2

Alexa Sıralamanızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Paylaş
Alexa Sıralamamızı Nasıl Yükseltebiliriz?

Alexa sıralaması özellikle yeni bir internet sitesi açanların karşısına çıkan bir sıralama oluyor. Gerek reklam verirken, gerek bir sitenin popülerliğini ölçerken karşımıza çıkan bir değer oluyor. Tabii ki bu sıralamada da yükselmek ( ya da başka bir değişle bu sayıyı düşürmek) önemli bir yere sahip olabiliyor.

Alexa Sıralamamızı Nasıl Yükseltiriz?

  1. Alexa sitenize günlük giren tekil kişi sayısı ve son üç aydaki sayfa görüntüleme sayısına bakarak bir değer verir. Bu nedenle sitenize kullanıcı çekmeniz gerekmekte. Sitenize nasıl kullanıcı çekeceğinizi bilmiyorsanız Sitemize Nasıl Kullanıcı Çekeriz? adlı yazımı okumanızı öneririm.
  2. Alexa bir siteye giren kullanıcıyı Alexa Traffic Rank isimli uygulama üzerinden kontrol ediyor. Bu nedenle bu eklentiyi tarayıcınıza eklemenizi öneririm. Bu uygulama sayesinde hem sitenize girdikçe Alexa sizi de bir kullanıcı sayacaktır hem de bu eklenti üzerinden sitenizin (hatta girdiğiniz tüm sitelerin) Alexa değerini de kolaylıkla takip edebilirsiniz.
  3. Alexa bu değeri belirlerken hemen çıkma oranına da bakıyor. Bu nedenle sitenize gelen kullanıcıları daha fazla sayfanızda tutmanız sıralama da yükselmenize yardımcı olacaktır. Yine kullanıcıların sitede geçirdikleri toplam sürede önemli noktalardan biri.
  4. Yine bir diğer önemli nokta da Backlinkler. Kaliteli ve çok sayıda baclink almanız sitenizin yine Alexa sıralamasını etkileyecetir. Bu backlinklerin siteye hangi sayfadan geldiği de bu noktada önemli bir etken. Kalitesiz bakclinkler hem Alexa sıralamasında hem de genel seo açısından faydadan çok zarar sağlayacaktır.
  5. Bunların dışında sitenizden Alexa’ya link vermek ve Alexa Widgetini sitenizde kullanmak da yine fayda sağlayacaktır.

Alexa değeri özellikle kullanıcı sayınızın artması ile hızla yükselecektir. Kaliteli içerikler ürettikçe, düzenli yazılar oluşturdukça ve temel seo kurallarına uydukça ziyaretçi sayınız da hızla artacaktır. Alexa değeri özellikle reklam verenler için önemli olabilmektedir. Bu nedenle sitenize olabildiğince çok backlink almaya ve kullanıcı çekmeye özen göstermelisiniz.