18

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Paylaş
Bitcoin'in Fiyatı Nasıl Belirleniyor?
Bitcoin

Bitcoin bir merkeze bağlı değil, bir devlet yönetiminde değil, arkasında biri yok gibi kavramlardan sonra insanların aklında oluşan en önemli sorulardan birisi de Bitcoin’in fiyatı nasıl belirleniyor? sorusu oluyor.

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’in fiyatının belirlenmesinde kullanılan en önemli noktalardan birisi arz-talep dengesi oluyor. Bu nedenle de farklı borsalar arasında fiyat farkı oluşabiliyor. Eğer bir borsa’da talep fazla, arz az ise fiyat doğal olarak yükseliyor. Burada borsalar arasında uçurum olmamasının genel olarak eşit kalmasının sebebi ise borsalar arası alım – satım işlemleri.

Bunun yanında;

  1. Bildiğiniz gibi Bitcoin 21 milyon adet üretilecek. 21 milyon sınırına yaklaştıkça fiyatında değişimler oluyor.
  2. Bitcoin’e olan talep ve arz durumu fiyatını etkiliyor.
  3. Blok zincirinde olan yeni güvenlik çalışmaları fiyatı etkiliyor.
  4. Bitcoin hakkında çıkan haberler (örneğin bir devletin yasal olarak kabul etmesi veya tamamen ret etmesi) fiyatını etkiliyor.
  5. Bitcoin’e olan genel bakış da fiyatını etkileyenler arasında.

Bitcoin’in Fiyatı Ne Zaman Artıyor?

Bitcoin’in fiyatı teknolojide yapılan güvenlik iyileştirmelerinde, 21 milyon sınırına yaklaşıldıkça ve gerek sosyal medya gerekse de devletler tarafından yapılan olumlu açıklamalarda artıyor. Tersi durumlarda ise tabii ki düşüyor. Bu nedenle Bitcoin’e yatırım yapacaksanız bu gibi konuları da takip etmenizi ve adımlarınızı buna göre atmanızı öneririm.

Bitcoin Borsaları Arasında Fiyat Farkı Var Mı?

Evet örnek olarak BtcTürk ve Paribu’ya bakacak olursak şu anda birinde 84.000₺ iken diğerinde 84600₺ olduğunu görebiliriz. Bunun sebebi de yukarıda da belirtiğimiz gibi borsalar arası araz – talep farkı olması. Fakat bu fark çok ciddi rakamlara da hiç bir zaman çıkmıyor.