3

%51 Saldırısı Nedir?

Paylaş
%51 Saldırısı Nedir?

Özellikle sanal paralar güvenilir midir? Sanal paralarla çift işlem yapılabilir mi gibi araştırmalar yaparken karşınıza %51 saldırısı çıkan kavramlardan birisi oluyor. Peki %51 saldırısı nedir?

%51 Saldırısı Nedir?

Yüzde 51 saldırısı herhangi bir sanal para ağına veya blok zinciri teknolojisi kullanan herhangi bir başka yerde sistem çoğunluğunun fazlasını ele geçirerek, sistemde çift işlem gibi normalde yapılmaması gereken işlemleri yapma, bir nevi zinciri ele geçirme saldırısıdır.

Yani daha da açıklayıcı olmak gerekirse bir ağdaki işlem sırasını değiştirmekten, işlemleri geçersiz saymaya yetecek kadar işlem gücünü elinize almanızdır.

Çift İşlem Nedir?

Çift işlem ya da çift harcama bir Bitcoin (ya da farklı bir sanal para) ile birden fazla işlem yapılmasına verilen isimdir. Normalde blok zinciri sayesinde çift işlem yapılması engellenir. Fakat %51 çoğunluğa ulaşır yani çoğunluğu ele geçirseniz çift işlem yapabilirsiniz.

Yani bir kişi elindeki 10 Bitcoin’i (ya da başka bir para birimini) başka birine devreder ve çoğunluğu ele geçirip bu işlemi defalarca kopyalarsa 100’lerce bitcoin göndermiş olur. Bu da blok zincirinin kökten zarar görmesine ve sanal para mantığının bozulmasına neden olur.

%51 Saldırısı Mümkün Müdür?

Hiç bir şeyde kesinlik olmadığı için buna da direk hayır demek mümkün değil. Fakat %51 saldırısı yapmakda özellikle büyük zincirlerde imkansıza yakın. Örnek olarak bitcoin ağını ele alırsak Bitcoin ağında %51 gücü ele geçirmek için gobitcoin.io verilerine göre şu anda yaklaşık 20.462.237.627 dolar lazım. Bu da neredeyse imkansız demek. Fakat yeni çıkan para birimlerinde ufak bir blok zinciri olan ağlarda ise bunu yapmak biraz daha kolay olabilir.