Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Share
Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Özellikle sanal paralar ile hayatımıza giren daha sonra bir çok alanda da özellikle güvenli olması nedeni ile kullanılan blok zinciri nedir? Blok zinciri teknolojisinin hayatımıza hızla girmesinin sebebi ne?

Blok Zinciri (Blockchain) Nedir?

Dağıtık yapıda bulunan şifrelenmiş bir veri tabanıdır blok zinciri için yapılabilecek en kısa tanımdır. Bir veri tabanıdır diye tanım yapsak da bir veri tabanından farkı yapılan işlem değiştirilemez veya silinemez.

Biraz daha basit ama ayrıntılı şekilde anlatacak olursak ortada olan bir veri birden fazla bilgisayarda (veya cihazda) tutuluyor. Böylelikle bu veriyi bozmak için saklandığı tüm bilgisayarları bulup bunlardan silmek gerekiyor. Fakat bu durumda şifrelenmiş olarak saklanan bu verilerin hangi bilgisayarda bulunduğunu bulmak zor olduğu (hatta imkansız olduğu) için blok zinciri güvenli bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. 29 Ağustos 2020

    […] 51 saldırısı herhangi bir sanal para ağına veya blok zinciri teknolojisi kullanan herhangi bir başka yerde sistem çoğunluğunun fazlasını ele geçirerek, […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir