Akü Seçiminde Dikkat Edilecekler - Ali Yatarkalkmaz

Akü Seçiminde Dikkat Edilecekler

Arabalarımızın sarf malzemesi sayacağımız parçalarından birisi de aküler. Zamanla gerek aşınmadan gerekse de özensiz kullanımından dolayı yeni bir akü ihtiyacımız ortaya çıkabiliyor. Peki yeni bir akü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Fiziksel Boyutunun Uyması:

Piyasa da bir çok ölçüde aküler bulunmakta. İlk olarak bakmanız gereken akünün Akü Seçiminde Dikkat Edileceklerracınıza sığabilecek olması. Yani fiziksel olarak araca uyun olması. Bu bağlamda akünün uzunluk, genişlik ve yüksekliğinin aracınıza uyacağından emin olunuz.

2) RC ve CCA Değerleri: 

Akülerin üstünde yer alan bu değerlerden CCA motor soğukken akünün çalışamayacağı voltaja düşene kadar 30 saniye boyunca verebileceği amper sayısıdır. RC ise Alternatörün arızalandığı durumda akünün aracınıza kaç dakika güç verebileceğinin değeridir. Bu iki değer ne kadar yüksekse genellikle o kadar iyidir.

3) Gerilim ve kapasite:

Genellikle bu değerler sabit olsa da yine de alırken her türlü ihtimale karşı gerilim ve kapasite değerlerine de bakmanız faydanıza olacaktır.

4) Markası:

Her ne kadar marka bağımlısı olmasak da yine de ürünün markası da önem kazanıyor. “Merdiven Altı” diye tabir edebileceğimiz sadece uygun fiyatlı diye  hiç duyulmamış markalardan akü almak da aracınızın özellikle elektrik aksamına ve elektrik devresine zarar verebilir. Bu nedenle bilindi, güvenebileceğiniz, belli bir garanti süresine sahip ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Arabama Hangi Akü Uyar:

“Dikkat etmemiz gereken değerleri yazmışsın ama  biz bu değerlerin kaç olması gerektiğini nereden bileceğiz” diyenler haklı olarak olabilirler. Bu değerleri ulamak için eğer aracınızda daha önce akü değiştirmediyseniz yani aracın aküsü fabrikadan çıkan akü ise bu akünün üstünde yazan değerleri esas alabilirsiniz, eğer akü daha önce değiştirilmiş ise ve bunun üstünde yazan değerlere güvenemiyorsanız aracınızın kullanım kılavuzunda da bu bilgiler yer almaktadır. Kullanım kılavuzu da yoksa son çare olarak aracın yetkili servislerinden birisi ile veya müşteri hizmetleri ile görüşerek de bu bilgileri edinebilirsiniz.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Duo Diyet dedi ki:

  Peki yerli mi yabancı markalar mı, ne dersin? Yoksa yeter ki merdivenaltı olmasın yeter mi?

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yerli markalar da gayet iyi işler çıkarıyorlar artık. Bu nedenle bilinmedik, kalitesiz ne olduğu belirsiz ürünler dışında hepsini önerebilirim. Yerli yabancı karışık olarak örnek vermek gerekirse Varta, Mutlu, İnci, Bosch vb markalar gönül rahatlığı ile alınabilir.

 3. Arabada ilave elektrik aksanı varsa akımı yüksel olanı almak lazım. Özellikle ses sistemi taktırdıysanız akımı daha çok kullanır.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Katkınız ve yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

 5. ben genelde servisten değiştirdiğim için orjinal aküyü alıyorum bir tık daha pahalı olsada en azımdan kafam rahat güzel bilgiler ali bey özellikle tatil öncesi yolda kalmasınlar doğru olanı tercih etsinler teşekkürler

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir