0

Bilgisayarınız Güvende Mi?

Paylaş
aliytrklkmz resim

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarımızın güvenliği de gün geçtikçe önem kazanmaya başladı.  Bilgisayarımızı bankacılık, sosyal medya ve bir çok işlemde kullanıyoruz bunları yaparken de genellikle dikkat etmeden yapıyoruz olası bir güvenlik sorununu pek göz önünde bulundurmuyoruz. Oysaki olası bir güvenlik açığında veya bilgisayarımıza giren ufak bir virüs girmiş olsa bile tüm bu şifrelerimiz başka kişilerin eline geçebilir. Bu da başımıza büyük sorunlar açabilir.

  Peki bilgisayarımızın güvende olup olmadığını nasıl anlarız? İlk olarak bunu anlamak için bir virüs programı kurup bilgisayarınızı tarata bilirsiniz.  Bunun yanı sıra internet kullanımınızı, cpu ve ram kullanımlarını da takip ederek herhangi bir programın anormal bir şekilde sistem kaynaklarını tüketen uygulamaları takip altına alarak da bu tür zararlı yazılımları tespit edebiliriz.
  Unutmamalıyız ki bu konuları pek umursamamasak d başımıza büyük dertler açılabilir, sosyal medya hesaplarımız çalışana bilir, bankacılık işlemleri yapıyorsak bu tür hesaplarımızın güvenliği tehlikeye düşebilir. Bu tür programların zararlarını en aza indirgemek için yapabileceğimiz bir diğer uygulama ise 2 adımlı uygulama olarak bilinen genellikle telefon üzerinden alınan bir mesajı da girmemiz gereken giriş sistemlerini kullanabiliriz (özellikle de bankacılık gibi önemli işlemlerde).