0

Antivirüs Kullanmalı Mıyız?

Paylaş

Antivirüsler bizi dışarıdan gelecek zararlı yazılımlardan korumayı amaçlayan programlardır. Fakat bu programlar arka planda sürekli işlem yaptıkları için bilgisayarı yorarlar ve bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olurlar. Bu nedenle antivirüs kullanırken iki kez düşünmemiz gerekir. İlk olarak şunu söyleyerek başlamalıyım ki ben antivirüs kullanmıyorum. Çünkü takip ettiğim bir kaç site sosyal medya ağları ve bilgisayarımda kullandığım steam vb gibi online uygulamalar dışında interneti kullanmıyorum. Sizde bildiğiniz sitelerin dışına pek çıkmıyor iseniz antivirüse çok da gerek yok.
Virüslerin çok bulaştığı diğer yerde tabii ki korsan programlar paylaşan siteler, bilinmeyen torrentlerdir. Bu nedenle böyle şeylerden uzak durmak antivirüsten daha faydalı olacaktır. Uygulamayı uzun süre kullanacaksak uygulamayı satın almalı ve asla crack, serial vb gibi işlemler yapmamalıyız.
Yazıyı da çok uzatmadan sonuca bağlamak gerekirse eğer hiç durmadan bir şeyler indiriyor, sürekli sitelerde dolaşıyor, her gelen linke tıklıyor, sürekli farklı sitelere giriyorsanız bir antivirüs kullanmanızı öneririm. Her ne kadar bilgisayarınızı biraz yavaşlatsa da güvenlik her şeyden önce gelir. Eğer sürekli güvenilir işler yapıyorsanız ise kurmanıza pek de gerek yoktur. Fakat yinede düzenli olarak bir antivirüs kurup bilgisayarınızı taratıp işiniz bitince silerseniz sizin için iyi olacaktır.