Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları - Ali Yatarkalkmaz

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayarlar artık iş hayatımızdan, eğitim hayatımıza günlük kullanımımızdan bazı özel yaşantılarımıza kadar her alanda bize eşlik ediyor. Bu sırada da bilgisayar virüsleri korkulur rüyamız oluyor. Peki bu virüslerden korunmak mümkün mü? Bilgisayar virüslerinden korunma yolları neler?

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayar virüslerinden korunmak için yapabileceğimiz basit önlemler bulunuyor. Bunlar;

 1. Antivirüs programı kullanmalıyız. Bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek için, daha önce yazdığım Antivirüs kullanmalı mıyız? adlı yazıma göz gezdirebilirsiniz.
 2. Kullandığımız işletim sisteminin (Linux, Windows veya macOS) güncellemelerini mutlaka yapmalıyız. Özellikle güvenlik ve kararlılık güncellemelerini düzenli aralıklarla kontrol etmeliyiz.
 3. Bilgisayarımızı düzenli aralıklarla anti virüs programları ile taramalıyız. Hangi anti virüsü kullanacağınız konusunda kararsız kalırsanız Av-test adlı siteden anti virüslerin skorlarına bakarak karar verebilirsiniz.
 4. İnternette bulunan crack vb. gibi içeriklerden uzak durmalıyız.
 5. Bir program oyun vb. indirecekken bilindik siteleri tercih etmeli veya varsa programın üreticisinin kendi sitesinden indirme gerçekleştirmeliyiz.
 6. Bilgisayarımıza taktığımız USB bellek, telefon vb. gibi cihazları mutlaka tarama yaptıktan sonra kullanmalıyız.
 7. Spam maillere karşı dikkat etmeli, maillerde yer alan linklere hemen tıklamamalıyız. Gelen maillerin kimden geldiğinden emin olmalı, bilgimiz dışında şifre sıfırlama vb. talebi şeklinde gelen linklere tıklamamalıyız.
 8. Bilmediğimiz sitelere fazla girmemeliyiz. Bilmediğimiz sitelerden asla bir şey indirmemeliyiz.

Anti Virüs Kullanmak Neden Önemli?

Her ne kadar dikkatli olmaya çalışsak da geçtiğimiz yıllarda da gördüğümüz gibi Meltdown ve Spectre gibi donanımsal açıklarda olabiliyor. Bu gibi durumlarda son kullanıcı olarak bizim elimizden gelen pek de bir şey kalmıyor. Özellikle de bilgisayarımız eski ise bu gibi açıklar için yayınlanan bios güncellemeleri de bize ulaşmayabiliyor. Tüm bu nedenlerle ne kadar iyi bir kullanıcı olursak olalım günümüzde anti virüs kullanmak büyük önem taşıyor. Anti virüsler çıkan her yeni virüse karşı hızla veri tabanlarını güncelliyorlar ve sizi yeni virüslere karşı korumaya başlıyorlar. Bu nedenle mutlaka iyi bir anti virüs programı kullanmalıyız.

Kısaca anti virüs kullanmak kendi kontrolümüz dışında gelişen açıklara karşı da bizi koruyacağı, fark etmeden veya mecbur kalarak gireceğimiz sitelerden gelen zararlı yazılımlara karşı her an aktif olarak görev yapacağı için günümüz şartlarında mutlaka kullanmalıyız.

Share

Benzer Yazılarım...

37 Yorum

 1. İbrahim Arslan dedi ki:

  Virüs programı kullanmak gerçekten çok önemli. Eğer internetten sürekli program, oyun vs. indiriyor yada flash yada cd gibi sürücüler ile sürekli uğraşıyorsanız kesinlikle virüs programı kullanılmalı bence. Daha önce benim başıma geldi bu yazı gerçekten açıklayıcı olmuş. Ne kadar dikkat edilirse edilsin virüsler bir şekilde bulaşabiliyor. Farkına varılmadığında bütün belge, döküman, fotoğraf gibi kişisel dosyalarınızı kurtaramaya bilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var.

 2. Muharrem Zantur dedi ki:

  Anlattığınız yöntemler, bilgiler gerçekten çok işe yarar bilgiler. Bu güzel ve açıklayıcı anlatımınız için teşekkür ederim.

 3. Ahmet Can dedi ki:

  Hah işte hocam mail konusuna değinmeniz çok iyi olmuş. Özellikle şirketlere falan çok kuruluyor bu tuzak ve bu insanların çoğu da bilgisayar kullanma konusunda tecrübesiz olduğundan bu virüsleri yiyor.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Maaleef öyle bilgisayarların her alan girmesi ile virüsler de hızla çoğalmaya başladı 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim.

   • Ahmet Can dedi ki:

    Aynen öyle hocam, aslında özellikle şirketlerin vs. bu konularda destek alması lazım işi bilmesi lazım ama bu tip şeyleri maalesef gereksiz görüyor bir çoğu ve para harcamak istemiyor iş işten geçene kadar iş işten geçince forumlarda veya sağda solda şöyle hacklendik böyle hacklendik şu kadar para istiyorlar diye yardım istiyorlar.. ben teşekkür ettim.

