0

Bitcoin Nedir?

Paylaş

Hızla yükseldiği ve yatırımcılarına büyük paralar kazandırdığı için günümüzde adını sıkça duymaya başladık. Peki nedir bu bitcoin?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin en genel tanımı ile bir sanal para birimidir. Sembolü ฿ ve kısaltması da BTC’dir. Herhangi bir bağı olduğu banka vb de yoktur.
 

Bitcoin Nasıl Üretilir?

  Bitcoinler belli bir bankaya veya merkeze sahip olmadığı için bunların kaydı blockchain denen yerlerde saklanır. Bizde bitcoin madenciliği yaparken yani bitcoin üretirken bu kayıt defteri diyebileceğimiz blockhain’leri düzenliyor ve binevi işletiyoruz. Yani bir muhasabecilik yapıyoruz desek çok da yanlış olmaz. Bunun sonucunda da tabii ki para kazanıyoruz. Bu kazandığımız farkın tek farkı ise ₺, Euro vb değil de BTC ile ödenmesi.
  Bu  kayıtları tutma işlemlerini de miner adı verilen cihazlar ile yapabiliyoruz. Bu cihazları alıp kurduktan sonra para kazanmaya başlayabiliyoruz.
 

Bitcoin Yasal Mı?

Bu konu en çok konuşulan ve insanların kafasını en çok karıştıran konu. Bitcoin kullanımı YASALDIR. Fakat bitcoin ile vergiden kaçma, kara para aklama vb işlemler yapar yani yada dışı işlemelerde kullanırsak böyle durumlarda YADA DIŞI olur. Yani üretmek ve kullanmak yasa dışı değildir diye biliriz.  Tabii bunların ülkemiz için geçerli olduğunu bazı ülkelerde yasak olduğunu ve ileride belki de bizim ülkemizin de yasaklayabileceğini unutmamalıyız. 
 

Bitcoin Nerelerde Geçerli?

Bitcoin İnternet dünyasında bir çok yerde geçerli. Bunun yanında gerek dünyada gerekse Türkiye’de de bir çok alandaki bir çok satıcı da BTC ile ödemeleri kabul etmeye başladı. İnşşat, bilgisayar, tekstil gibi bir çok alanda BTC’lerin kullanılmaya başlanması ileride çok daha büyük kesimlere yayılacağının bir göstergesi gibi.
 

Bitcoin Güvenilir Mi?

Geldik insanların kafasını en çok karıştıran bir diğer konuya ki o da bu sistemin güvenilir olup olmadığı. Bu konuda fikir ayrılıkları olsa da BTC doğru kullanıldığı sürece güvenilir bir sistemdir. Bir çok firmanın güvenlik uzmanları da bunu dile getirmektedir. Hatta kredi kartlarından daha güvenli olduğunu öne sürenler bile var. Fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta DOĞRU KULLANILDIĞI SÜRECE kısmı BTC bu kadar değerli olduğu için siber saldırganların da odak noktası oldu ve elinizdeki BTC’yi ele geçirmek için bir çok adımda bulunuyorlar. Bu nedenlerle siz işlemlerinizi eski güncellenmeyen her türlü saldırıya açık bir bilgisayarda yaparsanız paranızın gitme ihtimali de her zaman var. Aynı şekilde işlemlerinizi yaptığınız siteye de dikkat etmenizde ve güvenilir  olmayan sitelerde BTC işlemleri yapmamaya özen göstermelisiniz.