19

Archman GNU/Linux İnceleme

Paylaş

Archman Linux adından da anlayabileceğiniz gibi Arch tabanlı bir dağıtım. Xfce, Kde-plasma, Mate ve LxQt masaüstü ortamları ile bizlere sunulan bir işletim sistemi. Önemli olan kısmı ise yerli Archman GNU/Linux İncelemebir işletim sistemi olması ve Türkiye menşeli olarak karşımıza çıkması. Arch Linux hızlı, kolay ve kullanışlı olmayı hedef edinmiş bir işletim sistemi. Bu hedeflerini de başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini kolaylıkla söyleyebilirim. Ayrıntılı incelemesine geçmeden önce testlerimi Xfce masaüstü ortamında yaptığımı da hatırlatayım ve hemen incelememize geçelim;

Kurulum: 

Kurulumu gayet kolay. Türkçe desteği çok iyi olduğu için bu aşamada hiç bir sorun çekmiyorsunuz. Daha önce Linux kurduysanız da zaten hiç yabancı olmadığınız bir kurulum arayüzü sizi karşılıyor.

Kısaca Calamares adı verilen bu yükleyici size kolayca işletim sistemini kurma ve kullanma imkanı tanıyor.

İlk İzlenim:

Xfce ortamını kullandığı için tabii ki yabancılık çekmediğiniz bir ortam sizi karşılıyor. Bunun yanında tabii ki zevkler değişse de muhteşem masaüstü resimlerinin sizi karşıladığını söyleyebilirim. Açtığınız anda muhteşem bir görsel şölen ile karşılaşıyorsunuz.  Tabii ki yerli bir işletim sistemi olduğunuzu bilmeniz de sizi ayrıca mutlu ediyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar bakımından da bize bonkör davranıyor. Xfce’den alışkın olduğumuz bir çok program zaten yüklü olarak yüklü geliyor bunların yanı sıra web tarayıcısı olarak Mozilla Firefox (B , Office programı olarak Libre Office kurulu olarak geliyor. Bunların yanında pek de görmeye alışkın olmadığımız Wm Virtualbox, Parole media player, Pidgin, Adobe Flash player, Vim ve uGet gibi programlar da kurulu olarak geliyor. Bunlar özellikle ilk defa Linux kullanacaklar için tabii ki bulunmaz bir nimet. Bu kadar uygulamanın yüklü olarak gelmesi özellikle günlük kullanımda hiç bir sorun ile karşılaşmamanızı sağlıyor.

Kararlılık ve Performans:

Burada Arch Linux temelli olmasının faydasını bir kez daha görüyoruz ve gayet akıcı ve sorunsuz bir işletim sistemi bizi karşılıyor. Kendilerinin de belirtiği gibi hızlı ve kullanışlı bir sistem bizi bekliyor. Gerek oyun testlerimde, gerekse de günlük kullanımımda hiç bir donma, takılma veya hata ile karşılaşmadım. Bunun yanında oyun testlerinde de Windows ile aynı fps değerlerini aldım. (Denediğim oyunlar Ets2 ve Cs:GO. Çok oyun oynamadığım için ve zamandan ötürü fazla oyun deneyemedim. )
Manjaro ile karşılaştırdığımda ise (Arch tabanlı en çok bilinen dağıtımlardan biri olduğu için onunla karşılaştırdım) benim testlerimde aralarında neredeyse fark olmadığını fakat özellikle oyunda Archman’ın biraz daha yüksek fps verdiğini (Çok büyük fark yok %5 civarı ki o da sistemin ısından bile etkilenebilir bildiğiniz gibi) söyleyebilirim.

Donanım Desteği:

Bu konuda da tabii ki  Arch tabanlı olmasının getirisi ile hiç bir sorun yaşamıyorsunuz. Benim bilgisayarımdaki çoğu donanımı zaten otomatik tarayıp kuruyor. Hatta Windows 10’un biraz eski olduğu için görmeyip beni uzun uzun sürücüsünü kurdurmakla uğraştırdığı yazıcım olan Hp Deskjet Ink Advantage k2060’ı da otomatik tanıdı ve beni sürücü kurma derdinden kurtardı. Yine Gtx 850m ekran kartımı da kolaylıkla kurdum. Yani bu konuda bir sorun ile karşılaşma ihtimalinizin neredeyse olmadığını söylesem yeridir.

Özetle:

Archman bize vaat ettiği hızlı ve kullanışlı olmayı sunuyor.  Arch tabanının bizlere sunduklarını fazlasıyla sunuyor ve kurulum aşaması gibi zor olan kısımlarını da gayet kolaylaştırarak bizleri bekliyor. Bunun yanında tabii ki yerli olması da bize ekstra bir mutluluk ve gurur katıyor. Eğer Arch tabanlı bir işletim sistemini denemek istiyorsanız mutlaka Archman’a da bir şans verin derim.