0

Betta Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Paylaş

betta balığıBu yazımda uzun süre baktığım ve beslemekten en çok zevk aldığım balıklardan biri olan betta balığı hakkında yazacağım. Ne yer, ne içer, neleri sever az çok bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Betta Balığının Genel Özellikleri:

 1. Betta balığı Tayland kökenli bir balıktır.
 2. Etçil beslenir.
 3. Özellikle kendi cinslerine karşı aşırı agresif bir balıktır. Bu nedenle farklı cinslerle veya kendi cinsiyle aynı ortamda yaşayamaz.
 4. Ph’ı 6-8 arasında, sıcaklığı 23-30 derece olan su onun için en uygun ortamdır.
 5. Asla fanusta yaşayamaz.

Betta Balığı Ne Yer?

Betta balığı etçil bir balıktır. Bu nedenle canlı yem onun ene sevdiği yemler arasındadır. Canlı yem hem balığınız büyük bir iştahla yiyecek hemde doğal ortamına en uygun besinlerden biri olduğu için gerek sağlığı gerek kondisyonu açısından iyi olacaktır. Bunun yanında kabızlık gibi sorunları çözmemek için düzenli aralıklarla ıspanak, bezelye vb gibi yeşil iyi haşlanmış ve küçük parçalara ayrılmış sebzelerde verilebilir. Bunun yanında aşağıdaki markalı yemleri de severek yiyecektir;
 1. Sera Bettagran
 2. Tetra Betta

Bettanın Akvaryumu Nasıl Olmalı?

İlk olarak şunu söyleyerek başlamalıyım ki asla bir fanus olmamalı. Fanus yapısından dolayı hiç bir balık için uygun bir ortam değildir. Şimdi bettanın akvaryumuna gelecek olursak;
 • Sıcaklığı 23-29 derece olmalıdır.
 • Ph’ı 6-8 arası olmalıdır.
 • Pipo filtre ile temizlik sağlanabilir fakat çok akıntı olması engellenmelidir.
 • Java Moss, su mercimeği gibi bitkiler kullanılabilir.
 • Mümkün ise çok akıntı yaratmayacak şekilde hava motoru kullanılmalıdır.

Betta Başka Balıkla Yaşar Mı?

Özellikle erkek bettalar agresif balıklardır. Bu nedenle genelde farklı veya kendi türü ile aynı akvaryuma konulan bettalar büyük bir katliam yaratabilir. Bu nedenle kendi veya farklı bir tür balık ile aynı akvaryumda beslenmemesi en iyisi olacaktır.

Bettalarda Üreme Nasıl Olur?

Erkek bettanın üremeye hazır olduğunu yaptığı köpüklerden anlayabilirsiniz. Bunun yanında renginin daha parlak ve canlı durmasından da anlayabilirsiniz. Dişi betanın ise erkeğe verdiği tepkilerden anlayabilirsiniz. Eğer üremek istiyorsa erkeğe yaklaşacak ve onunda rengi daha canlı duracaktır.
Bu sürede tabii ki erkek ve dişi betta arasında bir cam olmalıdır ve eğer ikiside çiftleşmek istiyorsa cam kaldırılmalıdır. Balıkların çiftleşmesi tamamlandıktan sonra da dişi balık yeniden erkeğin yanından alınmalıdır. Erkek ise akvaryumda kalmalıdır çünkü yaptığı köpükten yuvadan düşen yumurta ve küçük balıkları yeniden yuvaya koyacaktır. Yavru bettalar kendi kendine yaşayacakları zamana gelince erkek bettanın onları yememesi için akvaryumdan alınmalıdır.

Bundan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise bettalar cinsiyet kazandıktan sonra erkek bettaların ayrı akvaryuma konmasıdır. Aksi halde büyük bir savaş yaşayacaklar ve çoğu ölecektir. Bu nedenle elinizde yeterli miktarda akvaryum ve diğer malzemeler olmalıdır.