0

Asus X550ca-xo090d İnceleme

Paylaş

Bugün eski laptopum olan Asus x550ca-xo090d model laptopumun kısa bir incelemesini yazacağım. Eski laptopum giriş seviyesi laptop idi ama fiyatına oranla gayet iyi bir bilgisayar olduğunu da söyleyebilirim.

Teknik Özellikler:

İşlemci: İntel Pentium 2117U
Ekran kartı: İntel Hd Graphics (Paylaşımlı)
Ekran: 15.6 inç 1366×768 Ekran
Hdd: 500gb 5400rpm
İşletim Sistemi: Free Dos (windows yok)
Ram: 4gb ddr3 1600 mhz
Portlarr:   =>1 Adet usb 3.0
                =>1 Adet usb 2.0
                =>1 Adet Hdmı
                =>1 Adet Vga
                =>1 Adet Kart Okuyucu
                =>1 Adet Ethernet
                => 1 Adet Kombo denilen kulaklık girişi bulunuyor.
Bağlantılar: =>Bluetooth4.0 + Hs
                    => Wifi
Diğer: Dvd writet bulunuyor. Hd web kamerası bulunuyor.

Kutu Ve İçeriği :

 

Kutusu standart bir kutu. Ufak bir tutma yeri var. Çok da bahsedilecek bir tarafı yok. İçerisinden de standart dışında pek bir şey çıktığı söylenemez.

Kutudan ilk çıkan ürün tabii ki adaptörü. Gayet ufak ve şık bir adaptörü var böyle ince ve taşınabilirliği yüksek bir laptop için gerçekten çok iyi bir adaptör konulduğu söylenebilir.

Kullanım kılavuzu, Garanti belgesi gibi belgeler ve bir adet de driverleri kurmanız için cd çıkıyor. Benim önerim cd yerine internet sitesinden en güncel sürümleri indirip kurmanız olur.

Klavye,Touchpad Ve Bildirim Işıkları:

 


Klavyesi kasasından farklı olarak siyah renkte bu bana göre çok hoş duruyor. Tuşlar arasındaki boşlukta gayet yeterli seviyede enter tuşunun büyük olması, sayısal tuş takımı olması ve tuşlar arasındaki boşluğun gayet yeterli olmasından dolayı yazı yazarken veya oyun oynarken (ki bu bilgisayar pek oyun bilgisayarı değil) hiç bir sıkıntı yaratmıyor.
Touchpad’i de gayet büyük ve çoklu parmak ile sayfa geçme, sayfada aşağı inme vb gibi işlemler yapmaya olanak sunuyor ilk başta biraz alışmak gerekse de alışınca gerçekten kullanımı kolaylaştırıyor. Touchpad’in tuşları gayet yumuşak kolay basılıyor aynı zamanda touchpad’in tamamı da bir tuş gibi kullanılabiliyor.
Son olarak da bildirim ışıklarından bahsetmek gerekirse Açık kapalı olduğunu gösteren bir ışık onun yanında şarj durumunu gösteren bir ışık, hdd ışığı, wireless ışığı, num lock ve caps lock tuşları ışıkları yer alıyor. Yani eksiksiz tüm ışıklar bulunuyor diyebiliriz.

 

Laptop Tasarımı:

 

Laptopun tasarımı konusunda aslında söylenecek pek de bir şey yok çünkü tasarım konusu çok kişisel bir konu ben tasarımını beğendim kasası gayet sağlam ve ekranın gerek kalınlığı gerekse çerçevesi gayet iyi. Her ne kadar plastik olsada gümüş-gri gibi olan rengi çok şık bir duruş sağlıyor.

Performans:

   Performans konusunda fiyatını gerçekten hak ediyor. Günlük işler ve ofis işlerini büyük bir başarı ile tamamlıyor. Çok fazla oyun performansı vermese de yine de Euro Truck Simulatör 2 gibi oyunları ayarları ile biraz oynayarak rahatça oynayabiliyorsunuz. Ama başta da söylediğim gibi bu laptop daha çok günlük işler için yapılmış bir laptop çok oyun perfomansı beklemek yanlış olur.

Fiyat:

  Ve geldik en önemli konuya yani fiyata. Fiyatı çok değişkenlik gösterse de internet de 850-1200 tl arası bir fiyat ile bulunabiliyor. Bana kalırsa fiyatını hak eden bir ürün gayet hızlı ve işini gayet düzgün yapıyor. Bu arada ürünün Free-dos olduğunu bir kes daha hatırlatmak isterim.