0

Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş

 İnternetin hayatımıza her noktadan girmesi ve çoğu işi de kolaylaştırması sebebi ile alışverişlerimizi de internetten yapar olduk. Fakat internetin kolaylığının yanı sıra zararları da yok değil. Dolandırıcılar olsun, şifrenizi çalmak için bekleyenler olsun böyle bir ortama akın etmiş durumdalar. Bu nedenle bu kolaylıktan faydalanıp internetten alışveriş yaparken bir çok noktaya da dikkat etmenizde fayda var bunlar;

  1. Bilindik, güvenilir sitelerden alışveriş yapın.
  2. Fiyatı çok ucuz olan bir ürünü iyice araştırın. Fiyatının piyasanın çok altında olması o üründen şüphelenmeniz için bir neden.
  3. Kart bilgilerini vb girdiğiniz aşamada tarayıcının adres çubuğuna bakın ve buradaki adresin https:// ile başlıyor olmasına dikkat edin.
  4. Yine kart bilgilerinizin güvenliği için sık sık internetten alışveriş yapıyorsanız mutlaka bir antivirüs edinin.
  5. Ürünü alırken açıklamasını iyice okuyun küçük harflerle yazılmış “kutusudur, resmidir” vb gibi ifadeler bulunmamasına özen gösterin. Özellikle piyasanın altında bir fiyatı varsa buna daha fazla özen gösterin.
  6. Alışveriş yaptığınız sitede her isteyen ürün satabiliyorsa mutlaka satıcının puanına bakın. Olumsuz yorumları az olan ama daha önce de sık sık alışveriş yapmış olan satıcıları tercih edin.
İnternetten alış veriş yapmak bize hem zaman kazandırıyor hem de çok daha fazla seçenek arasından çok daha uygun fiyata ürün almamızı sağlıyor. Fakat bunu yaparken dikkat etmez isek ileride başımız çok daha fazla ağrıyabilir ve tüm bu olumlu yanlar bir anda olumsuza dönebilir. Bu nedenle alışveriş yaparken yukarıdaki 5-6 tane temel kurala dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. İyi alışverişler 🙂