6

Akü Seçiminde Dikkat Edilecekler

Paylaş

Arabalarımızın sarf malzemesi sayacağımız parçalarından birisi de aküler. Zamanla gerek aşınmadan gerekse de özensiz kullanımından dolayı yeni bir akü ihtiyacımız ortaya çıkabiliyor. Peki yeni bir akü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Fiziksel Boyutunun Uyması:

Piyasa da bir çok ölçüde aküler bulunmakta. İlk olarak bakmanız gereken akünün Akü Seçiminde Dikkat Edileceklerracınıza sığabilecek olması. Yani fiziksel olarak araca uyun olması. Bu bağlamda akünün uzunluk, genişlik ve yüksekliğinin aracınıza uyacağından emin olunuz.

2) RC ve CCA Değerleri: 

Akülerin üstünde yer alan bu değerlerden CCA motor soğukken akünün çalışamayacağı voltaja düşene kadar 30 saniye boyunca verebileceği amper sayısıdır. RC ise Alternatörün arızalandığı durumda akünün aracınıza kaç dakika güç verebileceğinin değeridir. Bu iki değer ne kadar yüksekse genellikle o kadar iyidir.

3) Gerilim ve kapasite:

Genellikle bu değerler sabit olsa da yine de alırken her türlü ihtimale karşı gerilim ve kapasite değerlerine de bakmanız faydanıza olacaktır.

4) Markası:

Her ne kadar marka bağımlısı olmasak da yine de ürünün markası da önem kazanıyor. “Merdiven Altı” diye tabir edebileceğimiz sadece uygun fiyatlı diye  hiç duyulmamış markalardan akü almak da aracınızın özellikle elektrik aksamına ve elektrik devresine zarar verebilir. Bu nedenle bilindi, güvenebileceğiniz, belli bir garanti süresine sahip ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Arabama Hangi Akü Uyar:

“Dikkat etmemiz gereken değerleri yazmışsın ama  biz bu değerlerin kaç olması gerektiğini nereden bileceğiz” diyenler haklı olarak olabilirler. Bu değerleri ulamak için eğer aracınızda daha önce akü değiştirmediyseniz yani aracın aküsü fabrikadan çıkan akü ise bu akünün üstünde yazan değerleri esas alabilirsiniz, eğer akü daha önce değiştirilmiş ise ve bunun üstünde yazan değerlere güvenemiyorsanız aracınızın kullanım kılavuzunda da bu bilgiler yer almaktadır. Kullanım kılavuzu da yoksa son çare olarak aracın yetkili servislerinden birisi ile veya müşteri hizmetleri ile görüşerek de bu bilgileri edinebilirsiniz.