0

2 Yıllık Blogger Kullanım Deneyimlerim

Paylaş

2 Yıllık Blogger Kullanım DeneyimlerimBlogger kullanmaya başlayalı neredeyse 2 yıl oldu ( sadece 1 ay kaldı). Bu yazımda da bu süreçteki deneyimlerim, yaşadıklarım, beğendiğim – beğenmediğim yanlara değinmeye çalışacağım. O zaman bu giriş kısmını daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

1) Deneyimlerim, yaşadıklarım:

Blogger’de ilk defa gerçekten bir site açtığımı ve bir blog sahibi olduğumu hissettim. Gerçekten bir site yönetme hissini yaşadım. Tabii bu hisler sonucunda da ilk defa bir sitem 2. yaşına gelmeyi başarmak üzere. Bundan önce en fazla yaşayan -sitem 7-8 ay ayakta kalmayı başarmıştı bu sitem ise 1 ay sonra 2 yaşında olacak. Deneyimlerime değinecek olursak Blogger gerçekten kullanımı kolay bir hizmet. Eğer çok derine inmek istemez, tema vb ile uğraşmak istemezseniz yani sadece yazılarınıız paylaşmak için bir ortam arıyorsanız yazılarınızı paylaşırken de yok bant genişliği, yok aylık kullanıcı sayısı limiti gibi teknik işlerle de uğraşmak istemiyorsanız sizin için biçilmiş kaftan. Ama biraz kurcalamak isterseniz maalesef blogger özellikle de eklenti konusunda maalesef hala büyük bir eksiğe sahip. Aynı zamanda tema konusunda da eksikleri var. Aklınızdaki tema WordPress’de hazır olarak varken blogger de ya html ve css öğrenip kendiniz yapmanız gerekiyor ya da hazır temalar ile yetinmekten başka bir çareniz kalmıyor.
Ben bu yolda en az 7-8 defa tema değiştiren biri olarak söylüyorum Türkçe tema zaten yok denecek kadar az olanlar da genelde basit görünen (asla basit demiyorum hepsi birer emek ürünü sadece görünüş olarak göze pek hitap etmiyor-tabii bu da kişiden kişiye değişir-) temalar. İniglizce tema bulursanız da bunu düzenlemek için biraz birşeyler bilmeniz gerekiyor. Ha bu benim için iyi oldu çünkü html’yi az da olsa çok da olsa öğrenme imkanı buldum bu sayede. Sıfırdan tema yazacak duruma gelmesem de hazır bir temayı tamamen düzenleyebilecek, istediklerimi ekleyebilecek ve en önemlisi Türkçeleştirecek kadar bilgi edindim. Bu nedenle yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız da bu konuda Blogger size büyük bir yardım sunuyor.

2)Beğendiğim- beğenmediğim yanlar:

En beğendiğim yanı başta da belirtiğim gibi çok kolay olarak kullanıla bilmesi. Hiç bir şey bilmeseniz bile Türkçe biliyorsanız çok rahat kullanabilirsiniz. Bunun yanında aylık kullanıcı limitinin olmaması, Adsense ile gelir sağlanabilmesi, Google’nin desteği ile yürütülmesi (yani araksında Google’nin olması), trafik limiti vb olmaması, diğer ücretsiz hizmetlere göre çok daha büyük bir depolama alanı sunması da tabii ki en beğendiğim yanlarından diğerleri.
Beğenmediğim yanları ise tabii ki bu eklenti sistemi. Maalesef WordPress’e göre çok daha güçsüz bir eklenti desteğine sahip. Bu da bazen size sorun çıkarabiliyor ve basit bir işlem için bile kodlar içinde boğulmanız gerekiyor. Bunun yanında (ben sonunda bulmuş olsam da – tabii 1.5yıl sonra-) aradığınız temayı bulamamanız da bir diğer dezavantajı.

3)Öğrendiklerim:

Bu yolda baya bir şey öğrendiğimi söyleyebilirim bunlara madde madde bakacak olursak.
  • Seo çalışması yapmak.
  • İnternet reklamları, internet reklamcılığı, Google Adsense.
  • Blogger kullanımı, yönetimi.
  • Search Console kullanımı.
  • Blog açmak, yönetmek
Bunları öğrenmekle de kalmayıp bunların daha fazla üstüne gitmeyi tercih ettim ve en ince ayrıntısına kadar tüm bilgileri elde etmeye çalıştım tabii bunları öğrenip, yeni bilgiler öğrendikçe de bunları blogumda paylaştım. Bu yazıyı yazdığım sırada 240-250 arası bir yazıya sahibim ve çoğunluğu blog açmak, seo , webmaster gibi konularla ilgili. Tabii bunların yanında bilgisayara olan sevgim hiç bitmediği için geriye kalan kısmı da bilgisayarlarla ilgili yazılar. İlk blogumu açtığımda tamamen bilgisayar üzerine olan yazılarım bu yolda öğrendiğim konular ile zenginleşse de bunlar hala bana yeterli gelmediği için hızla bu kategorileri zenginleştirmeyi hedefliyorum. Neyse yazıyı da daha fazla uzatmayım zaten yazdıkça yazmışım daha bunun devamı niteliğinde sitem 2 yaşında, 2.yılda neler yapacağım gibi yazılar da gelecek onları da okumak için biraz isteğiniz kalsın 🙂