Bettam Köpük Yapıyor Ne yapmalıyım? - Ali Yatarkalkmaz

Bettam Köpük Yapıyor Ne yapmalıyım?

Betta Balığım Köpük Yapıyor Ne Yapmalıyım?

Betta balığı özellikle hobiye yeni başlayan hobicilerin ilk tercihlerinden oluyor. Gerek kolay bakılması, gerek labirentli olması sebebi ile oksijen problemi yaşamaması ile tercih ediliyor. Daha önce betta balığı beslemek isteyenler için betta balığı yem tavsiyesi adlı bir yazı yazmıştım. Bu yazımda da betta besleyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri olan bettam köpük yapıyor ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Bettam Köpük Yapıyor Ne yapmalıyım?

Betta balıklarının köpük yaması sıkça görülen bir durum. Özellikle ilk defa betta balığı besleyenlerde de bu büyük soru işaretleri oluşturuyor. Fakat bu korkulmaması gereken bir durum. Korkmak bir yana betta balığının köpük yapması yerini sevdiği, akvaryumu benimsediği ve artık çoğalmak istediği anlamına gelir. Betta balıkları köpük yaparak çiftleşmek istediğini belli eder. Çiftleştirirseniz de bu yaptığı köpüklerin üstünde yavrularına bakarlar.

Bettamı Çiftleştirmek Kolay Mı?

Betta balığına bakmak her ne kadar kolay olsa da çiftleştirmek zor bir iş. Eğer bilinçsizce ve hem dişi hem de erkek betta tam hazır değilken çiftleştirmeye çalışıyorsanız özellikle dişi bettanızı kaybetme olasılığınız yüksektir. Yine doğru yollarla bakmaz gerekli işlemleri yapmazsanız doğan yavruların da ölme veya erkek bettanın onları da yeme ihtimali de vardır.

Bettamı Çiftleştirmek İstemiyorum

Eğer bettanızı çiftleştirmek istemiyorsanız bu durumda ne yapmalıyım? Bettam köpük yapmaya devam ediyor bunları ne yapmalıyım? Soruları aklınıza gelebilir. Bu durumda bir şey yapmanıza gerek yoktur. Köpükler zamanla kaybolabilir, betta balığınız da bunların yenisini yapabilir. Sizin yapmanız gereken bir şey yoktur. Eğer bettanız uzun zaman geçmesine rağmen köpük yapmıyorsa asıl o zaman acaba bir derdi mi var? Diye düşünebilirsiniz.

Share

Benzer Yazılarım...

8 Yorum

 1. Pembe Portakal dedi ki:

  betamı çok seviyorum.. neden köpük yaptığını nette ararken sitenize denk geldim, konuyu okudum baya bilgilendim teşekkür ederim.

 2. sohbet dedi ki:

  sitenizi çok sayfalı buldum iyi ki varsınız teşekkürler

 3. iqos dedi ki:

  harika bir bilgi bu ya 🙂 Teşekkürler dostum paylaşım için. hiç sıkılmadan okudum diyebilirim.

 4. خرید بهترین شلنگ توالت dedi ki:

  köpük yaptığını nette ararken sitenize denk geldim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir