4

Asus ROG Strix Impact II İnceleme

Paylaş
ROG Strix Impact II İnceleme

Çok uzun olmasa da belli bir süredir kullandığım ROG Strix Impact II ‘nin incelemesini yapmaya karar verdim. ROG Strix Impact II İnceleme yazısına girişi uzatmadan geçiyorum.

Teknik Özellikler:

Teknik özellikler kısmını pk sevmediğim daha çok kullanıcı deneyimine önem verdiğim için bu kısmı hızlıca geçeceğim. Mouse’de 6200DPİ çözünürlüğünde optik bir sensör bulunuyor. Boyutları 120×62.5×39.5mm olan mouse ufak boyutlu sayabileceğimiz mouseler arasında. Kablolu olan fare, kablosuz olarak 79 gram ağırlığı (aslında hafifliği ile de diyebiliriz) ile karşımıza çıkıyor. Altın kaplamalı olduğu söylenen jakı ile de kusursuz bir iletim sağladığını söylüyor. Tabii ki bunu test etme imkanını bulamadım 🙂

Sensör : 6200Dpi / Optik
Ağırlık: 79 Gram (Kablosuz)
Tepki Süresi: 1000Hz
Switch: Omron (50 milyon tıklama ömürlü)
En Fazla İvme: 30G
En Fazla Hız: 220 IPS

Kutu İçeriği:

Kutu içeriği olarak Mouse’den ne beklenebilir bilmiyorum ama bunda hiç bir şey yok desem yalan olmaz. Kutusu çok güzel bir tasarıma sahip, kutunun yapıldığı malzeme bile kaliteli fakat kocaman kutunun içinden sadece Mouse ve bolca belge bulunuyor. Tabii ki bu fiyata bir ağırlık vb beklemesem de en azından sağa sola yapıştıracağımız bir kaç tane ROG logosu vb konularak kullanıcılar şımartılabilirdi.

Tasarım:

Tasarımı benim çok hoşuma giden bir mouse oldu. Özellikle benim gibi eli küçük insanlar için ufak ölçüleri ile dikkatimi çekti (Eğer eliniz büyük ise bu noktada kullanımda biraz sorun yaşayabilirsiniz). RGB Aydınlatmaları ve Asus Aura Sync desteklemesi ve tabiri caiz ise bize ufak bir renk cümbüşü yaşatması da diğer tasarım detayları olarak karşımıza çıkıyor. Her iki elle de kullanıma uygun olan tasarımında 6 tane tuş bulunuyor. Bunlar sağ, sol, kaydırma tekerliğinin düğmesi , farenin sol tarafında yer alan iki adet tuş ve altında yer alan Dpi ayarlama tuşu olarak karışımıza çıkıyor. Bu noktada da tasarımda eksi sayabileceğim tek nokta mousenin altında yer alan Dpi ayarlama tuşu. Bu tuşu kaydırma tekerleğinin aşağı kısmına eklemesi çok daha iyi bir tercih olabilirdi. Çünkü günlük kullanım sırasında mouse’nin altını çevirmek pek de işlevsel olmuyor.

Performans:

Performans olarak 6200 Dpi’lik sensörü bir çok uygulama için yeterli oluyor. Sorgulama hızından düğme yanıt hızına bir çok değeri de ayarlama seçeneğini Asus’un uygulaması üzerinden yapabiliyoruz. Gerek günlük kullamda gerekse de oyun sırasında da bu sensör işimizi fazlası ile görüyor. (Tabii profesyonel bir oyuncu olmadığımdan bu konuda çok da fazla yorum yapamıyorum.)

Uygulama Desteği:

Uygulaması en beğendiğim yanlardan birisi oldu. Uygulamada’da Türkçe dil desteği olması ve bunun kusursuz olması en beğendiğim yanı oldu. Uygulama üzerinden farenin üzerinde bulunan (yani Dpi Tuşu hariç) tüm tuşlara ve fare tekerleiğini kaydırma fonsikyonuna istediğim işlevi atayabiliyoruz. Bunun yanında tabii ki makro desteği de bulunuyor ve makro ataması da yapabiliyoruz. Uygulama üzerinden 3 farklı profilde ayarlamalar yaparak bunları mouse’ye kayıt edip, uygulama olmadan da bu 3 farklı profil arasında geçiş yaparak kullanma imkanına da kavuşabiliyoruz. Uygulamanın tamamen Türkçe olması da özellikle benim gibi yabancı dili zayıf olanlar için büyük bir artı.

Asus’un Armoury Crate ve ROG Armoury yazılımlarını indirmek için tıklayın.

