0

Bilgisayardaki Verilerimizin Güvenliğini Sağlamak

Paylaş

Bilgisayarlar hayatımıza hızla girmeye devam ediyor. Çoğu alanda işimizi kolaylaştırıyorlar. Hatta işimizi  kolaylaştırmaktan öte artık işimizin bir parçası olmuş haldeler. Bunun yanında günlük kullanımda da çocukluk resimlerimizden, banka bilgilerimize kadar bir çok bilgiyi onlarda saklıyoruz. Peki bu kadar bilgiyi güvenle saklayabiliyor muyuz?

Bilgisayarların güvenliği son yıllarda hızla tüm hayatımızın bilgisayarlara aktarılması ile çok daha önemli bir hal aldı. Bu bağlamda biz de bu verilerimizin güvenliği için neler yapabileceğimizi düşünmeye ve olabildiğince bu bilgileri korumaya çalışıyoruz. Bu verilerimizi korumak için;

  1. Kesinlikle bir virüs programı kullanmalıyız. Virüs programları en güncel virüsleri hemen tanımlayıp bunlar için önlem alırlar. Bu nedenle işletim sisteminizin güncelleme yayınlamasını bekleyene kadar da güvende kalabilirsiniz.
  2. Güncellemeleri eksiksiz kurmak bir diğer önemli madde. Her ne kadar bize çok uğraştırıcı gelse de güncellemeleri kurmak güvenliğimiz için en önemli adımların başında geliyor. Güncellemeleri kurarken sadece işletim sisteminin size sunduklarını değil kullandığınız programların da güncellemelerini kurmayı atlamayın.
  3. Crack, korsan vb içeriklerden uzak durun. Programlar çok pahalı olduğu için bu tür alternatiflere yönelseniz de ileride çok daha büyük bir masraf size çıkabilir.
  4. Bilmediğiniz sitelere girmeyin, özellikle internet bankacılığı kullanırken bankanın kendi sitesinde olduğunuzdan emin olun.
  5. Sosyal medya üzerinden kampanya vb diyerek şifrelerinizi, bilgilerinizi isteyenler ile asla bilgi paylaşmayın. Gerek bankalar gerekse de diğer firmalar size hediye vermek için sizden bilgi istemeyecektir.
Tabii bunların dışında bir de bilgisayarınızın fiziksel güvenliğini sağlamanız gerekmekte. Siz siber dünya için bu kadar önlem almışken bilgisayarınızı gelen bir hırsızın alıp götürmesi ile tüm bu çabalarınız boşa gidebilir. Bu nedenle de fiziksel önlemler olarak;
  1. Açık alanlarda, bilgisayarınızı açık şekilde bırakmayın.
  2. Toplum içinde bilgisayar kullanıyorsanız kensington kilitlerinden faydalanın.
  3. Bilgisayarınıza mutlaka şifre koyun. Bu şifreler kolaylıkla kırıla bilsede en azından o anda bilgisayarınızın başından geçen biri bilgisayarı açamayacaktır.
  4. Bios şifresi koyun.
Tüm bunları yaptıktan sonra da günlük kullanımımızda yine de her hareketimize dikkat etmekte fayda var. Özellikle bilmediğimiz, güvenmediğimiz sitelerden uzak durmak, sürekli bir yerlerden bir şeyler indirmemek bile güvenliğimiz için büyük önem arz etmekte.