Bitcoin Nedir? Güvenilir Midir? - Ali Yatarkalkmaz

Bitcoin Nedir? Güvenilir Midir?

Bitcoin Nedir? Güvenilir Midir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir çeşit sanal para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı bulunmadan, blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışan bir para birimidir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin para birimi olarak bakarsak herhangi bir yere bağlı olmadığı için tabii ki güvenilirdir diyebiliriz. Fakat burada önemli olan sizin işlem yaptığınız platform (borsa)’dır. Eğer işlem yaptığınız site güvenilir değilse ve sizin yatırdığınız parayı alıp kaçarsa bu durumda yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Bir çok dolandırıcılık işleminde , yasa dışı olaylarda kullanılması bunun yanında bir çok borsanın kapatıp kaçarak paraları da yanında götürmesi nedeni ile Bitcoin güvensiz olarak akıllarda kaldı. Ama dediğimiz gibi para birimi olarak bakarsak Bitcoin güvensiz değildir.

Bitcoin Her Zaman Yükselir Mi?

Tabii ki de hayır! Geçmiş dönemlerde de gördüğümüz gibi BTC’nin fiyatında da büyük yükselmeler ve düşmeler de oluyor. Bu düşüler bazen o kadar büyük oluyor ki tüm yatırımınızı kaybetmenize bile neden olabilir. Bu neden ile BTC her zaman yükselir mantığı ile asla yatırım yapılmamalıdır. İyice araştırmadan, güvenilir bir borsa bulmadan yatırım yapmamalısınız.

Yasa Dışı İşlemlerde Neden Bitcoin Kullanılıyor?

Bitcoin belli bir merkeze bağlı olmadığı, yapılan işlemler kişi bazlı olarak takip edilemediği ve yolladığınız paranın kime gittiği belli olmadığı için yasa dışı işlemlerde Bitcoin ve benzer sanal para birimleri tercih edilmektedir.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin’in yasal olup olmaması da sanal paralar yasal mıdır sorusu ile aynı cevaba sahip aslında. Yani ülkelerden ülkelere farklı uygulamalar mevcut bu konuda. Bazı ülkeler kesinlikle bu paraları kabul etmezken bazı ülkeler yasal olarak kabul etmekte.

Share

Benzer Yazılarım...

7 Yorum

 1. Btcturk var, Malatyaspor’un sponsoru. Onlar güvenilirdir herhalde değil mi?

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Şimdiye kadar haklarında kötü bir haber duymadım abi. Tabii ki ufak tefek hata her firmada, her alanda oluyor ama DÜNYANIN en güvenilir Bitcoin borsası listesinde yer alan da tek Türk borsası. Tüm bunları bir araya getirince güvenilir demek şu an için yanlış olmaz 🙂

 2. mert dedi ki:

  Dünyanın en büyük bitcoin borsası olan binancenin merkezi malta’da dır. Bu kapsamda cripto para hayranları ve kendisini kripto para hakkında geliştirmek isteyen gençler ingilizce dil eğitimi için malta dil okullarını tercih etmeye başlamıştır.

 3. Ahmet Alkan dedi ki:

  Bitcoin geleceğin para birimlerinden sadece birisi ve öncüsü olarak görüyorum. Halihazırda banknotlardan kredi kartlarına bankamatiklere geçtiğimiz gibi ilerde de normal paralardan bu tür paralara tamamen geçeceğimizi düşünüyorum. Bitcoinin p2p metodunu ve şifreli yapıları kullanmasından dolayı güvenli olduğunu biliyorum.

 1. 3 Ekim 2020

  […] Bitcoin bir merkeze bağlı değil, bir devlet yönetiminde değil, arkasında biri yok gibi kavramlardan sonra insanların aklında oluşan en önemli sorulardan birisi de Bitcoin’in fiyatı nasıl belirleniyor? sorusu oluyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir