2

Android Telefonlarda Deprem Uyarısını Açma

18 Ocak 2022
Share
Android telefonlarda deprem uyarısını açma

Yeni kategorim olan nasıl yapılır içeriklerinin ilki ile karşınızdayım. Bu ilk yazımda Google’nin sunduğu ve geçtiğimiz günlerde Antalya’da meydana gelen depremde kullanıcıları depremden önce uyarması ile dikkatleri çeken deprem uyarısının nasıl açılacağına bakacağız. Android telefonlarda deprem uyarı sistemi adı ile de bilinen yeni bir özellik yavaş yavaş kullanıma alınmış durumda. Henüz beta aşamasında yani deneme aşamasında olsa da geçtiğimiz günlerde Antalya’da meydana gelen depremi önceden bildirmesi ile insanların ilgisini toplamayı başardı. Peki Android telefonlarda deprem uyarısını açma işlemi nasıl yapılır? Deprem uyarısı nasıl açılır?

Deprem Uyarısı Nedir?

Google tarafından geliştirilen bir teknoloji olan deprem uyarısı deprem meydana gelmeden bir kaç dakika önce sizi uyaran bir sistem. Telefonunuza yolladığı sesli ve görsel uyarı ile size olacak bir depremi bir kaç dakika öncesinden haber vermeyi amaçlayan bir teknoloji. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Antalya depreminde de başarı ile çalışmasıyla insanların dikkatini çekmeyi başardı. Şu an için sadece 1-2 dakika önceden haber verse bile insanların bir çoğunun hayatını kurtara bilecek bir teknoloji. Henüz beta aşamasında olduğu için her depremi haber veremeyebilir veya deprem olmasa bile uyarı gönderebilir. Bu nedenle deprem uyarısını açarken henüz bu özelliğin deneme aşamasında olduğunu unutmayın. Bunun yanında ilk örneklere bakılırsa gayet güzel sonuçlar verdiğini ve doğru çalıştığını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Android Telefonlarda Deprem Uyarısını Açma

Android cihazınızda deprem uyarılarını nasıl açabileceğinizi YouTube kanalımda çektiğim kısa bir video ile anlatmaya çalıştım. Videoyu izleyerek kolaylıkla sizde deprem uyarılarını açabilirsiniz.

Deprem uyarılarını açmak için ilk olarak telefonumuzun ayarlar kısmına geliyoruz daha sonrasında konum ayarlarına giriyoruz. Konum ayarlarına girdikten sonra karşımıza “deprem uyarıları” seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe girip deprem uyarılarını aktif ediyoruz. İşlem bu kadar basit.