1

Asus WT425 Kablosuz Mouse İnceleme

Paylaş

Bir yılı geçkin süredir kullandığım Asus WT425 için ufak bir inceleme ve genel kullanım deneyimimden bahsedeyim istedim.

Asus WT425 Teknik Özellikler:Asus WT425 İnceleme-1-

Eski incelemelerimde de olduğu gibi teknik özellik kısmını aslında pek gerçekçi ve gerekli bulmuyorum. Önemli olanın kullanım deneyimi olduğunu düşünüyorum yine de meraklısı için kısaca bahsedecek olursak;

 • 2.4 GHz bandında bağlantı kuruyor.
 • Usb ile bağlantı kuruyor.
 • 1000 ve 1600 Dpi arasında geçiş seçeneği sunuyor. Bunu da üstündeki tuş ile sağlıyor.
 • İleri ve geri tuşları bulunuyor bu tuşlara farklı özellik atanamıyor.
 • Sessiz tıklama özelliği bulunuyor.
 • 64 Gram ağırlığı var.
 • Ölçüleri de; 107 x 15 x 6mm (ExGxY)
 • Bunun yanında sadece sağ ele uygun bir fare olduğunu da belirteyim.

Asus WT425 İnceleme:

Asus Wt425 sağ el odaklı bir fare. Gerek tuşların yerleşimi gerekse de tasarımı ile sol el ile kullanıma uygun olmayan bir fare. Nispeten sade tasarımı, ele iyi oturan tasarımı ve malzeme kalitesi ile iyi bir ürün olduğu söylenebilir.

Mouse bir adet AA pil ile çalışmakta. Alt tarafında pil takmak için bir bölme bulunuyor, bu bölmenin içinde aynı zamanda alıcısını da koyabileceğimiz bir yer var fakat pil takılı iken bu yer pek de ergonomik olmuyor. Farenin zeminlerde güzel kayıyor fakat her yüzeyde çalışmıyor.

Fare sessiz tıklama özelliğinin hakkını veriyor ve tuşları gerçekten sessiz çalışıyor. Bunun yanında kaydırma tekerleğinin tasarımı da çok güzel ve çok sezgisel olarak kullanılıyor. Özellikle tek tek kaydırma yapılacaksa bu konuda çok iyi iş görüyor ve o da gayet sessiz çalışıyor.Asus WT425 İnceleme-2-

Fare yukarıda da belirtiğim gibi  1 adet AA pil ile çalışıyor. Pil tüketimi ise biraz fazla ve ortalama bir kullanımda pil başlarda 4-5 aya kadar gitse de daha sonra aynı pilin kullanım ömrü bir kaç aya kadar  düşüyor. Bu da pil maliyetini biraz artırıyor. Bu arada pili azalınca da kaydırma tekerleğinin orada mavi bir ışık yanıp sönerek sizi uyarıyor.

Asus Wt425 Olumlu Yanları:

 1. Malzeme kalitesi ve tasarımı.Asus WT425 İnceleme-3-
 2. Tekerleğinin tasarımı güzel.
 3. Alıcısı iyi çalışıyor çok kopma olmuyor.

Asus Wt425 Olumsuz Yanları:

 1. Çok kopma olmasada mouse kendini çok hızlı uykuya alıyor ve uyanırken de biraz zorlanıyor. Bu da kopma olmasa da farenin ara ara sizi delirtmesine neden oluyor.
 2. Malzeme kalitesi çok iyi olsa da üstündeki Asus logosu zamanla silindi 🙂 Fakat bunun kullanıma bir zararı olmuyor tabii ki. O yüzden çok da büyük bir olumsuzluk değil.
 3. Pil kullanımı son aylarda biraz fazla arttı. Piller aynı pil olduğu halde artık bir kaç ay gidiyor. Ya piller kalitesini bozdu ya fare fazla pil tüketmeye başladı.

Fiyat: 

Fiyat olarak bugün emin olmak için aldığım internet sitesinden aldığım fiyata tekrar baktım ve 21 Nisangünü 43,60 ₺ye almışım. Fakat neredeyse tam 1 yıl sonra şu anda fiyatı mağazadan mağazaya değişmekle birlikte 85-100₺ arası bir fiyata satılıyor. Asus Wt425 İnceleme-4-

Sonuç 2.5/5

Sonuç olarak fiyatına göre alınabilecek fareler olsa da hemen uyku moduna geçmesi gerçekten can sıkıcı. Örnek olarak Cs:Go oynarken ölürseniz el bitip yeni el başlayana kadar uyku moduna geçiyor ve uyanana kadar da sizi 10 saniyeye yakın uğraştırıyor. Bu da günlük kullanımda sizi çok rahatsız etmese de oyun sırasında sizi delirtiyor. En temel fonksiyonu olan kalbosuz bağlantıda böyle bir sorun olduğu için 1.5 puan kırdım. Pil kullanımı artığı için de yarım puanını kırdım. Geriye kırdığım puanlar ise sadece sağ elle kullanılabilmesi ve Asus logosunun silinmesi. Bunun yanında geri ve ileri tuşları sadece bu işlevleri yaptığı için 1 yıldır belki 3 belki 5 kere kullanmışımdır. Bunların da atanabilir tuş olması iyi olurdu. Bunun yanında fiyatının biraz yüksek olması ve bu kadar eski bir model olduğu halde sorunların devam etmesi de puan kırdığım bir diğer nokta oldu.

Fakat altını çize çize tekrar belirtmek istiyorum hem çok pil harcıyor hadi pil taktınız diyelim o sorunu çözdünüz bağlantı problemi gerçekten can sıkıcı düzeyde.