Balıklarımıza Bakarken Dikkat Edeceklerimiz - Ali Yatarkalkmaz

Balıklarımıza Bakarken Dikkat Edeceklerimiz

 Çoğumuz balık besliyoruz. Bunu bazen hobi için, bazen iş olarak bazen de bir iki balık ile sadece göz zevkimiz ve biraz zaman geçirmek için yapıyoruz. Fakat hepimizin ortak noktası tabii ki tamamen bize emanet olan bir canlıya bakıyoruz. Bunun sonucunda da onun tüm sorunlarını, bakımlarını da üstlenmiş oluyoruz. Bu yazımda da balık almayı düşünen insanlar için nelere dikkat etmeliler bunlara değinmeye çalışaca

Balığı Alırken;

Balığınızı alırken mutlaka bildiğiniz bir akvaryumcudan, sağlıklı olduğuna emin olduğunuz bir balığı tercih edin. Bunun yanında alacağınız balığın cinsini öğrenip bakım notlarını, nasıl bir ortamda yaşadığını öğrenip buna uygun hazırlıkları yapıp balığınızı böyle alın. Akvaryumcuya gidip gözünüze hoş gelen ilk balığı alıp çıkmayın. Alamadan önce araştırıp gerçekten bakabileceğinize emin olup alın.

Balığa Bakarken;

Balığınıza bakarken onun da bir insan gibi hastalanabileceğini, strese girebileceğini, yaşadığı ortamı beğenmeyebileceğini unutmayın. Hava motoru, filtre vb gibi cihazlarınızı eksiksiz alıp ya da Beta balığı gibi nispeten daha az cihaza ihtiyaç duyan balıkları tercih edin. Bunun yanında beta balığı fanusta da yaşar gibi sözleri asla dikkate almayıp onun da bir canlı olduğunu unutmadan gerekli ortamı (uygun bir akvaryum, en azından bir pipo filtre) sağlayın.
Bunun dışında bu canlıların sürekli beslenmesi gerektiğini unutmayın. Eğer balığınızı emanet edebileceğiniz bir tanıdığınız yok ise ve sürekli tatillere çıkan, evinizden uzaklaşan biriyseniz bunun büyük bir sorun olacağını unutmayın.

Yemler;

Çoğu balık verdiğiniz her yemi yese de siz onlar için gerekli vitamin ve mineralleri tam olarak sağlayacak yemleri tercih etmeli, onların kabız olmaması için balığınızın cinsine göre davranmalı ve olabildiğince kaliteli yemler kullanmamalısınız. Yazının bir çok yerinde belirtiğim gibi unutmayın ki onların sizden başka hiç kimsesi yok. Sizde onları alarak bunu kabul etmiş oluyorsunuz. Onlara en iyi şekilde bakmak da tabii ki sizin zorunluluğunuz olmuş oluyor.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Samet AYDIN dedi ki:

  çok güzel yazmışsın kardeşim umarım böyle devam edersin, saygılarımla…

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Hoşunuza gitmesine çok sevindim :). Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Profesör Yazar dedi ki:

  Yıllarca her türlü balığa bakmış biri olarak, balıklar en çok ısı değişimlerinden hasta olup ölürler. Diğer türlü ölmeleri çok çok zordur. Isı değişimlerini kontrol altına almak için ısıtıcınız ve termometreniz kesinlikle olmalıdır. Yaz kış arasında çok fark bırakmayınız. Yazın gerekirse az az buz atmanız öneririm. Onun dışında bir şey olmaz çoğalır giderler 🙂

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir