0

Bilgisayarınızı Hızlandırmanızın Yolları

Paylaş

“Bilgisayarım çok yavaşladı  ne yapmalıyım” ve “bilgisayar neden yavaşlar” adlı yazılarımın çok okunması üzerine böyle bir yazı yazma kararı aldım. Biraz daha ayrıntılı olarak bilgisayarımızın yavaşlama sebeplerini be hızlandırma yollarından bahsetmeye çalışacağım. İlk olarak yazıya başlamadan şunları söyleyeyim ki bazı maddelerde az da olsa bilgi gerektiren işlemlerden bahsedeceğim. Bu yüzden eğer bilgisayar bilgim bunu yapmaya yetmeyebilir diye düşündüğünüz maddeler olursa bunları yapmayın. Zaten bilgi gerektiren, ve sorun oluşturabilecek maddeleri de yazıda belirteceğim.
Bir diğer belirtmem gereken konuda bu yazı daha çok Windows kullanıcılarını ilgilendiren bir yazı olacak bu nedenle yapılan işlemleri vb. Windows üzerinden anlatacağım.

Bilgisayarın Yavaşlama Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayarımız bir çok nedenden yavaşlayabilir. Bu sebeplerden en önemlisine değinmek gerekirse uzun süre kullanılan bir bilgisayar gereksiz dosyalardan, ve gerek kaldırılan gerek ise kurulan programların kalıntılarından dolayı zamanla yavaşlar.  Bunların yanında aşağıdaki sebeplerden dolayı da bilgisayarımız yavaşlayabilir;
 1. Sürekli gereksiz programlar indirmek.
 2. Başlangıçta çalışan program sayısının artması.
 3. Hdd’nizin hızının düşük olması.
 4. Donanımlarınızın güncelliğini yitirmesi.
 5. Bilgisayarınıza giren zararlı yazılımlar.
 6. Antivirüs programının bilgisayara ağır gelmesi.
 7. Antivirüsün arka planda tarama yapması.
 8. Diskin parçalanması.
 9. Bilgisayarınız fazla kirlenmesi ve bu nedenle fazla ısınması.
 10. Isınma sorunu olması.
 11. Donanımlarınızın yazılımlarınızın gereklerini karşılamaması.
Bunlar en temel sebepler olsa da bu liste daha uzayıp gidebilir. Bu sorunları çözmenin bir çok yolu vardır.

Bilgisayarınız Neden İlk Zamanlarında Olduğu Hızı İle Çalışmaz?

Aslında bunun cevabını yazımın en başında verdim. Uzun süre kullanılan ve sürekli birşey yüklenip kaldırılan bilgisayar yavaşlar. Özellikle Window kullanıyorsak belli bir süre yavaşlama görülür. Eğer bilgisayarınız format atmak gibi bir işlemden sonra çok kısa zamanda yavaşlıyorsa aşağıdakilerini yapmamaya dikkat etmenizi öneririm.
 1. Sürekli program yüklemeyin.
 2. Kullanmadığınız uygulamaları silin.
 3. Masaüstünüzü temiz tutun.
 4. Donanımlarınız yeterli olup olmadığına bakınız.
 5. Driverlerinizi güncel tutunuz.
 6. Ağır programları kullanmayacaksanız kurmayın.
 7. Programların arka plan işlemlerini kısıtlayın.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Donanımsal Olarak Yapılabilecekler:

Dikkat: Bu başlık altında yapılacak işlemlerde dikkatli olunmalıdır. Burada yapılacak işlemler az da olsa bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle eğer yeterli tecrübeye sahip olduğunuza inanmıyorsanız bu işlemleri uygulamayın veya uygularken yanınızda tecrübeli birinin olmasına dikkat ediniz. Bu başlık altında yazılanları yapmak tamamen kullanıcı sorumluluğundadır ve oluşabilecek sorunlardan dolayı hiç bir sorumluluğum bulunmayıp, tüm sorumluluk yapan kullanıcıya aittir.
 1. Bilgisayarınızın ramini yükseltmek çoğu zaman hızlanmasını sağlar. Fakat bilgisayarınızda 4 gb’dan fazla ram olduğu halde yavaşlık varsa sorunun nedeninin başka bir sebepten olma ihtimali yüksektir.
 2. İşlemci ve ekran kartına overclok yapmak bilgisayarınızı gözle görülür derecede hızlandırılır. Fakat bilinçsizce yapılan overclock bilgisayarınızda ciddi sorunlara yol açabilir.
 3. Yavaş hddller bilgisayarınızın yavaşlamasının bir diğer sebebi olabilir. Özellikle düşük dönüş hızına sahip bir hdd’niz varsa bunu ssd eğer ssd’ye bütçeniz yetmiyor ise de daha hızlı dönüş hızına sahip (örneğin 7200rpm’lik) hddlerden alabilirsiniz.
 4. İşlemci ve ekran kartı değiştirmek yapabileceklerinizden birisi fakat bütçeniz uygun değilse bu çoğu zaman çok pahalıya mal olur ki unutmamak gerek işlemci değiştirirken anakartınıza da dikkat etmek gerek eğer yeni alacağınız işlemci anakartınıza uyum sağlamıyorsa anakartınızın da değişmesi gerekecektir.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Yazılımsal Olarak Yapılabilecekler:

