7

Bitcoin Nedir? Güvenilir Midir?

Paylaş
Bitcoin Nedir? Güvenilir Midir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir çeşit sanal para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı bulunmadan, blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışan bir para birimidir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin para birimi olarak bakarsak herhangi bir yere bağlı olmadığı için tabii ki güvenilirdir diyebiliriz. Fakat burada önemli olan sizin işlem yaptığınız platform (borsa)’dır. Eğer işlem yaptığınız site güvenilir değilse ve sizin yatırdığınız parayı alıp kaçarsa bu durumda yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Bir çok dolandırıcılık işleminde , yasa dışı olaylarda kullanılması bunun yanında bir çok borsanın kapatıp kaçarak paraları da yanında götürmesi nedeni ile Bitcoin güvensiz olarak akıllarda kaldı. Ama dediğimiz gibi para birimi olarak bakarsak Bitcoin güvensiz değildir.

Bitcoin Her Zaman Yükselir Mi?

Tabii ki de hayır! Geçmiş dönemlerde de gördüğümüz gibi BTC’nin fiyatında da büyük yükselmeler ve düşmeler de oluyor. Bu düşüler bazen o kadar büyük oluyor ki tüm yatırımınızı kaybetmenize bile neden olabilir. Bu neden ile BTC her zaman yükselir mantığı ile asla yatırım yapılmamalıdır. İyice araştırmadan, güvenilir bir borsa bulmadan yatırım yapmamalısınız.

Yasa Dışı İşlemlerde Neden Bitcoin Kullanılıyor?

Bitcoin belli bir merkeze bağlı olmadığı, yapılan işlemler kişi bazlı olarak takip edilemediği ve yolladığınız paranın kime gittiği belli olmadığı için yasa dışı işlemlerde Bitcoin ve benzer sanal para birimleri tercih edilmektedir.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin’in yasal olup olmaması da sanal paralar yasal mıdır sorusu ile aynı cevaba sahip aslında. Yani ülkelerden ülkelere farklı uygulamalar mevcut bu konuda. Bazı ülkeler kesinlikle bu paraları kabul etmezken bazı ülkeler yasal olarak kabul etmekte.