikri ile değil de daha çok bir hobi amacı ile yazın. Blog yazmaya başlarken de zengin olma hayalleri veya çok para kazanma hayalleri ile değilde öğrenme, öğretme, zaman geçirme bir hobi edinme gibi amaçlar ile başlayın. Eğer böyle bir amaçla başlarsanız çok daha başarılı olacağınız da kesin.