0

Bilgisayarda Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?

Paylaş

Bilgisayarlar, telefonlar, internet hayatımıza hızla giren ve büyük yer kaplayan kavramlar oldular. Artık hayatımızın bir bölümünü hatta büyük bir bölümünü bu ortamlarda yaşar olduk. Yediğimizden içtiğimize, gittiğimiz yerlerden uyku düzenimize kadar her şeyi artık biliyorlar. Peki bu verilerin güvenliğini nasıl sağlayacağız?

Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?

Her ne kadar biz dikkatli davransak da bazen elimizde olmayan sebeplerden (ürünlerdeki bir güvenlik açığı, kullandığımız işletim sisteminde ki bir açık belki de bir arkadaşımızın bize verdiği bir dosya içindeki virüs) ötürü bilgisayarımızdaki veya mobil cihazımızdaki verilerimizi çaldırabiliriz. Bu gibi durumların önüne geçmek için;
  1. Mutlaka iyi bir antivirüs kullanmalıyız. Her ne kadar ben çok bilgiliyim, ben çok dikkatliyim deseniz de artık işlemcilerimizde bile bir sürü açık haberi çıkıyor. Bu nedenle kaliteli bir antivürsü mutlaka kullanmalısınız. Burada kalitelinin altını bir kez daha çiziyorum çünkü bazen antivirüslerinde verilerimizi paylaştığını veya çaldırdığını duyabiliyoruz.
  2. Bilgisayarınıza, telefonunuza ve internetteki tüm servislere farklı ve güçlü şifreler koyun. Mümkün ise iki aşamalı doğrulama kullanın.
  3. Mutlaka verilerinizin yedeğini alın. Olası bir durumda en azından verilerinizi kurtarabilin.
  4. Bilmediğiniz sitelere girmeyin.
  5. Her yere bilgilerinizi vermeyin. Özellikle doğum tarihi, T.C Kimlik numaranız gibi verileri her yer ile paylaşmayın.

Bilmediğiniz Akıllı Cihazlardan Uzak Durun

Bir diğer önemli notka da bu. Akıllı saatler, ampüller, sesli asistanlar derken bir çok marka doldu piyasa. Bunların yanında da hiç adı sanı duyulmadık “merdiven altı” sayılabilecek markalar bulunuyor. Böyle markalarda ürünlerine ne güncelleme desteği veriyor, ne açıkları kapatıyor, ne de olası bir sorunda siz yardımcı oluyor. Bu nedenle evimize bile giren, kolumuzda bileğimizde dolaştırdığımız bu akıllı cihazlarda mutlaka bilindik, ürünün arkasında duran firmaları seçin.