0

2.El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş
aliytrklkmz resim  İyi bir laptop almak istediğimizde sıfır fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı ikinci ele yönelebiliyoruz. Sıfır bilgisayar alırken dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili bir çok yazı yazdım. Fakat bugün dikkat ettim ki ikinci el hakkında pek bir yazı yazmamışım bende bu yazıda biraz ikinci el konusuna değinmeye çalışacağım.

1)Dış görünüş:

Dış görünüş çok önemli olmasada laptopta çok fazla çizik olmamasına dikkat edin. Ayrıca çatlak, bükük vb olmamasına da özen gösterin. Bunlar göz zevkini bozduğu kadar bilgisayarın bir darbe aldığının da göstergesidir. Bu nedenle parçalar zarar görmüş olabilir.

2) Hdd Kontrolü:

Bilgisayarların en çok sorun yaratan parçalarından bir tanesi de hddleri. Özellikle iyi kullanılmayan ürünlerin hddlerinde badsector oluşma ihtimali çok artıyor. Bu nedenle laptopu almadan önce mümkün ise bir serviste değilse basit programlar ile badsector taraması yapmanızda ve s.m.a.r.t bilgilerine bakmanızda fayda var.

3) Ekran Kontrölü:

Laptopun en çok gördüğümüz parçası tabii ki ekranı. Darbe vb alan ekranlarda ölü piksel, ekran boyunca uzanan çizikler vb gibi bir çok sorun olabilir. Bu nedenle almadan önce laptopu açıp ekranında bir sorun olup olmadığına bakmanızda fayda var.

4) Laptopun Kapağının Kontrolü:

Laptopun kağaının açılması her zaman kötü değildir. Ram, hdd veya ssd yükseltmesi gibi sebeplerden dolayı da açılmış olabilir. Böyle bir durumda garantisi de bitmiş ise hiç bir sorun olmaz. Fakat garantisi devam ediyorsa o ürünün garanti dışı kalmış olabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca kapağının neden açılmış olduğunu da öğrenmenizde fayda var çünkü laptop tamir görmüş olabilir. (Tamir gören her laptop alınmaz diye bir kaide de yok önemli olan tamir edilen parçanın ne olduğu ve sebebi)

5) Yazılım Ve Donanım Kontrolü:

İlk olarak laptopu açıp size vadedilen donanımların ve yazılımların tam olarak olup olamdığını kontrol etmek çok önemli. Özellikle ram ve hdd gibi kolay değişebilen parçaları özenle kontrol edin.

6) Faturası:

Ürünün çalıntı olma ihtimaline karşı faturasını sormanız çok önemli. Faturayı herkesin saklamadığı her ne kadar belli olsa da yinede ürünün çalıntı olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biri de faturadan geçiyor. Eğer ortada fatura yoksa ürünün çalıntı olmadığından emin olmaya dikkat edin.

7) Özellikleri:

Sıfır bilgisayar alma konusunda yazdıklarım aslında burada da geçerli. İhtiyacımızı iyi belirlemeli ve bize uygun olanı almalıyız. Sırf daha ucuz diye ihtiyacımızı karşılamayacak bir bilgisayar alırsak bu bize ileride daha büyük masraf olarak geri döner.

8) Kutu içeriği:

Laptopun kutusundan çıkan ürünlerin (harici subwoofer, harici dvd okuyucu, fatura, kullanım kılavuzu, ekran temizleme bezi vb) bunların olması kullanıcının laptopuna özen gösterdiğinin ufak da olsa göstergesidir. Bu da içimizin bir nebze de olsa daha rahat olmasını sağlar.

9) Giriş Çıkış Portları:

Şarj girişi, usb portları, görüntü çıkışları, ethernet portu, mikrofon girişi ve laptopun üzerinde olan tüm giriş çıkışları mümkün olduğunca denemeye çalışın. Özellikle de hayati (şarj girişi gibi) portların sorunsuz çalıştığından emin olun.
İkinci el ürün almak maddi açıdan büyük fayda sağlamakta ve elimizdeki paraya daha fazlasını almamızı sağlamakta. Fakat alırken dikkat etmez isek ileride daha büyük paralar vermek zorunda kalabiliriz. Bu nedenle alırken dikkatli davranmalı mümkünse tanıdığım bildiğimiz yer/kişilerden almalıyız. Yine mümkün ise ürünü test etmek için 2-3 günlüğüne talep etmeli ve bir sorunu olup olmadığına iyice bakmalıyız. Ufak dükkanlardan vb alıyorsak da geri iade şartı koşmamız karşılaşabileceğimiz sorunları en aza indirecektir.