0

Bitcoin Nereye Gidiyor?

Paylaş

Bitcoin bölündü, fiyatı (yazıyı yazdığm tarih itibari ile sizo kurken değişmiş olabilir) 10.000 tl’yi aştı. Peki bunlar ne anlama geliyor? Bundan sonra ne olacak? Bölünme ne anlam ifade ediyor.  Tüm bunların cevabına gelin hep birlikte bakalım.

Bitcoin’in Fiyatı Ne Oldu Ne Olacak;

Yazıyı yazdığım saat ve gün itibari ile şu anda 15.000 tl’yi geçti.  Buradan çıkarabileceğimiz en iyi sonuç BTC’nin fiyatını kesinlikle tahmin edemeyeceğimiz oluyor çünkü çoğu kişi segwit döneminde BTC’nin hızla düşeceğini söylüyordu. Güvenli bir zamana gelene kadar bu düşüşün devam edeceğini bildiriyordu tabii zıddını söyleyenler de vardı ama bu kadar yükseleceğini okuduğum yazı neredeyse yoktu. Tabii buradan hareketle de ne olacağı konusunda da bir tahminde bulunmak imkansız.

Neden Bitcoin Alıp Satamıyorum ?

Her yerde olmasa da bir çok sitede BTC alım satımı swgwit dönemi nedeni ile olası tüm durumlara karşı durduruldu. Güvenli bir hale gelip, paralarınızın riske girmeyeceği bir düzlüğe ulaştığında ise bu durum ortadan kalkacak ve istediğiniz gibi alıp satmaya devam edebileceksiniz.

Bitcoin Neden Bölündü?

Bunun sebebi çok basit. Bir kesim BTC’nin blok boyutlarının sabit kalmasını gerektiğini söylerken bir kısım daha hızlı işlemler için artması gerektiğini söyledi. Durum böyle olunca da aynı kalsın diyenler Bitcoinle yollarına devam ederken. Artsın diyenlerde Bitcoin Cash’ı oluşturdu.

Bitcoin Bölündü De Ne Oldu?

En çok konuşulan konulardan ve üzerine doğru-yanlış bir çok yazı yazılan bir konuda bu. Bitcoin(BTC), Bitcoin ve Bitcoin Cash olmak üzere ikiye ayrıldı. Bir çok kişi de bunu BTC’nin sonu olarak yorumladı fakat aslında durum bu değil. Artık Bitcoin btc olarak yoluna devam ederken birde ona kardeş eklendi ve o da Bitcoin Cash olarak yoluna devam edecek. Bunun sebebi ise artık BTC’nin aşırı ilgi görmesi nedeni ile aşırı şişmesi ve işlemlerin çok gecikmesi idi.

Kısaca maddelemek gerekirse;

  1. Bitcoin 2’ye bölündü.
  2. Bitcoin’in çoğu yerde yazan gibi sonu gelmedi.
  3. Bitcoin cash ortaya çıktı.

Bitcoin Cash Nedir? Onda Durum Neler?

BitCoin cash’de abisi gibi hızla büyüdü ve 200 dolar seviyelerini hızla geçti. Borsalardan bazıları bunu kabul edip sitemlerinde kullanmaya başlarken bazıları Bitcoin Cashe destek vermeyeceklerini açıkladı ve yollarına Bitcoin ile devam etme kararı aldı. Bu nedenle Bitcoin cash ile işlem yapmak istiyorsanız bu borsalara yönelmelisiniz. Bunun yanında tabii ki gelecekte fiyatının ve son durumunun ne olacağını ise bilmek çok zor.

Bedava Bitcoin Cash Mı Kazancağız?

Bu soru da çok tartışılan bir soru. Genel olarak bakacak olursak Bitcoin Cash’ı kabul eden siteler ile çalışıyorsak kazanacağız olarak bakabiliriz. Şöyle ki hesabımızda 100 Btc varsa 100 tanede Bitcoin Cash’ımız olacak yani ne kadar BTC miz varsa o kadar da Bitcoin Cash bütçemize eklenecek. Fakat duruma bir de şöyle bakanlar oldu ki (onlar da haklı sebeplerle söylüyor) onların da düşüncesi “eğer bitcoin cash bitcoinin fiyatını fazla düşürürse biz beleşe para kazanmayız paramızı kaybederiz” oldu. Yani Eğer  (sayılar örnektir.) 1 BTC’ye 10.000 tl dersek ve btc bitcoin cash çıkınca 9000 tlye gerilerse, Bitcoin cashde 500tl olursa  bizde önceden 10.000 tl varken şimdi 9500tl olmuş olacak ve 500tl kaybetmiş oalcağız, ama düşmezde 10.000 tlde kalır Bitcoin Cash’de 500 tl olursa paramız 10500 tl olacak ve tabii biz de para kazanmış olacağız.
Fakat unutulmamalı ki bunların hepsi Bitcoin Cash’ı kabul eden siteler ve borsalar için geçerli. Kabul etmedi ise size herhangi bir şey gelmeyecek.

Bu Hızlı Yükselişin Sonu Hızlı Bir Düşüş Mü Olur?

Bu konuyu uzun uzun araştırdım fakat bu konuda net bir sonuç elde etmek mümkün değil. Hızlı yükselişin en büyük nedeni olarak SegWit’in sorunsuz olarak tamamlanması olarak bakılıyor. Bunun yanında Bitcoin’e olan güvenin hızla artması ve gerekten sorunsuz bir sistem olduğunu kanıtlamaya başlaması da diğer sebepler arasında gösteriliyor. Fakat başta da belirtiğim gibi bu konu hakkında kesin bir çıkarımda bulunmak mümkün değil. Bu sabah 642 ₺’lik bir düşüş olduğunu da gördük. Fakat on 1 haftadır olan yükselişte orta da bu nedenle bu konuda net bir şey söylemek imkansız.

Neler Yapmalıyız?

Neler yapacağımız da tamemen kendimizin bileceği bir iş. Unutmamalıyız ki söz konusu olan şey bizim paramız. Bu parayı belki artıracağız belki de hepsini tek seferde kaybedeğiz. Bu riski alabilir miyiz önce buna bakmalıyız. Bunun yanında tabii ki bu işe direk evimizi arabamızı satıp dalmamalıyız. Hatta 100-200 tl gibi gitse de üzülmeyeceğimiz paralar ile bu işe girip alım nedir, satım nedir, yükselince ne yapmalı, düşünce ne yapmalı, işlemler nasıl yapılıyor bunlara bakmalı. Hangi durumlarda BTC’nin değeri yükseliyor hangi durumlarda düşüyor bunları gözlemlemelisiniz. Sonra işe başladığınız o 100-200tl gibi bir para arttı mı yoksa azaldı mı buna bakmalı ve büyük meblağlar ile girmeyi bundan sonra düşünmelisiniz.

Dikkat

 Her yazımda olduğu gibi bu yazımda da bir kez daha hepinizi uyarmak istiyorum ne Bitcoin ne de Bitcoin Cash konusunda bende dahil kimseye güvenmeyin. Ne olursa olsun kendiniz araştırın, soruşturun, hesaplayın ve en doğru olanına karar verin. Körü körüne bir kişiye inanmayın.

Yazımda eksik gördüğünüz veya hatalı bulduğunuz kısımları yorum olarak yada iletişim bölümünden bana bildirmeniz durumunda en kısa sürede düzelteceğim.