0

Banner Reklamların Geleceği

Paylaş

İnternette herhangi bir site açanların en büyük gelir kaynaklarından birisi de banner reklamlar oluyor. Fakat gerek son günlerde reklamların azalması gerekse de reklam engelleyiciler yüzünden Banner Reklamların Geleceğiolsun gelirler çok düşmüş durumda. Blog yazmaya ilk başladığım zamana göre neredeyse %70-80 gibi bir gelir kaybı (tabii ki kendi gelirlerime göre) olmuş durumda. Bu da neredeyse sitenin kendi masrafını bile zor karşılamasına neden olmaya başladı.

Banner Reklamlar Ne Olacak?

Banner reklamların hemen yok olmayacağı belli. Fakat artık tek başına bir gelir modeli olamayacağı da belli. Bu nedenle banner reklamlar sitelerimizin bir köşesinde olmaya devam etse de ek gelir kaynakları da bulmamız gerekecek gibi görünüyor.
Özellikle reklam engelleyicilerin artması, hatta bir çok tarayıcıda dahili olarak reklam engelleyici gelmeye başlaması bu tür reklamların gelir modeli olmasını daha da zorlaştırıyor.

Banner Yerine Ne Yapılabilir?

Banner reklamların kalkması çoğu okur için iyi görünse de tabii ki sitelerin de bir şekilde ayakta kalması lazım. Bazı banner reklamlar gerçekten rahatsız edici olabiliyor. Fakat bir çok sitede bazen dikkatle bakmadığınızda görebileceğiniz reklamlar bulunuyor ama tabii ki bu siteler de engellendiği için zaten az olan kazançları tamamen bitme noktasına geliyor.
Bu durumda tabii ki tanıtım yazıları almak en başlıca çözüm olacak. Bunu hiç bir reklam engelleyicisi de engelleyemeyeceği için en büyük gelir kaynaklarından birisi olacak. Fakat bunun kötü yanı ise içeriklerin gittikçe reklamlaşması olacak. Banner reklamlardan kurtulmaya çalışırken bir anda okuduğumuz yazının aslında bir reklam olduğunu göreceğiz.
İkinci çözüm ise ücretli içerik sunmak olabilir. Tabii ki bizim gibi ufak blogların bu yöntemi kullanması çok zor olsa da özellikle büyük yayınların böyle bir yol izlemesi muhtemel görünüyor.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak reklam engelleyicilere bir çözüm bulunması gerekmekte. Açıkçası kendi blogumda reklam engelleyicisi engelleme gibi bir yola gitmiyorum. Fakat çoğu sitede bunu görebiliyoruz. Tabii ki yayıncının bunu yapması da çok doğal sonuç olarak onun da bir kazanç elde etmesi gerekiyor. Fakat hem okuyucu biraz hoşgörülü olur hem de biz yayıncılar siteleri tamamen reklama boğmak yerine ufak tefek reklamlar kullanarak orta bir yol bulmamız gerekiyor.

Yukarıda da belirtiğim gibi içeriklerin reklamlaşması çok daha kötü bir sonuç olacaktır. Bir inceleme diye girdiğimiz yazının sonunda aslında bir ürünün reklamı olduğunu görmemiz bizi ufak bir banner reklamdan çok daha fazla rahatsız edecektir.