39

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Paylaş
Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayarlar artık iş hayatımızdan, eğitim hayatımıza günlük kullanımımızdan bazı özel yaşantılarımıza kadar her alanda bize eşlik ediyor. Bu sırada da bilgisayar virüsleri korkulur rüyamız oluyor. Peki bu virüslerden korunmak mümkün mü? Bilgisayar virüslerinden korunma yolları neler?

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayar virüslerinden korunmak için yapabileceğimiz basit önlemler bulunuyor. Bunlar;

  1. Antivirüs programı kullanmalıyız. Bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek için, daha önce yazdığım Antivirüs kullanmalı mıyız? adlı yazıma göz gezdirebilirsiniz.
  2. Kullandığımız işletim sisteminin (Linux, Windows veya macOS) güncellemelerini mutlaka yapmalıyız. Özellikle güvenlik ve kararlılık güncellemelerini düzenli aralıklarla kontrol etmeliyiz.
  3. Bilgisayarımızı düzenli aralıklarla anti virüs programları ile taramalıyız. Hangi anti virüsü kullanacağınız konusunda kararsız kalırsanız Av-test adlı siteden anti virüslerin skorlarına bakarak karar verebilirsiniz.
  4. İnternette bulunan crack vb. gibi içeriklerden uzak durmalıyız.
  5. Bir program oyun vb. indirecekken bilindik siteleri tercih etmeli veya varsa programın üreticisinin kendi sitesinden indirme gerçekleştirmeliyiz.
  6. Bilgisayarımıza taktığımız USB bellek, telefon vb. gibi cihazları mutlaka tarama yaptıktan sonra kullanmalıyız.
  7. Spam maillere karşı dikkat etmeli, maillerde yer alan linklere hemen tıklamamalıyız. Gelen maillerin kimden geldiğinden emin olmalı, bilgimiz dışında şifre sıfırlama vb. talebi şeklinde gelen linklere tıklamamalıyız.
  8. Bilmediğimiz sitelere fazla girmemeliyiz. Bilmediğimiz sitelerden asla bir şey indirmemeliyiz.

Anti Virüs Kullanmak Neden Önemli?

Her ne kadar dikkatli olmaya çalışsak da geçtiğimiz yıllarda da gördüğümüz gibi Meltdown ve Spectre gibi donanımsal açıklarda olabiliyor. Bu gibi durumlarda son kullanıcı olarak bizim elimizden gelen pek de bir şey kalmıyor. Özellikle de bilgisayarımız eski ise bu gibi açıklar için yayınlanan bios güncellemeleri de bize ulaşmayabiliyor. Tüm bu nedenlerle ne kadar iyi bir kullanıcı olursak olalım günümüzde anti virüs kullanmak büyük önem taşıyor. Anti virüsler çıkan her yeni virüse karşı hızla veri tabanlarını güncelliyorlar ve sizi yeni virüslere karşı korumaya başlıyorlar. Bu nedenle mutlaka iyi bir anti virüs programı kullanmalıyız.

Kısaca anti virüs kullanmak kendi kontrolümüz dışında gelişen açıklara karşı da bizi koruyacağı, fark etmeden veya mecbur kalarak gireceğimiz sitelerden gelen zararlı yazılımlara karşı her an aktif olarak görev yapacağı için günümüz şartlarında mutlaka kullanmalıyız.