Arama Sonuçlarında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır? - Ali Yatarkalkmaz

Arama Sonuçlarında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

aliytrklkmz resim

Sitelerimizin en büyük ziyaretçi kaynağı tabii ki arama motorları. Fakat arama sonuçlarında üste çıkmazsak ve sonlardaki sayfalarda kalırsak bu bizim bir işimize yaramıyor. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralara çıkmak daha da önemlisi ilk sayfada yer almak büyük önem kazanıyor. Fakat ilk sayfada yer almak her zaman kolay olmuyor. Bunun için yazımıza ve seo çalışmalarımıza büyük bir özen göstermemiz gerekiyor.

Üst sıralarda çıkmak için yapabileceğimiz temel bir kaç işlem var. Bunlardan en önemlileri;

  • Anahtar kelimeleri kullanmak.
  • Seo çalışmaları yapmak.
  • Kopyala-yapıştır yapmamak.
  • Spam’a düşmememiz lazım. Eğer arama motorları bizi spam olarak algılarsa bir daha yükselme ihtimalimiz çok azalır.
  • Meta tagların kullanımına özen gösterin.
  • Sitenin adına dikkat edin.
Bu tür temel şeyleri yapmak sitemizin yükselmesi için çok önemli özellikle de seo çalışmamızı eksiksiz yaparsak arama motorlarında yükselme şansımız hızla artacaktır. Unutmamamız gerekir ki arama motorlarının robotları bizim sitemizle ne kadar çok anlaşırsa bizi de o kadar çok gösterir. Bu nedenle bu robotların anladığı dilde (yani meta tagları vb.) konuşursak onlarda bizi üst sıralara taşıyacaktır.  Bunun yanı sıra özgün olmanın da payı çok büyük. Kopyala yapıştır içerik ile üst sıralara çıkmak çok zor hatta imkansız olacaktır. Neredeyse her yazımda özgünlüğü vurgulasam da bu konu gerekten çok önemli. Bir diğer unutmamamız gereken ise anahtar kelimeler. Seo çalışması yaparken zaten bu konuda gerekli işlemleri yapmamız gerekmekte bu konuda gerekeni yapmak anahtar kelimeleri yeterli sayıda abartmadan kullanmak da bizi üst sıralara taşımakta büyük görev alacaktır.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

  1. Siteler için kesinlikle çok büyük bir önem arz ediyor üst sıralarda olmak. Bende kendi sitem için bir kaç uyguladığım seo taktiği mevcut…

  2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

    Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizinde dediğiniz gibi en büyük kullanıcı kesimi arama sonuçlarından geldiği için üst sırada olmak gerçekten büyük önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir