0

100 Yazıdan Sonra Öğrendiklerim

Paylaş

100 Yazıdan Sonra Öğrendiklerim100. Yazıma bir kaç hafta önce ulaştım. 100 yazı sonunda öğrendiklerimi de bu yazımda bir araya toplamaya karar verdim.

1) Devamlılığın Önemi:

Düzenli olarak yazı yazdıkça ziyaretçilerimin hızla artığını gördüm. Yazı düzenimi bozup yazılarımı düzensizce paylaşınca ziyaretçi kaybettiğimi gördüm. Tabii bunun sonunda 3 günde 1 yazı paylaşmaya başladım ve bunun faydasını gördüm. Ara ara istisnalar olsada uzun zamandır her 3 günde 1 yazı paylaşıyorum.

2) Kelimelerin Önemi:

Kullandığım kelimelerin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Yazılarda kullandığım sözcükler metnin tüm anlamını değiştirebiliyor. Bu yüzden yazımı yazdıktan sonra bir kaç defa okuyor ve kelimeleri özenle seçiyorum. Özellikle de bilgi vermediğim kendimden veya bir durumdan bahsettiğim yazılarda kelimelere daha fazla dikkat ediyorum.

3) Noktalama İşaretleri:

Açıkçası pek de noktalama işareti kullanan biri değildim. Sadece nokta kullanıyordum. Fakat blog yazmaya başladıktan sonra fark ettim ki noktalama işaretleri de cümlenin tüm anlamını değiştirebiliyor. Bunun yanında düzgün yazılmış tüm noktalama işaretlerine dikkat edilmiş bir yazı ziyaretçilerin da dikkatini çeker. Eksik noktalama işaretleri düzgün kullanılmayan sözcükler ziyaretçileri rahatsız edebilir.

4) Özgünlüğün Önemi:

İlk günden beri öğrendiğim en önemli nokta asla kopyala yapıştır yaparak veya başka yerlerde yazılmış yazıların aynısı yazarak iyi bir şey başaramayacağımdı. Bunu da yazılarımda gördüm her yazım için gösterdiğim özen bana ziyaretçi sayısı olarak geri geldi. Özellikle çok aranan ama hakkında az şey yazılmış olan konulardaki yazılarımın okunması direk arttı.

Temel olarak aklıma gelenler bunlar olsa da 100 yazı bana en çok da belli bir kitleye ulaşmanın kolay olmadığını. Büyük bir özen gerektirdiğini. Özenin yanında gerçekten bu işe değer vermem gerektirdiğini öğretti. 100 yazı dile kolay gelse de yazarken 100 ayrı fikir 100 ayrı araştırma 100 ayrı resim anlamına geliyor. Bu konulara da ne kadar özen gösterirsem kullanıcı sayım aynı orantıda artıyor. Yazılarımı okuyan ve paylaşan herkese teşekkür ediyorum.