0

3 Yıllık Blog Yazarlığı Maceram

Paylaş

Önceki açtığım siteleri bir kenara bırakıp sadece bu bloguma bakarsak 3 yıllık bir blog yazarı sayılabilirim. Çoğu zaman kendimi bir blog yazarı olarak görmesem de (genel olarak yazdığım 3 Yıllık Blog Yazarlığı Maceramkonular nedeni ile ) yine de böyle söylememin çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. Bu yazımda da bu yolculukta neler yaşadığımı, yeni başlayacaklara neler tavsiye edeceğimi, neler öğrendiğimi kısaca anlatacağım.

Neler Öğrendim?

Kısaca neler öğrendiğim ile başlamak gerekirse blog yazmanın gerçekten göründüğünden daha zor olduğunu, çok fazla emek gerektirdiğini ama sonunda da gelen bir yorumun bile sizi ne kadar mutlu edebileceğini öğrendim. Bunların yanında blog açmak ile ilgili teknik bir çok bilgim oldu. Bu blogum ve önceki açtığım sitelerden edindiğim bilgileri ise zaten düzenli olarak 3 yıllık bu yolculukta sizlerle de paylaştım.
Bunların yanında blog yazmak bana sabırlı olmayı, işini gerçekten severek yapmayı da öğretti. An itibari ile 400’ü geçkin yazım bulunuyor. İlk yazılarıma hiç yorum gelmez, hiç okunmazdı. Zaman geçtikçe okunmalarım artmaya başladı, blogum toplamda milyonlarca görüntülemeye ulaştı, yüzlerce yorum geldi. İlk başlarda “aman kimse okumuyor daha fazla uzatmaya gerek yok kapatayım gitsin” diye düşünürken zaman geçtikçe gördüm ki emek verdiğiniz iş bir şekilde büyüyor, gelişiyor, size yepyeni tecrübeler kazandırıyor. Tabii başta da belirtiğim gibi bunların sonucunda  hiç bir şeyin hızlı olmadığını sabırla beklemek gerektiğini anladım.

Blog Yazmak Bana Neler Kazandırdı?

Burayı uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemiyorum bu nedenle maddeler halinde özetlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum ve hemen maddelere geçiyorum;
 • Yepyeni arkadaşlar, abiler kazandım. Blog yazarken ister istemez takip ettiğiniz diğer bloglar ile muhteşem arkadaşlar, muhteşem abiler kazanıyorsunuz.
 • Dilimizi daha güzel kullanmaya başladım. Yazılarımın okunması artıkça kurallara çok daha fazla özen göstermeye başladım.
 • Ufak da olsa para kazandırdı. Çok büyük meblağlar olmasa da yine de bir miktar para kazandırdı. Sevdiğiniz işi yaparak para kazanmanın tadı ise gerçekten kelimelere sığmıyor.
 • Bir çok konuda bilgi edinmemi sağladı. Yazdığım her konu için yaptığım araştırmalardan blog yazmaya dair teknik konulara kadar onlarca konuda bir çok bilgi edindim.
 • Okuma alışkanlığımı artırdı. Diğer blog yazmaya başlayınca keşfettiğim diğer bloglar sayesinde en büyük eksikliğim olan okuma alışkanlığını bir nebze gidermiş oldum.

Yeni Başlayacaklara Tavsiyelerim:

 1. Öncelikle bu işin sabır işi olduğunu unutmayın. Hiç bir zaman bir anda büyük bir siteye sahip olamayacağınız bir gerçek bu nedenle sabırla yazmaya devam edin.
 2. Blogunuzun ismine iyi karar verin daha sonra değiştiremeyeceğinizi unutmayın.
 3. Yazacağınız yazıların planını mutlaka önceden yapın. Mutlaka en az bir aylık süreç için şu gün şu yazıyı yazacağım diye planınızı yapın ve yazıları bir ay öncesinden yazıp kaydedin.
 4. Hangi konuda yazacağınıza iyi karar verin.  Blogunuzu açmadan önce mutlaka nasıl bir blog istediğinizi iyi seçin.
 5. Para kazanma amacı ile blog yazmaya başlamayın. Amacınız gerçekten bir şeyler yazmak ise blog yazmaya başlayın. Para sadece bir ek mutluluk olsun sizin için. Asıl amaç her zaman yazmak olsun.
 6. Mutlaka temanızı iyi seçin, unutmayın blogunuzun tasarımı sizi yansıtacak.
 7. Bir anda her konuya girmeyin. Öncelikle gerçekten bildiğiniz konuları yazın. Hiç bir fikriniz olmayan konulara hiç bir zaman bulaşmayın.
 8. Diğer blogları sıkı takip edin, bol bol yorum yapmayı unutmayın.
 9. Facebook vb ortamlarda Blog yazarlarının toplandıkları gruplara üye olun.
 10. Eğer düzgün blog yazmayıp hemen vazgeçecekseniz blog yazmaya başlamayın. Blog yazmaya başlamadan önce mutlaka iyi düşünün.
 11. Her zaman özgün olun. Her zaman kendi kelimeleriniz ile yazılarınızı yazın. Oradan buradan kopyala yapıştır yaparak ilerleyemeyeceğinizi unutmayın.
 12. Az da olsa teknik konularda da (seo, kullandığınız platforma göre php veta html) bilgi edinin. Bunların sizi hem rakiplerinizden bir adım öne taşıyacağını hem de sürekli işinize yarayacağını unutmayın.
 13. Yorumlara önem verin. “aman bu ne anlatmış ya böyle ” diyerek ya da yazınız hakkında yapılan kötü yorumlara “sen kimsin ki beni eleştiriyorsun gel daha iyisini yap da görelim” vb diyerek umursamazlıktan gelmeyin. Yorumlar sayesinde gelişeceğinizi unutmayın.

Blogger Tecrübelerim:

Tabii 3 yıldır bu maceramı yaşadığım platform olan Blogger’i de es geçsem olmazdı. Blogger WordPress kadar gelişmiş seçenekler sunmasa bile biraz araştırma ile istediğiniz tüm değişiklikleri yapmanızı sağlayan, bana göre WordPress’e göre nispeten daha kolay bir yazı editörü olan, WordPress’den daha az tema ve eklenti sunan bir platform. Google’nin desteğinin olması ve hosting vb ile uğraşmamanız ise en pozitif yanları.
Bunun yanında WordPress mi? Blogger mi? diye soracak olursanız. İkisinin de kendine göre iyi / kötü yanları var. Birisinde tema daha bol diğerinde hosting sorunu yok birisinde yönetim daha fazla sizde diğeri nispeten daha kolay vb vb. Ama kısaca özetlemek gerekirse eğer kendi hostinginiz varsa Wodpress ile devam edin, hostinginiz yoksa Blogger kullanın Tabii ki bu fikrimi desteklemeyecek olanlar vardır onlara da bir şey diyemem ama wordpress.com üzerinden blog kurmak pek de mantıklı bir fikir değil. Eğer hostinginiz yoksa WordPress.com yerine Blogger’den sitenizi kurmak yararınıza olacaktır.
Yazım yeterince uzun olduğu için burayı daha fazla uzatmak istemiyorum bu nedenle 2 Yıllık Blogger Kullanım Tecrübelerim adlı geçen sene yazdığım yazıyı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz 🙂

Bu Maceraya Ne Kadar Devam Edeceğim?

Tabii ki hayalim bu 3 yılın 30 yıl olması yönünde. Fakat zamanın bize ne getireceğini, neler götüreceğini de bilemiyoruz. Bu nedenle net bir tarih vermem imkansız. Ama şunu söyleyebilirim ki büyük bir problem çıkmadığı, yazmamı engelleyecek bir sorun olmadığı sürece yazmaya devam edeceğim 🙂

Blog Yazmayı Kimlere Öneririm?

Yazacak bir sözü olan, öğrendiklerini paylaşmayı seven, yaptığı işten hemen sıkılmayan, sabırlı herkese blog yazmayı öneririm. Belli bir süreden sonra blogunuzu öyle bir sahipleniyorsunuz ki resmen eviniz oluyor. Temasını değiştirmek aynı evinizi süslemeye, gelen yorumlar misafirlere benziyor. Size ayrı ayrı mutluluk veriyor. Az kişi girdiği gün üzülüyor, çok okunduğunuz zaman seviniyorsunuz. Blogunuzdan ilk paranızı kazandığınızda gerçekten mutlu oluyorsunuz. Herkesin de bu mutlulukları yaşamasını isterim fakat bir kez daha hatırlatıyorum ki bunlar için gerçekten sabırlı olmalısınız.