Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür? - Ali Yatarkalkmaz

Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür?

Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür?
İnternet sitesi sahibi iseniz mutlaka bir yerlerden Alexa sıralamasını duyacaksınızdır.  Bugün bende sıkça duyduğumuz bu sıralama nedir? Bu sıralama da nasıl düşer (ya da başka bir değişle yükseliriz) bunlardan bahsedceğim.

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa internetteki tüm siteleri belli kriterlere göre değerlendirip onları bir sıraya koyan hizmettir. Alexa sitenizin hem ülkenizdeki hem de dünyadaki sıralamasını size sunar. Özellikle reklam verenler için bu değer büyük önem taşımaktadır. Alexa sıralamasının önemli etkeni sitenizin görüntüleme sayısıdır. Yani basit bir şekilde söylemek gerekirse siteniz ne kadar çok tıklanırsa sıranız o kadar düşecektir.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Yukarıda da belirtiğim gibi Alexa sıralamayı yaparken sitenizin görüntüleme sayısını esas alır. Bunu yaparken de tabii ki her sitenin kaç kere tıklanıldığını bilmek için Alexa Trafic Rank adlı eklentiyi kullanır. Bir diğer değişle sitenize 2000 kişinin girmesi Alexa için bir anlam ifade etmez önemli olan Alexa Trafic Rank eklentisi kurulu olan 2000 kişinin girmesidir. Bu nedenle öncelikle kendi bilgisayarınıza bu eklentiyi kurun yine çevrenizde sürekli sitenizi ziyaret eden kişiler varsa da bu eklentiyi kurmalarını isteyin. Bunu yaptıktan sonra göreceksiniz ki siteniz hızla sıralamada düşmeye (yani ilk sıralara gelmeye ) başlayacaktır.

Yine Webmaster forumlarında fazlaca dolaşıp sitenizi tanıtmanız (bu tür forumlarda dolaşanların büyük bir çoğunluğunda mutlaka bu eklenti vardır) ve farklı sitelerden backlink almanız da Alexa sıralamanızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

 

Alexa’nın Önemi Ne?

Özellikle sitenizi satmak ister veya reklam almak isterseniz karşınızdaki kişi mutlaka Alexa sıralamanızı da öğrenmek isteyecektir. Yine tüm siteleri sıraladığı için prestij olarak da sitenizi yükseltecek veya düşürecektir. Bu nedenle sürekli olarak Alexa sıralamasına takılmasanız sıralamanız yükselince boş yere üzülmeseniz bile ara ara kontrol etmenizde fayda var 🙂
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Genellikle Alexa sıralaması nasıl yükseltilir hakkında paylaşımlar okuruz. Bu gerçekten ilginç bir başlık olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bir sıralama varsa orada düşmek daha iyidir bana göre. Örneğin 1.500.000 den 1.000.000a ineriz aslında. Bu yüzden biraz ters düşünüp böyle bir başlık attım:)

 3. Arif ÖZTÜRK dedi ki:

  Hiç dikkat etmediğim bir konu alexa sıralaması vs. Aslında biraz dikkat etsem iyi olacaktır.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Aslında reklam beklentiniz yoksa Alexayi pek de umursamaniza gerek yok. Yorumunuz için teşekkürler.

 5. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Alexa bünyesinde o kadar site olmasına rağmen oldukça dinamik bir sistem teşekkürler

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim.

 7. ReHiTu dedi ki:

  Ziyaret sayılarım düşmesine rağmen bu aralar iyiyim Alexa'da. TR'de 22.020, globalde 1,059,693

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sen baya iyi durumdasın abi 🙂 Bu aralar benim de baya düştü ziyaretler.

 9. Güzel bir bilgilendirme olmuş Tabi farklı kriterlerde kullanıyor bence alexa benim hit arttı ama sıralama yükseldi ama çıkma oranı zaman olarak düştü bu etki etti sanırım teşekkürler.

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 11. Bir süre düzenli olarak içerik girince de düşmeye başlıyor. Çok önemsemiyorum ama site için az – çok bir değer yükselmesine işaret ediyor diye bakıyorum. Düştüğünü görmek de hoşuma gidiyor.

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet bazı kişiler için özellikle de reklam firmaları için önemli bir değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir