0

Bİlgisayar Alırken Dikkat Edilecekler

Paylaş

Yazın gelmesi ile birlikte hızla yeni bilgisayar alımları da başladı. Fakat internette bakarken veya bir mağazaya girdiğimize karşımıza onlarca hatta yüzlerce seçenek çıkıyor.  Tabii insanın kafasının da bu seçenekler arasında karışmaması mümkün değil. Bende bu yazımda yeni bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmeye çalışacağım.

Laptop Mu Masaüstü Mü?

İlk olarak karar vermeniz gereken şey bir laptop mu yoksa masaüstü bir bilgisayar mı alacağınız olmalı. Eğer taşınabilir, küçük ve kompak bir bilgisayar arıyorsanız laptop, daha fazla güç ve performans arıyor taşınmasa da olur diyorsanız kesinlikle masaüstü almalısınız.

Hangi İşlemci?

İntel ve Amd gibi iki büyük seçeneğiniz var bunlardan birine karar verdikten sonra ise tabii ki alt seçeneklere karar vermeniz lazım. İlk olarak masaüstü alacaksanız kafanız gerçekten çok karışacak ilk olarak işlemci için bütçenizi belirleyin daha sonra İntel veya Amd mi istediğinizi seçin. Eğer güçlü işlemciler istiyorsanız Amd Ryzen serisi veya İntel i5/ i7 işlemcilere bakabilirsiniz. Daha aşağıda performans istiyorsanız i3 işlemcilere, ekran kartı alacak paranız yoksa ve işlemcide dahili grafiğin de güçlü olmasını istiyorsanız da Amd apu işlemcilere bakabilirsiniz.
Laptop tarafında maalesef Amd işlemcili bilgisayar sayısı kısıtlı. Fakat bu hiç bulamayacağınız anlamına gelmiyor ve gayet iyi ürünler bulunabiliyor. Yine İntel tarafında da eğer az güç istiyorsanız i3 orta güç istiyorsanız i5 tam performans istiyorsanız da i7 serisinden bir işlemci almalısınız. Oyun oynayacak ve sürekli ağır işler yapacaksanız sonu u ile biten yani düşük güç tüketen işlemcileri ikinci planda tutmalı sadece ofis uygulamaları çalıştıracak ucuz bir bilgisayar arıyorsanızda hem az güç tüketecek hem de uygun fiyatlı olan laptoplarda daha çok karşımıza çıkan sonu u ile biten işlemciler almaya özen göstermelisiniz.

Hangi Ekran Kartı?

Ekran kartı tarafında da yine 2 büyük seçeneğiniz ve onları üreten bir çok marka seçeneğiniz var. Ekran kartının hangi firmanın çipini üreteceğini bulduktan sonra markası bilinen, garantisi iyi olan herhangi bir marka alabilirsiniz. Oc’li, Özel soğutmalı vb modellere de paranız yetiyor ise yatırım yapmak yine işinize yarayacaktır. Laptoplarda ise güncel ekran kartı olmasına ve harici bir ekran kartı bulunmasına dikkat etmenizde fayda var.

Peki ya Anakart?

İlk olarak tabii ki dikkat etmeniz gereken işlemciniz ile uygunluğu olmalı. İşlemcinize uygun olmayan bir anakartı almak istemezsiniz. Bundan sonra ise yine bir çok marka ve model arasında seçim yapmak zorunda kalacaksınız bu seçimlerinizde;
  • Usb 3.0, usb 3.1 vb gibi yeni teknolojiler var mı,
  • Pcı, ram yuvası sayısı vb gibi yuvaların sayısı size yeterli mi,
  • Giriş çıkış portları size yeterli mi
  • Sağlamlığı iyi mi,
  • Işıklandırması vb (tabii ki bütçenize göre) size uygun mu
gibi soruların hepsine “evet” yanıtı veren anakartı almalısınız. Tabii istekleriniz artıkça cebinizden çıkan para da artacaktır buna da dikkat etmeniz gerekmekte. Laptoplarda ise zaten bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Bu nedenle iyi markalardan şaşmamanızda fayda var.

Hdd, Ssd, Ram vb

Bu tür parçalarda açıkça size tavsiyem BİLİNDİK, GÜVENİLİR, GARANTİSİ İYİ OLAN herhangi bir markadan size okuma yazma hızı, mhz değeri ve tabii ki fiyatı en uygun olanını almanız olacaktır.

Monitör?

Genellikle sona bırakılan bu yüzden bütçenin son kısmı ile alınan ürünleridir. Oysa sürekli göreceğiniz de monitörlerdir. İyi marka alın artık demiyorum onu ezberlediniz :). Monitör alırken ilk oalrak renk doğruluğu gerektiren işler yapıyorsanız ıps panelli laptop yada monitörleri tercih etmelisiniz. Yok ben oyun oynayacağım tepki süresi benim için daha iyi derseniz de tn panelli laptop veya monitörleri tercih etmelisiniz.
Bunun yanında ekran kartının ile uyum içinde olmaları için çok düşük bir ekran kartınız varsa gidip 2k veya 4k monitör almayın tam tersi şekilde çok güçlü bir ekran kartınız varsa da gidip full hd veya 1366×768 çözünürlüklü ekranlara bakmayın. Özellikle laptoplarda ekran seçimi yaparken seçeneğiniz az olduğu için iyi bir araştırma yapın.