 4. EVİSSA dedi ki:

  ne kadar virüs program kullansak bile gerçekten bi şekilde bişeyler oluyor. en büyük sıkıntı mail gerçekten daha fazla dikkatli olmalıyız genelde mailleri görmezden geldiğimiz için büyük sıkıntılar çıkıyor teşekkür ederim.

 5. Onur dedi ki:

  Windows’ta Windows Defender yeterli.

  Mac’te zaten gerek duymuyorum. Sağdan soldan program indirmediğin sürece sıkıntı olmaz.

 6. Açıkçası yıllardır bilgisayar kullanırım ve ciddi anlamda da yoğun kullanan biriyimdir bugüne kadar adamakıllı antivirüs hiç kullanmadım. Biraz aldatmaca gibi geliyor bana. bilgisayarın kendi güvenlik duvarı yeterlidir diye düşünüyorum.

 7. Can dedi ki:

  Çok güzel ve net bir yazı olmuş. Bilgisayar virüslerinden kurtulmak bazen zor olabiliyor. Bu yüzden virüsler bulaşmadan önlem almak en mantıklısı.

 8. Batuhan dedi ki:

  windows için defender kullanıyorum yetiyor. İyi internet kullanıcısı virüsü anlamalı zaten.Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

 9. Güvenlik uygulamalarını kullanmak bu dönemde çok daha önemli. Kişisel güvenliklerimiz için ve bilgi gizliliği için kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Başarılı bir anlatım olmuş tebrik ederim.

 10. Mehmet BARIN dedi ki:

  Kişisel olarak ev kullanıcılarının pek umursamadığı bir durum olsa da aslında herkesin kendi bilgisayarında en azından önemli olabilecek bir kaç dosyası olduğuna inanıyorum. Bu yüzden kullanmak gerekliliği tartışılmaz.

 11. Mehmet Ulucan dedi ki:

  Bilgisayarı iyi kullanırsak kolay kolay virüs programı kullanmamıza gerek olmadığını düşünürdüm hep ancak internet ayarlarıma kadar etkileyen bir virüs programı başıma musallat oldu dün. Gerçekten iyi bir virüs programı kullanmak gerekiyor. Hem sizi çok rahatsız etmeyecek hem de kritik durumlarda müdahale edecek…

 12. Atakan Okumuş dedi ki:

  Çok uzun süredir virüs programı kullanmıyorum, üstelik 4 yıl boyunca bilgisayarcılık yapmamıza rağmen 🙂 Eskiden kurulum vs tabii ki yapardık fakat torrent gibi zamunda gibi farklı sitelerden ne olduğu belirsiz içerikler indirdiğiniz takdirde sadece başınıza virüs gelebilir gibi şu anda. Örneğin bir oyun için crack ararken çin müzik sesli crack görür ve işitirseniz bilin ki virüslü olma ihtimali cok yüksektir. İçerik için teşekkürler

 13. Karton Bardak dedi ki:

  Antivirüsün kendisi virüs diye biliyoruz veya öyle anımsıyoruz faydasının olduğu zamanlarda var olmadığı zamanlarda kursan da kaldıramadığın antivirüs proğramları berbat.

 14. Evissa dedi ki:

  Antivirüs gerçekten çok önemli pc güvenliği için vazgeçilmez.

 15. Kamil Hızer dedi ki:

  Atalarımızın bir deyimi vardır “Eşeğini sağlam kazığa bağla”. Bugün birçok önemli bilgiyi bilgisayarlarımızda muhafaza ediyorsak, o bilgisayarımızı herhangi bir saldırıya karşı korumak için kullanmamız gereken yegane şey virüs programlarıdır. Bir medya mensubu olarak bilgisayarımda ve bilgisayarıma bağladığım harici hard disklerde önemli belgeler ve resimler muhafaza ettiğim için benim için virüs programı vazgeçilmez derecede önem taşımaktadır.

 16. Kağan dedi ki:

  Gerçekten çok takıntılı bir insan olarak aklıma sürekli acaba bilgisayarıma virüs mü girdi diye düşünüp duruyorum vermiş olduğunuz yöntemler sayesinde artık bilgisayar güvenliğimi daha iyi sağlayacağımdan gerçekten eminim.Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

 17. Yusuf dedi ki:

  Sayenizde artık bilgisayarımı virüslerden koruyabileceğim bu değerli yazınız için teşekkür ederim.

 18. Deniz dedi ki:

  Virüs programları abartıldığı kadar önemli değil. Virüs programlarının yakaladığı virüs, 1980 den kalma virüsler.

 19. sporcu dedi ki:

  güzel ve açıklayıcı bir anlatım olmuş bilgisayarım için uyguladım faydasını göreceğini umuyorum çok teşekkür ederim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir