0

5G Nedir? Ne Zaman Gelecek?

Paylaş

5G yeni nesil hücresel ağ altyapısıdır. Daha da açık şekilde özetlememiz gerekirse mobil cihazlarımızda kullandığımız internetin altyapısıdır. G’li ifadeleri ilk olarak 4G’nin çıktığı yıllarda ülkemizde olan muhhabetlerle tanımıştık. Hatta o dönem 4G’yi atlayıp daha hızlı bir lat yapı olan Lte (ya da ülkemizde ki adı ile 4.5G’ye ) geçmiştik. Günümüzde ise bu standartın yeni üyesi olarak 5G karşımıza çıkmak üzere.  Henüz test aşamasında olan 5G yakın bir gelecekte bizimle bulaşacak.

5G Teoride Bize Ne Getirecek?

Tabi ki bu bağlamda daha çok hız, daha iyi indirme ve yükleme hızları, daha düşük gecikme süreleri vaatler arasında. Bunun yanında uygulamada en büyük faydasının ise “akıllı cihazlar” üzerinde olması bekleniyor.

5G Bize Gerçekte Ne Sunacak?

Buna net bir şekilde cevap vermek maalesef mümkün değil. 3G’den 4.5G’ye geçerken yapılan hızlar böyle uçacak şöyle kaçacak gibi vaatleri hatırlayıp da şu anda aldığımız hızları düşünürsek 5G’den de dünyayı değiştirecek bir etki beklememek lazım. Her ne kadar 4.5G’den 20 kat daha hızlı, hız rekoru bir kez kırıldı gibi haberlerini duysak da bunların laboratuvar ortamlarında ve en ideal şartlarda yapıldığını unutmamak gerekiyor. Gerçekte böyle bir sonuca ulaşmak neredeyse imkansız olacak. Günümüzde hala ülkemizde telefonun tam olarak bile çekmediği yerlerin bile olduğu düşünülünce de büyük bir çağ atlaması beklemek biraz hayal oluyor. Tabii ki yine de daha yüksek hız ve daha düşük gecikme süresini bize sunacaktır. Özellikle de büyük şehir merkezlerinde 4.5G’den çok daha hızlı olacağını düşünebiliriz.

5G Ne Zaman Gelecek?

Tam bir tarih olmamakla beraber 2021 yılında kullanıcılara açılması bekleniyor. Fakat bu konuda net bilgiler bulamadığımı ve bu sürenin daha erken veya geç olabileceğini de belirtmeden geçmeyeyim.

5G Gelince Geçebilecek Miyim?

Bu sorunun cevabı muhtemelen hayır! Çünkü piyasada şu anda bulunan neredeyse hiç bir cihaz 5G desteklemiyor. Sadece en üst amiral gemisi modellerin bazı özel sürümleri (hepsi değil yani örneğin piyasada satılan s10 yada iphone  değil) bunların 5G için özel olarak üretilen modelleri şu anda 5G desteklemekte. Daha öncesinde satılan hiç bir cihaz ise desteklememekte. Bu nedenle 5G geldiğinde bir hayal kırıklığı yaşamanız yüksek ihtimal. Eğer 5G’den faydalanmak isterseniz mecburen cihazınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Tabii ki zamanla tüm cihazlar bu alt yapıyı destekler hale gelse de bizim daha 5G kullanmak için uzun bir yolumuz var gibi.
Aslında bu konuda biraz da planlama hataları da var gibi seziyorum ben çünkü 4G’ye geçerken neredeyse güncel tüm cihazlar bu alt yapıya uygundu. Fakat 5G gelecek haberleri çıkmasına çok kısa sürelerden bahsedilmesine rağmen hala buna uygun cihaz sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu nedenle üreticilerin de yeni tanıtacağı cihazlarda yavaş yavaş buna yer vermesini bekliyorum. Aksi halde çok hızlı, gecikme süresi çok iyi ama kimsenin kullanamadığı bir teknoloji çıkmış olacak.