0

Blog Yazarları Neler Yapar?

Paylaş

 Blog yazarı denince genellikle sadece günlük yaşantısını yazan bir insan akla gelir oysa blog yazarı;

1) Bir Site Yöneticisidir.

Hangi platform ile blogunu açtığına da bağlı olarak blog yazarı sitesinin domaininden, hostingine kadar sorumlu kişidir. WordPress kullanıyorsa güncelleme, kurma vb işlemleri yapan, blogger vb kullanıyorsa teması ile uğraşan bir site yöneticisidir.

2) Bir Seo Uzmanıdır.

Blog yazarlığından çok büyük paralar kazanılamadığı için mecburen çoğu blog yazarı kendi seo çalışmasını kendi yapmak durumunda kalır bu da onu iyi bir blog yazarı yanında bir seo uzmanının görevleri ile de uğraşmak zorunda bırakır.

3) Bir Sosyal Medya Yöneticisidir.

Yine maddi olarak bir sosyal medya uzmanına  genellikle yatıracak parası olmadığı için sosyal medya platformlarındaki hesaplarını da kendi kontrol etmek zorunda kalır. Bu da onu iyi bir de sosyal medya kullanıcısı yapmaya iter.

4) İyi Bir Dijital Medya Uzmanıdır.

Dijital medya hakkında iyi bir bilgi birikimi yapmak zorunda kalır. Bu konularda da araştırmalar yapmak, bu araştırmalarını da hayata geçirmek zorunda kalacağından bir dijital medya uzmanı gibi çalışır.

5) Dijital Pazarlamacıdır.

Dijital pazarlama nedir, online reklam nedir bunları öğrenmek ve hayatına geçirmek zorunda kalır. Zaten az olan gelirini anca bunları yaparak kazanabilir. Bu nedenle internet üzerinden nasıl reklam yapılır, reklam geliri nasıl artırılır gibi konularda da bilgi sahibi olmak zorundadır.
Yani özetlemek gerekirse bir blog yazarı sadece bilgisayarının başına geçip yazı yazan biri değil (tabii bunlar gerçekten işini severek yapanlar için geçerli) aynı zamanda sitesini yöneten, sosyal medya hesaplarını yöneten, yorumları denetleyen, reklam nedir nasıl yapılır gibi konularda araştırma yapan, dijital medyadan da anlayan birer kişidir