2

Addon Domain (Eklenti Etki alanı) Nedir?

Paylaş
Addon Domain (Eklenti Etki alanı) Nedir?

Özellikle ilk kez bir web hosting alan kullanıcıların karşısına çıkabilecek ifadelerden biri de Addon Domain (Eklenti Etki Alanı) oluyor. Cpanel’e giriş yaptığımızda hem kontrol panelinde hem de sağ taraftaki durum göstergesinde görülen bu ifade nedir? Merak konusu olabiliyor.

Addon Domain (Eklenti Etki alanı) Nedir?

Addon domain aldığınız web hosting üzerine birden fazla alan adı ekleyerek birden fazla site yönetmenize olanak tanıyan bir yapıdır. Addon domainler sayesinde bir web hosting üzerinden birden fazla alan adınızı yönetebilirsiniz. Ekleyeceğiniz alan adına (firmaya da bağlı olarak) ftp hesabı tanımlayabilir, ona özel subdomainler oluşturabilirsiniz.

Addon Domainin Bayi (Reseller) Hosting’den Farkı Nedir?

Kullanıcıların aklında bu nokta da oluşan bir diğer soru da böyle bir şey varsa neden bayi hosting’e ihtiyaç duyayım da çok daha fazla para vererek reseller alayım oluyor. Burada en önemli etkenin Addon domainde her alan adınıza özel olarak bir c panel (veya firmanızın kullandığı panel) olmadığı her alan adınız için aynı paneli kullanmanız gerektiğidir. Yine aynı şekilde web hostinginize ait alan, işlemci limiti, ram limiti de tüm alan adlarınız arasında paylaştırılır. Bu da özellikle çok fazla sayıda addon domain eklediğinizde sitenizde yavaşlamalara, alanın yetmemesine ve kontrol panelinde karışıklığa neden olabilir. Resellerde ise her kullanıcıya özel alan, ram ve işlemci tanımlanır. Yineresellerde kontrol panelleri de her alan adında farklıdır.