0

Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür?

Paylaş

Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür?
İnternet sitesi sahibi iseniz mutlaka bir yerlerden Alexa sıralamasını duyacaksınızdır.  Bugün bende sıkça duyduğumuz bu sıralama nedir? Bu sıralama da nasıl düşer (ya da başka bir değişle yükseliriz) bunlardan bahsedceğim.

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa internetteki tüm siteleri belli kriterlere göre değerlendirip onları bir sıraya koyan hizmettir. Alexa sitenizin hem ülkenizdeki hem de dünyadaki sıralamasını size sunar. Özellikle reklam verenler için bu değer büyük önem taşımaktadır. Alexa sıralamasının önemli etkeni sitenizin görüntüleme sayısıdır. Yani basit bir şekilde söylemek gerekirse siteniz ne kadar çok tıklanırsa sıranız o kadar düşecektir.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Yukarıda da belirtiğim gibi Alexa sıralamayı yaparken sitenizin görüntüleme sayısını esas alır. Bunu yaparken de tabii ki her sitenin kaç kere tıklanıldığını bilmek için Alexa Trafic Rank adlı eklentiyi kullanır. Bir diğer değişle sitenize 2000 kişinin girmesi Alexa için bir anlam ifade etmez önemli olan Alexa Trafic Rank eklentisi kurulu olan 2000 kişinin girmesidir. Bu nedenle öncelikle kendi bilgisayarınıza bu eklentiyi kurun yine çevrenizde sürekli sitenizi ziyaret eden kişiler varsa da bu eklentiyi kurmalarını isteyin. Bunu yaptıktan sonra göreceksiniz ki siteniz hızla sıralamada düşmeye (yani ilk sıralara gelmeye ) başlayacaktır.

Yine Webmaster forumlarında fazlaca dolaşıp sitenizi tanıtmanız (bu tür forumlarda dolaşanların büyük bir çoğunluğunda mutlaka bu eklenti vardır) ve farklı sitelerden backlink almanız da Alexa sıralamanızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

 

Alexa’nın Önemi Ne?

Özellikle sitenizi satmak ister veya reklam almak isterseniz karşınızdaki kişi mutlaka Alexa sıralamanızı da öğrenmek isteyecektir. Yine tüm siteleri sıraladığı için prestij olarak da sitenizi yükseltecek veya düşürecektir. Bu nedenle sürekli olarak Alexa sıralamasına takılmasanız sıralamanız yükselince boş yere üzülmeseniz bile ara ara kontrol etmenizde fayda var 🙂