6

Analytics Verilerini Yorumlama

Paylaş

 Bir çoğumuz sitemize kim girmiş kim çıkmış görmek için Google Analytics veya Yandex Metrica gibi servisleri kullanıyoruz. Fakat Facebook gruplarında, ve konuştuğum bloggerlerde gördüm ki bu verilerden nasıl sonuç çıkarmamız gerektiğini tam olarak bilmiyoruz. Ben de dilim döndüğünce neyin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağım.

 

1) Hemen Çıkma Oranı:

Hemen çıkma oranı adından da anlayabileceğiniz gibi sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan kaçı sitenizde hiç bir şey yapmadan çıkmış bunun oranıdır. Buradan da anlayabileceğiniz gibi bu oran ne kadar küçük ise sizin için o kadar iyidir.

2) Yaş Ortalaması:

Yaş ortalaması size hangi tür içerikler üretmeniz gerektiği hakkında ip ucu verecektir. Yaş ortalaması ve en çok okunan yazılarınızı göz önünde bulundurarak buna göre içerikler üretebilir ve sizi en çok takip eden kitleye daha fazla içerik hazırlayabilirsiniz. Böylece bu kitleyi sitenizde kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

3) Sitede Geçirilen Zaman:

Sitede geçirilen zaman da ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur. Bunun için gelen kullanıcıyı sitenizde tutmanız gerekmekte. Bunun içinde yapabileceklerinizi daha önce yazdığım Kullanıcıların Sitede Geçirdikleri Süre Nasıl Artırılır? adlı yazıma bakabilirsiniz.

4) Yeni Ziyaretçiler:

Sitenize her zaman yeni ziyaretçi gelmesi tabii ki iyidir. Fakat eğer bu oran çok yüksekse ve eski kullanıcılarınız gelmiyorsa bu da bir sorundur. Yeni kullanıcı çekmek kadar gelen kullanıcıyı sitenizin müdavimi yapmak da çok önemli. O yüzden bu oranın dengeli olmasına %60-70 civarlarında tutulmasına dikkat edin.

 

5) Cihaz Türü:

Buradan iki farklı çıkarım yapmanız mümkün birincisi en çok kullanılan cihaza yönelik geliştirmeler yapmalı, sitenizin tasarımını yaparken en çok bu platformu dikkate almalı ve bu alanı geliştirmelisiniz. İkinci yapabileceğiniz çıkarım ise düşük olan platformlara daha fazla öncelik vermeli ve bu platformlardan da kullanıcı kazanmalısınız.

Örneğin benim siteme giren kullanıcıların büyük çoğunluğu hala PC kullanıcıları oysa mobil kullanıcı sayısı dünya da çok daha fazla ben bu nedenle bu mobil kullanıcıları siteme çekmeye de çalışabilirim, mobili boş verip zaten elimde olan Pc kullanıcılarını artırmak ve onları sitemde devamlı hale getirmek için de çalışabilirim. Ya da daha iyisi ikisini aynan da yaparım 🙂

6) Son Aranan Sözcükler:

Bu veri için Google Search Console’yi de kullanmanızı öneririm. Bu sayede en çok hangi yazılarınız okunuyorsa aynı türde yazılar üretebilirsiniz. Yine aynı şekilde kullanıcılar bu yazılara hangi aramalarla ulaşıyorlarsa yazı başlıklarınızı bu doğrultuda seçebilirsiniz.

 

7) Trafik Kaynağı:

Burada sitenize gelen kullanıcıların nereden geldiğini görebilirsiniz. Burada arama motorlarının büyük çoğunluğu oluşturması sizin için iyi olacaktır. Bunun dışında sosyal medyadan gelen kullanıcıların çokluğu veya azlığıda ne kadar iyi/kötü bir sosyal medya çalışması yaptığınızı gösterecektir. Burada az olan alanlara yönelerek oradaki kullanıcıları da kendinize çekebilirsiniz. Yani size %90 arama motorlarından ziyaretçi geliyorsa sosyal medyaya yönelerek sosyal medyada ki kullanıcılardan da kendinize pay çıkarabilirsiniz 🙂