0

Bilgisayarın Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş

 Bilgisayarların fiyatlarının her geçen gün artmasından dolayı aldığımız bir ürünü uzun yıllar kullanmak istiyoruz. Bunun için de bilgisayarımıza düzenli bir bakım yapmamız gerekiyor. Bakım denilince akla bir çok şey geliyor, bir çok yerde bir çok bilgi dolaşıyor. Ben de bu yazımda tüm bu bilgileri derleyip bilgisayarınızın sizin yükünüzü uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çekebilmesi için neler yapabilirsiniz bunlara değineceğim. Tabii bunda sadece bakım nasıl yapılır neler yapılmalıdır değil bunun yanında kullanırken de nelere dikkat ederseniz sizi daha uzun süre götürür bunlara da değineceğim.

DİKKAT: Yazıya geçmeden önce biraz sonra anlatacaklarımdan bazılarının teknik bir bilgi gerektirdiğini, aynı şekilde bazılarının da bilgisayarın içini açmanız gerektirdiğini hatırlatayım. Eğer yeterince bilgiye sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız lütfen bilen bir kişinin yanında bu işlemleri yapınız.

Dizüstü İçin Yapılabilecekler:

 1. Her yıl düzenli olarak fanlarını ve  dışarıya açılan hava kanallarını temizleyin.
 2. En geç 2 yıl da bir termal macunlarını değiştirin.
 3. Dizüstü bilgisayarlar masaüstüne göre daha fazla ısınana cihazlar olduğu için kullanımlarınız sırasında kısa molalar verin ve bilgisayarınızın soğumasını bekleyin.
 4. Bir kaç ay da bir kasasının içini açıp tozları temizleyin.

Masaüstü İçin Yapılabilecekler:

 1. Her yıl düzenli olarak kasanın içindeki fanları temizleyin.
 2. En geç 2 yılda bir termal macun değişimi yapın.
 3. Her yıl güç kaynağınızın içini temizleyin. (mümkün ise bunu güç kaynağını açmadan yapın.)
 4. Diz üstüne göre çok daha fazla tozlanacağı için düzenli aralıklarla içindeki tozları temizleyin.
 5. Ekran kartı fanı gibi parçalara özel fanları her yıl temizleyin.
 6. Yıpranan kabloları değiştirin.
 7. Güç kaynağınızın düzenli çalışmaya devam edip etmediğini kontrol edin. Özellikle hazır aldığınız sistemlerde ki ne olduğu belirsiz güç kaynaklarına özel olarak dikkat edin.
Bilgisayarlar ve parçaları uzun yıllar dayanabilecek şekilde üretilse de bakımsızlıktan, özellikle de toz vb gibi ısınmayı artıran sebeplerden dolayı hızla aşınabiliyor. Bu nedenle özellikle temizliğine gerek masaüstün de gerekse de dizüstünde dikkat etmek ürünümüzün ömrünü ciddi şekilde artıracaktır. Bunun yanında değiştirdiğimiz parçalarda, değiştirdiğimiz kablolarda, kullandığımız termal macunda ucuza kaçmayıp nispeten kaliteli malzemeler kullanmamız da cihazımızın ömrünü çok daha uzatacaktır.