Anadolu Panteri İnceleme

Anadolu Panteri Debian Buster tabanlı ve yerli bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu Panteri’ni indirmek isterseniz dağıtım sitesini kullanabilirsiniz.

Anadolu Panteri İnceleme -1-
Anadolu Panteri İnceleme

İlk İzlenim

İlk izlenimim olarak açıkçası hoşuma gitmedi dersem yalan olur. Gerek menü tasarımı, gerekse de özelleştirme seçenekleri ile dikkatimi çekti. Fakat burada özellikle varsayılan temanın biraz karanlık olması da insanın ilk açtığında için bunaltmıyor değil. Tabii ki karanlık tema severlerin çok hoşuna gidecek olsa da ben de başlangıçta biraz daha aydınlık bir tema isterdim. Özellikle ilk kez bir Linux dağıtımı kuracak birisi için bu karanlık hoş gelmeyip, biraz gözünü korkutabilir. Fakat biraz girip kurcaladıktan sonra zaten böyle bir sorun kalmayacaktır.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda Anadolu Panteri bol davranıyor. Parola yöneticisinden, multimedya araçlarına, cd-dvd araçlarından, mesajlaşma araçlarına ihtiyacımız olabilecek her şeyi bize sunuyor. Bunun yanında sistemin durumunu görmemizi sağlayan Stacer isimli uygulamanın da kurulu olarak gelmesi bir artı puan olarak yazılıyor. İnternet tarayıcısı olarak hem Firefox hem de Chromium olduğu için bize bu konuda da seçenek sunuyor. Office uygulaması olarak da LibreOffice yüklü olarak geliyor.

Performans ve Sürücü Desteği:

Debian tabanlı olduğu için sürücü desteği konusunda en ufak bir sorun çıkmıyor.

Bunun yanında herhangi bir donma kasma ile karşılaşmadım sistemi kullanırken. Bunun yanında oyunlarda yaptığım testlerde de herhangi bir anlık fps kaybı vb. yaşamadım. Sistemin kısaca özellikle günlük işlemler için çok ağıt olmayan bir dağıtım olmadığını söyleyebilirim.

Bu nokta da tek eksi notum özellikle ilk açılışta biraz yavaş açıldığı olabilir ki bu da biraz artık hata aramak da sayılabilir 🙂

Anadolu Panteri İnceleme -3-

Özelleştirme Seçenekleri:

Bu konuda Anadolu Panteri bize bir çok seçenek sunuyor. Masaüstü ortamının kendi özelleştirme seçeneklerinin yanında bize ekstra seçenekler de sunması da ayrı bir getiri oluyor. Sistemi ilk açtığımızda bizi karşılayan panel bile aslında özelleştirme seçenekleri konusunda ne kadar rahat olduğumuzu bize ilk hissettiren detay oluyor.

Türkçe Desteği:

Türkçe dil desteği konusunda tabii ki yerli bir dağıtım olmasının da getirisi ile çeviri gayet iyi. Fakat özellikle sonradan eklenen uygulamalarda ve sistemin kendi uygulamalarında (xFce’nin uygulamaları özellikle) ufak tefek çevrilmemiş yerler de yok değil. Yine de bu yerlerin çok az olduğunu günlük kullanımınızda çok az yerde böyle çevrilmemiş yerler ile karşılaştığınızı söyleyebilirim. Bu tür sorunların da tüm dağıtımlarda olduğunu düşünsekde yine de yerli bir dağıtımda biraz daha fazla Türkçeleşmiş olmasını da beklemedim dersem yalan olur 🙂

Kurulum Kolaylığı:

Normalde diğer inceleme yazılarımda bu başlığı atmıyorum ama Anadolu Panteri ile ilgili pek bir kurulum anlatımı bulamadığım için bu ayrıntıya da girmek istedim. Kurulumu gayet kolay. Kurulum ekranı da tamamen Türkçe’ye çevrilmiş.

Sonuç 4.7/5

Sonuç olarak Anadolu Panter’i gerek özelleştirme seçenekleri, gerek yerli bir dağıtım olması gerekse de kullanım kolaylığı ile gayet iyi bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. 0.3 puan kırma sebebim açıkçası her dağıtımda olan Türkçe’ye çevrilmemiş kısımlar. Bu noktada her dağıtımda aynı sorun varsa neden bunda puan kırdın diyebilirsiniz bunun cevabı ise yerlilik aşamasında geliyor 🙂

Gerek mevcut Linux kullanıcıları gerekse de ilk kez Linux dağıtımı kullanacaklar için gayet iyi bir tercih olarak karşımıza çıkıyor.

Görseller:

« 1 arasında 7 »
Share

Bunları Da Beğenebilirsiniz...

6 Yorum

 1. Oktay dedi ki:

  Görsel olarak çok beğendim, diğer Linux dağıtımlarından daha hoş duruyor. İndirmeye başladım bakalım, bir sanal bilgisayarda daha ekleyip bunu da deneyeceğim. 🙂

 2. mehmet dedi ki:

  Farklı dağıtımları değerlendirip, Türkçe desteğinden bahsetmişsiniz (bu iyi , bu eksik gibi). Bildiğim kadarıyla herhangi bir dağıtımın zaten kendine özel bir dil desteği olmuyor. Her paketin çevirisi kaynağında yapılıyor. Yani birinde ne ise diğerinde aynı paket aynı desteği verebilir. Yanılıyormuyum?

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   öyle ki temel ayarlar, seçenekler vb gibi terimler için bu geçerli ama esktra sundukları yazılımlar, özelleştirme seçenekleri, kurulum ekranlarında çok fark ediyor. Özellikle ayarların içindeki menülerde çoğu dağıtımda hala büyük problemler var.

 3. mehmet dedi ki:

  Dağıtımn kendisi için geliştirdiği araç setlerini kastetmemiştim. (xFce’nin uygulamaları özellikle) den yola çıkarak, genel ortama ait paketler için sormuştum. Bir dağıtımda Xfce daha iyi yerelleştirilmiş, diğerinde daha az gibi bir durum değil anladığım kadarıyla. Hiç dağıtım ve masaüstü değiştirmeyen biri olarak merak ettim.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Evet onlar arasında yani dediğiniz gibi Xfce kullanan dağıtımlar arasında ya da Gnome kullanan dağıtımlar arasında temel şeylerde fark olmuyor. Benim ise dil kısmında değerlendirdiğim kurulum ekranları, ek yazılımlar vb. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir