0

Bitcoin Terimleri ve Anlamları

Paylaş

aliytrklkmz resim

Bitcoin nedir?

Bitcoin bir çeşit sanal para birimidir. Günümüzde hızla yayılması ve hızla değerinin artmasıyla sıkça duyulur hale gelmiştir. Sembolü ฿ ve kısaltması da BTC’dir. 

Address Nedir? 

Adres ödeme yapmak ve almak için kullanılan kotdur. Bunu IBAN numarası gibi düşünsek çok da yanlış olmaz.
 

ASIC Miner Nedir?

Asic miner BTC üretmek için kullanılan cihazlara verilen genel addır. Bu cihazlar BTC üretmek için özelleştirilmiş ASIC çipler içerir.
 

Block Chain Nedir?

Block chain BTC’nin kayıtlarının tutulduğu yerlerdir. BTC ile yaptığımız işlemler buralarda kayıt altına alınır.
 

Madenci Kimdir?

Madenci BTC ve diğer altcoinleri üreten kişilere verilen genel addır. Madenciler Bock Chainlerdeki kayıtları tutarak BTC çıkarmış olurlar. Yani BTC kazıma işlemi aslında Block Chainleri saklamak ve bunların işlenmesini sağlamaktır.
 

Altcoin Nedir?

BTC’ye alternatif olarak sunulmuş diğer sanal para birimlerine verilen genel addır. 
 

BitPay nedir?

BitPay BTC’in ödeme sistemidir. 
 

BTC Cüzdanı Nedir?

BTC cüzdanları adından da anlaşılabileceği gibi BTC’lerinizi saklamanız için gerekli olan cüzdanlardır. Bunların farklı türleri bulunur.

Satoshi Nedir?

Satoshi BTC’nin en küçük miktarına denir. Bunu ölçü sistemindeki mili metreye benzetebiliriz. 1 Satoshi 0.00000001 ฿’dir.

Pump / Dump Nedir?

Pump Btc’de ve diğer koinlerde piyasa değerinin üstünde bir fiyattan almanıza denilir. Tabii piyasayı buna göre şekillendire bilmek için büyük meblağlarda paranız olmalıdır.
Dump ise bunun tam tersidir ve piyasa altı almanızdır. Piyasa fiyatını aşağıya doğru çekmek için yapılır. Fakat yine elinizde büyük meblağlarda paranız olmalıdır.
 
 
En temel ve sıkça karşılaşacağınız terimler bunlardır. Bunların yanında anlamını bilmediğiniz ve aklınıza takılan terimler olursa da yorum yollayarak veya iletişim bölümünden ulaşarak bana bildirirseniz yazıma bunları da eklerim.