Konfor ve Kalite

Başta da belirdiğim gibi eli ufak olan insanlar için özellikle önerebileceğim bir mouse olarak karşımıza çıkıyor. Fakat eli büyük olanlar için kavraması biraz zor olabilir. Tuşların basış hissi güzel. Kısa mesafede hemen algılıyorlar. Gerek kaydırma tekerleğinde gerekse de tuşlarda herhangi bir oynama vb yok. Bu konuda işçiliğinin iyi olduğunu söylemem mümkün. Konforu baltalayan en önemli husus ise mousenin altında yer alan Dpi tuşu. Özellikle oyun sırasında ani bir dpi geçişi yapmak istersek bu alta yer almasından pek de mümkün olmuyor. Yine basış hissi olarak da en kötü olan (bu mousenin tuşları arasında en kötü olsa da diğer bir çok mouseye göre iyi) tuş da bu. Konforu baltalamasa da bekleyeceğim bir diğer şey özellikle bu fiyat segmentinde farenin yanlarının plastik değil de farklı bir malzemeden yapılmış olması idi. Her ne kadar bu yan yüzeyler tırtıklı bir yapıda olup ele iyi oturma sağlasa ve mousenin elimizden kaymasını önlese de sert plastik dışında bir malzemeden yapılmasını isterdim.

Kalite olarak ise gerek işçiliği, gerek kablo kalitesi üst noktada. Kullanılan sert plastik bile ele “kaliteli bir şey tutuyormuş” hissi veriyor. (Bu nitelemeyi de yazın bir kenara lazım olur 😀 )

Aydınlatma:

ROG Strix Impact II İnceleme

Aydınlatma olarak Rgb ledler kullanılmış ve 16 milyon renk arasında size seçme şansı sunuyor. Logosunda, kaydırma tekerleğinde ve ön tarafında bu ledler bulunuyor. Ne çok fazla ne de çok az olan bu ledler ideal olarak yerleştirilmiş. İster bu kısımları farklı farklı renk ve efektler ile ayarlayabilir ister hazır tanımlı olan seçenekleri kullanabilirsiniz. Aura Sync desteklemesi ile de diğer Asus ürünleriniz ile uyum için de bir ışık şöleni yaşamanızı sağlayabilirsiniz.

Fiyat:

Geldik belki de en üzücü noktaya. 200-450₺ gibi değişken bir fiyat bandına sahip. Yazıyı yazdığım tarih ile (11.08.2020) bir alışveriş sitesinde indirimli olarak 200₺’ye satılıyor. Bunun dışında elektronik ortamlarda 300-450₺ arası bir fiyatı var. Fiziksel mağazalarda (adını vermeyeyim ama arama da rahatça görebilirsiniz hangisi olduğunu :D) ise garip bir şekilde fiyatı 650₺ gibi astronomik bir rakam biçilmiş. Şimdiye kadar 20-30 ₺’lik mouseler kullanıyordum. Hem indirimde olması hem de hediye çekim ile bana çok uyguna gelmesi ile bu ürünü alma kararı aldım. Açıkçası fiyatına göre güzel bir ürün olsa da bu kadar para bir mouseye verilir mi sormadan geçemiyorum. Tabii ki bu seviyede olan mouselerin de bu fiyatlarda olması sebebi ile de Asus’a kızamıyorum.

Sonuç 4.6/5

Puan kırdığım iki nokta oldu. 0.2 puanı yan taraflarının (baş parmağımız ve serçe parmağımızın geldiği kısım) da sert plastik olmasından, 0.2 puanı ise mousenin altında yer alan DPİ tuşundan kırdım. Bunlar dışında gerek konforu, gerek aydınlatması gerekse de performansı ile bu fiyata satılan ürünler arasında iyi bir konumda olduğunu söylemek mümkün. Aura Sync desteklemesi benim gibi laptop kullanıcıları için pek bir anlam ifade etmese de gerek bir çok farklı efekt sunması gerekse de tüm ürünlerini Asus tercih edenler için iyi bir nokta(Burada bir dip not olarak Arua Sync’yi Philips Hue’nin de desteklediğini söyleyeyim. Hue çok pahalı olmasından kaynaklı elimde olmadığından deneyemesem de çalıştığı hem uygulamada hem de internette deneyen kaynaklarda yer alıyor.)

Türkçe destekli uygulaması, uygulama üzerinden bir çok ayarın yapılabilmesi makro desteği ile fiyatında öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Fiyatının karşılığını ise kutu kalitesinde bile bize sunuyor.

Diğer Mouse İncelemelerim için tıklayınız.

Galeri

[Best_Wordpress_Gallery id=”13″ gal_title=”Asus Rog Strix Impact 2″]