0

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş

aliytrklkmz resimBitcoin madenciliği yapmak yani bitcoin elde etmek hızla yayılıyor. Peki bitcoin madenciliği nedir? Biz aslında ne yapıyoruz?
Bitcoin’in çok güvenli olmasının sebeplerinden biri de bildiğiniz gibi tek bir merkeze bağlı olmamasıdır. Bunun sonucunda da bu paranın kayıtlarının tutulacağı, blockchain adı verilen kayıtların bir yerlerde düzenlenmesi ve saklanması gerekir. İşte tam  olarak bunları düzenleyip saklayan kişiler de Bitcoin madencisi denilir. Yaptığımız bu iş karşılığında da bitcoin kazanırız. Yani binevi bir şirketin kayıtlarını tutup düzenliyoruz onlar da bize karşılığında maaş veriyor.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği standart ekran kartları kullanılarak (bitcoinden çok ethereum çıkarmak içinde kullanılıyor) ve çok daha güçlü miner adı verilen cihazlar kullanılıyor. Ciddi ölçüde BTC elde etmek istiyorsak gülü miner cihazlar satın almalı ve bunlardan çok sayıda çalıştırmalıyız.

Bitcoin Madenciliğine Başlamadan Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. Alacağımız cihazların binlerce dolara kadar çıkabileceğini unutmamalı ve bu cihazların çok yüksek elektrik harcadığını unutmamalıyız. Bu nedenle yaptığımız işten kar etmeye başlamamız biraz zaman alabilir. Bu yüzden çok acil paraya ihtiyacımız varsa Bitcoin madenciliği çok da bize göre değildir. Ama uzun zaman ayırabilecek sek değerlendirmek de fayda var.
  2. Bir önceki madde de belirtiğim gibi elektrik kullanımı çok yüksek cihazlar kullanacağız. Bu nedenle bu işe başlamadan gelir-gider listeleri oluiturmalı ve bize ne kadar para kazandırıp kazandıramayacağını görmeliyiz.
  3. Bitcoin çıkarımı belli günlerde zorlaştırılıyor. Bunu göz önünde tutmak lazım.
  4. Bitcoin’in sonunu kimse tam olarak bilemez. Tabii bu yok olup gitmeyeceğini de bilemeyeceğimiz anlamına geliyor.
  5. Madencilik yapanlar gittikçe artıyor. O yüzden ne zaman ve nasıl gireceğimizi iyi belirlemeliyiz.