Dikkat: Bu başlık altında yapılacak işlemlerde dikkatli olunmalıdır. Burada yapılacak işlemler az da olsa bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle eğer yeterli tecrübeye sahip olduğunuza inanmıyorsanız bu işlemleri uygulamayın veya uygularken yanınızda tecrübeli birinin olmasına dikkat ediniz. Bu başlık altında yazılanları yapmak tamamen kullanıcı sorumluluğundadır ve oluşabilecek sorunlardan dolayı hiç bir sorumluluğum bulunmayıp, tüm sorumluluk yapan kullanıcıya aittir.
Bilgisayarınızı hızlandırmak için her zaman parçalarınızı değiştirmeniz veya para harcamanız gerekmez. Bazen yapılacak ufak bir kaç işlem ile de bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu işlemler için aşağıdaki maddelere bakabilirsiniz.
 1. Başlangıçta çalışan programları kapatın:Bunun için windows 8 ve üstü kullanıyorsanız “Görev yöneticisi”ni açıp daha sonra “Başlangıç” sekmesine gelip buradan kullanmadığınız uygulamalara sağ tıklayıp “devre dışı bırak” seçeneğini seçmeniz yeterli.
  Windows 7 ve öncesini kullanıyorsanız da  arama bölümüne “msconfig” yazıp daha sonra çılan pencereden “Başlatma” sekmesine gelip aynı işlemleri yapabilirsiniz.  Fakat burada dikkat etmeniz gereken bilgisayarınızın donanımlarını çalışmasını sağlayan driverleri, Windows’un programlarını ve antivirüs gibi önemli programları kapatmamaya özen gösteriniz aksi halde sorun yaratabilir.
 2. Programların arka planda çalışmasını engelleyin:Bir çok program arka planda sizin haberiniz olmadan güncellemeleri denetleme, güncellemeleri yükleme, başka programlar kurma, tarama yapma gibi işlemleri gerçekleştirir. Bu nedenle uygulama ayarlarınıza girerek arka planda işlem yapmasını engelleyin. Özellikle de antivirüs’ün arka planda tarama yapmasını engelleyip bunu ara ara kendiniz yaparsanız iyi olacaktır. Fakat sürekli bir şeyler indiriyor, bilmediğiniz sayfalarda dolaşıyorsanız bunu kapatmayıp biraz da olsa yavaşlığa katlanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.
 3. Gereksiz dosya ve programları kaldırın:Gereksiz bulduğunuz kullanmadığınız resimleri, programları ve dosyaları kaldırmanız bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Fakat programları kaldırdıktan sonra üçüncü parti bir uygulama ile bu programların kalıntılarını silmez iseniz bunlarda ileride yavaşlığa yol açacaktır.
 4. Format atmak:Belkide en sevilmeyen ama birçok soruna da çözüm olan kurtuluş yolu format atmaktır. Bu nedenle bilgisayarınızı formatlamak veya sıfırlamak hızlanmasını sağlayacaktır. Çok uzun süre kullandığınız ve artık hızlandıramadığınız bilgisayarınızı sıfırdan kurmak en iyi çözümlerden biri.
 5. Disk birleştirmesi yapma:Bu işlemi gerek Windows’un kendi aracı ile gerekse üçüncü taraf uygulamalar ile kolayca yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda dosyalarınızı birleştirirseniz Windows’un aradığını bulmasını kolaylaştırır ve hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz diğer işlemleri görmek için daha önce yazdığım bu yazımı da okuyabilirsiniz.