Alexa Sıralaması Nedir? Nasıl Düşürülür?
İnternet sitesi sahibi iseniz mutlaka bir yerlerden Alexa sıralamasını duyacaksınızdır.  Bugün bende sıkça duyduğumuz bu sıralama nedir? Bu sıralama da nasıl düşer (ya da başka bir değişle yükseliriz) bunlardan bahsedceğim.

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa internetteki tüm siteleri belli kriterlere göre değerlendirip onları bir sıraya koyan hizmettir. Alexa sitenizin hem ülkenizdeki hem de dünyadaki sıralamasını size sunar. Özellikle reklam verenler için bu değer büyük önem taşımaktadır. Alexa sıralamasının önemli etkeni sitenizin görüntüleme sayısıdır. Yani basit bir şekilde söylemek gerekirse siteniz ne kadar çok tıklanırsa sıranız o kadar düşecektir.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Yukarıda da belirtiğim gibi Alexa sıralamayı yaparken sitenizin görüntüleme sayısını esas alır. Bunu yaparken de tabii ki her sitenin kaç kere tıklanıldığını bilmek için Alexa Trafic Rank adlı eklentiyi kullanır. Bir diğer değişle sitenize 2000 kişinin girmesi Alexa için bir anlam ifade etmez önemli olan Alexa Trafic Rank eklentisi kurulu olan 2000 kişinin girmesidir. Bu nedenle öncelikle kendi bilgisayarınıza bu eklentiyi kurun yine çevrenizde sürekli sitenizi ziyaret eden kişiler varsa da bu eklentiyi kurmalarını isteyin. Bunu yaptıktan sonra göreceksiniz ki siteniz hızla sıralamada düşmeye (yani ilk sıralara gelmeye ) başlayacaktır.

Yine Webmaster forumlarında fazlaca dolaşıp sitenizi tanıtmanız (bu tür forumlarda dolaşanların büyük bir çoğunluğunda mutlaka bu eklenti vardır) ve farklı sitelerden backlink almanız da Alexa sıralamanızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

 

Alexa’nın Önemi Ne?

Özellikle sitenizi satmak ister veya reklam almak isterseniz karşınızdaki kişi mutlaka Alexa sıralamanızı da öğrenmek isteyecektir. Yine tüm siteleri sıraladığı için prestij olarak da sitenizi yükseltecek veya düşürecektir. Bu nedenle sürekli olarak Alexa sıralamasına takılmasanız sıralamanız yükselince boş yere üzülmeseniz bile ara ara kontrol etmenizde fayda var 🙂

Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

0 yorum

Dert Anası Gülhan · 6 Mayıs 2019 18:10 tarihinde

Genellikle Alexa sıralaması nasıl yükseltilir hakkında paylaşımlar okuruz. Bu gerçekten ilginç bir başlık olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Ali Yatarkalkmaz · 6 Mayıs 2019 18:12 tarihinde

Bir sıralama varsa orada düşmek daha iyidir bana göre. Örneğin 1.500.000 den 1.000.000a ineriz aslında. Bu yüzden biraz ters düşünüp böyle bir başlık attım:)

Arif ÖZTÜRK · 8 Mayıs 2019 08:25 tarihinde

Hiç dikkat etmediğim bir konu alexa sıralaması vs. Aslında biraz dikkat etsem iyi olacaktır.

Ali Yatarkalkmaz · 8 Mayıs 2019 08:28 tarihinde

Aslında reklam beklentiniz yoksa Alexayi pek de umursamaniza gerek yok. Yorumunuz için teşekkürler.

Erhan Çakırlar · 11 Mayıs 2019 03:55 tarihinde

Alexa bünyesinde o kadar site olmasına rağmen oldukça dinamik bir sistem teşekkürler

Ali Yatarkalkmaz · 11 Mayıs 2019 03:55 tarihinde

Yorumunuz için teşekkür ederim.

ReHiTu · 12 Mayıs 2019 11:19 tarihinde

Ziyaret sayılarım düşmesine rağmen bu aralar iyiyim Alexa'da. TR'de 22.020, globalde 1,059,693

Ali Yatarkalkmaz · 12 Mayıs 2019 11:19 tarihinde

Sen baya iyi durumdasın abi 🙂 Bu aralar benim de baya düştü ziyaretler.

Sessiz Haykırış · 19 Mayıs 2019 11:31 tarihinde

Güzel bir bilgilendirme olmuş Tabi farklı kriterlerde kullanıyor bence alexa benim hit arttı ama sıralama yükseldi ama çıkma oranı zaman olarak düştü bu etki etti sanırım teşekkürler.

Ali Yatarkalkmaz · 19 Mayıs 2019 11:31 tarihinde

Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

http://www.binkelam.com/ · 20 Mayıs 2019 18:10 tarihinde

Bir süre düzenli olarak içerik girince de düşmeye başlıyor. Çok önemsemiyorum ama site için az – çok bir değer yükselmesine işaret ediyor diye bakıyorum. Düştüğünü görmek de hoşuma gidiyor.

Ali Yatarkalkmaz · 20 Mayıs 2019 18:11 tarihinde

Evet bazı kişiler için özellikle de reklam firmaları için önemli bir değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir