3 Yıllık Blog Yazarlığı Maceram - Ali Yatarkalkmaz

3 Yıllık Blog Yazarlığı Maceram

Önceki açtığım siteleri bir kenara bırakıp sadece bu bloguma bakarsak 3 yıllık bir blog yazarı sayılabilirim. Çoğu zaman kendimi bir blog yazarı olarak görmesem de (genel olarak yazdığım 3 Yıllık Blog Yazarlığı Maceramkonular nedeni ile ) yine de böyle söylememin çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. Bu yazımda da bu yolculukta neler yaşadığımı, yeni başlayacaklara neler tavsiye edeceğimi, neler öğrendiğimi kısaca anlatacağım.

Neler Öğrendim?

Kısaca neler öğrendiğim ile başlamak gerekirse blog yazmanın gerçekten göründüğünden daha zor olduğunu, çok fazla emek gerektirdiğini ama sonunda da gelen bir yorumun bile sizi ne kadar mutlu edebileceğini öğrendim. Bunların yanında blog açmak ile ilgili teknik bir çok bilgim oldu. Bu blogum ve önceki açtığım sitelerden edindiğim bilgileri ise zaten düzenli olarak 3 yıllık bu yolculukta sizlerle de paylaştım.
Bunların yanında blog yazmak bana sabırlı olmayı, işini gerçekten severek yapmayı da öğretti. An itibari ile 400’ü geçkin yazım bulunuyor. İlk yazılarıma hiç yorum gelmez, hiç okunmazdı. Zaman geçtikçe okunmalarım artmaya başladı, blogum toplamda milyonlarca görüntülemeye ulaştı, yüzlerce yorum geldi. İlk başlarda “aman kimse okumuyor daha fazla uzatmaya gerek yok kapatayım gitsin” diye düşünürken zaman geçtikçe gördüm ki emek verdiğiniz iş bir şekilde büyüyor, gelişiyor, size yepyeni tecrübeler kazandırıyor. Tabii başta da belirtiğim gibi bunların sonucunda  hiç bir şeyin hızlı olmadığını sabırla beklemek gerektiğini anladım.

Blog Yazmak Bana Neler Kazandırdı?

Burayı uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemiyorum bu nedenle maddeler halinde özetlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum ve hemen maddelere geçiyorum;
 • Yepyeni arkadaşlar, abiler kazandım. Blog yazarken ister istemez takip ettiğiniz diğer bloglar ile muhteşem arkadaşlar, muhteşem abiler kazanıyorsunuz.
 • Dilimizi daha güzel kullanmaya başladım. Yazılarımın okunması artıkça kurallara çok daha fazla özen göstermeye başladım.
 • Ufak da olsa para kazandırdı. Çok büyük meblağlar olmasa da yine de bir miktar para kazandırdı. Sevdiğiniz işi yaparak para kazanmanın tadı ise gerçekten kelimelere sığmıyor.
 • Bir çok konuda bilgi edinmemi sağladı. Yazdığım her konu için yaptığım araştırmalardan blog yazmaya dair teknik konulara kadar onlarca konuda bir çok bilgi edindim.
 • Okuma alışkanlığımı artırdı. Diğer blog yazmaya başlayınca keşfettiğim diğer bloglar sayesinde en büyük eksikliğim olan okuma alışkanlığını bir nebze gidermiş oldum.

Yeni Başlayacaklara Tavsiyelerim:

 1. Öncelikle bu işin sabır işi olduğunu unutmayın. Hiç bir zaman bir anda büyük bir siteye sahip olamayacağınız bir gerçek bu nedenle sabırla yazmaya devam edin.
 2. Blogunuzun ismine iyi karar verin daha sonra değiştiremeyeceğinizi unutmayın.
 3. Yazacağınız yazıların planını mutlaka önceden yapın. Mutlaka en az bir aylık süreç için şu gün şu yazıyı yazacağım diye planınızı yapın ve yazıları bir ay öncesinden yazıp kaydedin.
 4. Hangi konuda yazacağınıza iyi karar verin.  Blogunuzu açmadan önce mutlaka nasıl bir blog istediğinizi iyi seçin.
 5. Para kazanma amacı ile blog yazmaya başlamayın. Amacınız gerçekten bir şeyler yazmak ise blog yazmaya başlayın. Para sadece bir ek mutluluk olsun sizin için. Asıl amaç her zaman yazmak olsun.
 6. Mutlaka temanızı iyi seçin, unutmayın blogunuzun tasarımı sizi yansıtacak.
 7. Bir anda her konuya girmeyin. Öncelikle gerçekten bildiğiniz konuları yazın. Hiç bir fikriniz olmayan konulara hiç bir zaman bulaşmayın.
 8. Diğer blogları sıkı takip edin, bol bol yorum yapmayı unutmayın.
 9. Facebook vb ortamlarda Blog yazarlarının toplandıkları gruplara üye olun.
 10. Eğer düzgün blog yazmayıp hemen vazgeçecekseniz blog yazmaya başlamayın. Blog yazmaya başlamadan önce mutlaka iyi düşünün.
 11. Her zaman özgün olun. Her zaman kendi kelimeleriniz ile yazılarınızı yazın. Oradan buradan kopyala yapıştır yaparak ilerleyemeyeceğinizi unutmayın.
 12. Az da olsa teknik konularda da (seo, kullandığınız platforma göre php veta html) bilgi edinin. Bunların sizi hem rakiplerinizden bir adım öne taşıyacağını hem de sürekli işinize yarayacağını unutmayın.
 13. Yorumlara önem verin. “aman bu ne anlatmış ya böyle ” diyerek ya da yazınız hakkında yapılan kötü yorumlara “sen kimsin ki beni eleştiriyorsun gel daha iyisini yap da görelim” vb diyerek umursamazlıktan gelmeyin. Yorumlar sayesinde gelişeceğinizi unutmayın.

Blogger Tecrübelerim:

Tabii 3 yıldır bu maceramı yaşadığım platform olan Blogger’i de es geçsem olmazdı. Blogger WordPress kadar gelişmiş seçenekler sunmasa bile biraz araştırma ile istediğiniz tüm değişiklikleri yapmanızı sağlayan, bana göre WordPress’e göre nispeten daha kolay bir yazı editörü olan, WordPress’den daha az tema ve eklenti sunan bir platform. Google’nin desteğinin olması ve hosting vb ile uğraşmamanız ise en pozitif yanları.
Bunun yanında WordPress mi? Blogger mi? diye soracak olursanız. İkisinin de kendine göre iyi / kötü yanları var. Birisinde tema daha bol diğerinde hosting sorunu yok birisinde yönetim daha fazla sizde diğeri nispeten daha kolay vb vb. Ama kısaca özetlemek gerekirse eğer kendi hostinginiz varsa Wodpress ile devam edin, hostinginiz yoksa Blogger kullanın Tabii ki bu fikrimi desteklemeyecek olanlar vardır onlara da bir şey diyemem ama wordpress.com üzerinden blog kurmak pek de mantıklı bir fikir değil. Eğer hostinginiz yoksa WordPress.com yerine Blogger’den sitenizi kurmak yararınıza olacaktır.
Yazım yeterince uzun olduğu için burayı daha fazla uzatmak istemiyorum bu nedenle 2 Yıllık Blogger Kullanım Tecrübelerim adlı geçen sene yazdığım yazıyı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz 🙂

Bu Maceraya Ne Kadar Devam Edeceğim?

Tabii ki hayalim bu 3 yılın 30 yıl olması yönünde. Fakat zamanın bize ne getireceğini, neler götüreceğini de bilemiyoruz. Bu nedenle net bir tarih vermem imkansız. Ama şunu söyleyebilirim ki büyük bir problem çıkmadığı, yazmamı engelleyecek bir sorun olmadığı sürece yazmaya devam edeceğim 🙂

Blog Yazmayı Kimlere Öneririm?

Yazacak bir sözü olan, öğrendiklerini paylaşmayı seven, yaptığı işten hemen sıkılmayan, sabırlı herkese blog yazmayı öneririm. Belli bir süreden sonra blogunuzu öyle bir sahipleniyorsunuz ki resmen eviniz oluyor. Temasını değiştirmek aynı evinizi süslemeye, gelen yorumlar misafirlere benziyor. Size ayrı ayrı mutluluk veriyor. Az kişi girdiği gün üzülüyor, çok okunduğunuz zaman seviniyorsunuz. Blogunuzdan ilk paranızı kazandığınızda gerçekten mutlu oluyorsunuz. Herkesin de bu mutlulukları yaşamasını isterim fakat bir kez daha hatırlatıyorum ki bunlar için gerçekten sabırlı olmalısınız.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Arivehayat dedi ki:

  blog yazmak zamanla bir tutku haline geliyor ve kazanmaya başladıkça zevki daha da artıyor gerçekten ve en önemlisi de yeni dostlar kazandırıyor..

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Haklısınız özellikle yeni insanlar tanımak en büyük katkısı oluyor.

 3. Saadet sezer dedi ki:

  Bir buçuk yıllık Blogger olarak bütün yazdıklarına içtenlikle katılıyorum. Yorumlar gerçekten motive ediyor insanı. Daha nice seneler yazman dileğiyle 4. Yılın hayırlı olsun…

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Düşüncelerime katılmanızı çok sevindim.

 5. Attila40x dedi ki:

  Güzel yazı.Başarılarının devamını diliyorum.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Teşekkür ederim 🙂

 7. RenkliBlogSayfam dedi ki:

  Daha nice yılların olsun ablacım inşallah
  Ben geçen yıl Ağustos ayından itibaren yazıyorum kendimce bir şeyler
  Wordspress org bana göre daha güzel diye düşünüyorum tabi ki herkesin fikri farklı olabilir bu konuda
  İlk blogger ile başladım ancak wordspress ile devam kararı aldım pişman mıyım hayır 🙈

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. WordPress ile kurulu bir çok sayfada yazarlık yaptım iki platformun da kendilerine göre artışı var dediğiniz gibi birisine çok daha iyi demek zor 🙂

 9. Yeni başlayacak olanlar için güzel tavsiyeler olmuş. Biz henüz birkaç aylık bir bloğuz. Ama kısa zamanda olumlu tepkiler aldık. Bu gerçekten heyecan verici. Başlamak isteyen herkese tavsiye ederim. Mutlaka başlasınlar.

 10. XHayat dedi ki:

  Daha uzun yıllar keyifle blog yazmanız dileğiyle. Sevgiler 🙂

 11. Tekno Mercek dedi ki:

  Gerçekten sizin de aktardığınız gibi yorumlar geldikçe ben mutlu oluyorum ve bu yolda ilerlemem için beni motive ediyor. Ama tabiki sabırlı olmak ve azimle calışmak bu yolda devam etmek için en büyük etken. Bunu da söylemeden bitirmeyim sözlerimi. Ayrıca tebrik ediyorum. Koskoca 3 yıl geçmiş, yeni başarılara imza atman dileğiyle.

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizin icin de upuzun bir yolculuk olur umarım 🙂

 13. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 🙂

 14. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz uzun yıllar severek yazmaya devam ederiz.

 15. Kutlarım blog yazarlığında daha nice keyifli yıllarınız olsun. Önemli noktalara değinmişsiniz. Ben de henüz sizlerle çok yakın zamanda tanıştım ve wordpress.org kullanıyorum. Bazen keşke blogger ile başlasa mıydım demiyor değilim. WordPress detaylı öğrenmek istediğimizde çok karmaşık ve zorlayıcı olabiliyor. Hızlıca blog kurayım diyenler kendi domainlerini alarak hosting sorunu olmadan bloggerı deneyebilir.Blog yazarlığı deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

 16. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazımı beğenmenize çok sevindim 🙂 Dediğiniz gibi hızla bu işe başlamak isteyenler için en iyisi Blogger olacaktır 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim.

 17. Bravo… Harika tespitler… 2006 yılından beri bloggerım. Ne yazık ki para kazanma ve yorum yazılma bölümünü tsm6 snlamıyla gerçekleştiremesem de blog yazmsnın zevkine doyum olmuyor. Kendim için blog yazıyorum. Hayatımı kaydediyorummm.. önerileriniz çok doğru

 18. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazımın sizin gibi tecrübeli birisinin hoşuna gitmesine çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 19. ReHiTu dedi ki:

  Yazmayı bırakma kardeşim. Seni tanıdığımız için çok memnunuz…

 20. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumun gerçekten çok mutlu etti beni abi 🙂 Çok çok teşekkür ederim.

 21. Seda dedi ki:

  Deneyimlerinizi bizlerede aktardığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık

 22. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir işinize yaradı ise ne mutlu bana.

 23. Aktif Zeka dedi ki:

  Blogunuzu yeni keşfettim. Bende blog yazmaya yeni başladım. Sizin de gerçekten özgün içeriklerinizi okumak çok keyifli geldi. Yazmaya devam etmeniz dileğiyle..

 24. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazılarımın hoşunuza gitmesine çok sevindim. Gerçekten yorumunuz beni çok mutlu etti 🙂 Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 25. ilke Çevik dedi ki:

  2012'den beri yazıyorum. Fakat Türkiye'de ilginin ve okunurluluğun az olması beni üzüyor. Emeğinin karşılığı değil ama bir teşekkür, bir mesaj bile insanı mutlu edebilirken, insanlarımız….
  Kaleminize sağlık.

 26. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazdığınız her şeye katılıyorum. Maalesef özellikle YouTube çıktığından beri yazılı içeriğe de bloglara da ilgi azaldı. Zaten hiç bir zaman hakkettiği ilgiyi göremeyen bloglarımız iyice kötü durumda.
  Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim 🙂

 27. Samet AYDIN dedi ki:

  İnsanlar artık hazırlılığa alıştı yazmayı okumayı iş yapmayı bir ürün geliştirmeyi inavasyonda bulunmayı zahmetli zaman kaybı eylem olarak görüyorlar. Bunu başkalarına da yansıttıkça toplum tabiri caiz ise koyun iç güdüsü ile emek vermeyi unuttu.sizin bizim gibi insanlar olduktan sonra herkese örnek olduktan sonra inşallah işi tersine çevireceğiz.inşallah türkiye ve tüm dünya yeni işler yapmaya sürekli ileri gitmeye bir zaman sonra alışacak ve gelişmişliğimiz artacak.iyi dileklerimle kardeşim

 28. Pembe Dünyam dedi ki:

  Blog yazmak kadar güzel birşey yok gerçekten yazıyı okurken kendimi buldum bi anda yazıda çok güzel değinmişsiniz konulara.. Blog maceramızın soluksuz devam etmesi dileğiyle 🙂

 29. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Hırsızlıkla, emek çalmakla bir yere varılmayacağını elbet bir gün anlıyorlar. Geriye de sizin gibi bizim gibi emeğiyle yazanlar kalıyor. Tabii onlar gidene kadar ister istemez maddi, manevi etkileniyoruz onu da zamana bırakmaktan başka çaremiz olmuyor 🙂 Tekrar yorumunuz için teşekkür ederim.

 30. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazımı beğenmenize çok sevindim 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım hep birlikte uzun yıllar yazarız.

 31. Yeni başlayacaklar için güzel bir yazı olmuş. Sabir en önemli ve gerekli şey blogger için. Kışa sürede bıkıp bırakan çok kişi var.

 32. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Haklısınız başlangıçta sabır çok önemli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir