Arama Motorlarında İlk Sayfaya Çıkmak - Ali Yatarkalkmaz

Arama Motorlarında İlk Sayfaya Çıkmak

Sitemizin tıklama sayısının artmasına en büyük katkı arama motorlarıdır. Arama motorlarında sitemiz üst sıralarda çıkıyorsa gözle görülür bir şekilde kullanıcı sayımızda da artma gözlenmektedir. Fakat büyük arama motorlarında ilk sayfa da çıkmak bir hayli zordur. Bu yazımda da size ilk sayfada çıkmanız için bir kaç ip ucu vermeye çalışacağım.

 

 1. Site içi ve dışı seonuzu eksiksiz yapın.
 2. Anahtar kelime analizi yapın.
 3. Diğer sitelerden fazlasını sunun.
 4. Özgün olun.
 5. Çok araştırılan konularda en ayrıntılı bilgiyi sunun.
 6. Sitenizin yüklenme süresini kısaltın. (site hızınızı artırın.)
 7. Anahtar kelimeleri kullanın.
 8. Resimlerinizin açıklamalarını ekleyin.
 9. Kopyala-yapıştır içerikten uzak durun.
 10. Düzenli olarak yazı paylaşın.
 11. Çok kısa veya uzun yazılar paylaşmayın.
Yukarıdaki temel şeyler sadece arama motorlarında ilk sayfada çıkmak için değil genel anlamda iyi bir siteye sahip olmak için de dikkat etmeniz gereken konulardır. Yukarıdaki temel maddelere uyarak yazılarınızı hazırlar, sitenizi buna göre şekillendirirseniz bir çok alanda (seo, arama motorlarında yükselme, kullanıcı sayısını artırma) başarılı olursunuz.
Tabii ki bunların içinde en önemli noktalar iyi bir seo çalışması yapmak ve özgün olmak. Özgün olmazsanız sadece başka yerlerden arakladığınız içerikleri paylaşmaktan başka bir şey yapmazsanız diğer tüm maddeler eksiksiz olsa bile başarılı olmayacağınız bir gerçek. Tabii iyi içerik de yetmiyor bunları arama motorlarına güzel sunmazsanız -ki bunu yapmak için iyi bir seo çalışması şart- yine yazınız heba olacaktır.
Arama motorlarında ilk sayfada çıkmak maalesef kolay bir iş değil. Fakat ilk sayfa çıkan sitelerde sonuçta gökten inmedi. Bu nedenle azimli olur gerçekten de başarmak için tüm konularda titiz bir şekilde çalışırsanız ilk sayfalarda yerinizi alırsınız.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Yönetici dedi ki:

  Hedef kelime belirlemek önemlidir. Mesela "youtube abone kasma" kelimesi doluysa, "youtube abone kasma sitesi" kelimesine yönelmek daha mantıklı olur.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Haklısınız fakat yanlış kelime analizi yapmak veya anahtar kelime sayısını çok abartmak da doğru değil.

 3. Yönetici dedi ki:

  Evet, belli kelimeler olmalı. Hit getirecek kelimeler 🙂

 4. Mutlu Eller dedi ki:

  Bu konuya çok fazla takılmak da içerik kalitesini etkiliyor sanki. Yani sadece arama motoru odaklı yazı yazmaya çalışmak içten gelmiyor. Bunun da bir ölçüsü olmalı bence. Ama şu çok önemli, kopyalamadan, kendi dilinle ve sabırla içerik üretmek. Bunları yapınca başarı da gelir kanatindeyim.

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz icin tesekkur ederim. Çok haklısınız. Arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturmalıyız yazılarımızı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir